CNN Prima News holokaust

holokaust

Výpis příspěvků ke štítku „holokaust“

Češi a jejich antisemitismus? Koketoval s ním i TGM. Příští holokaust se nemusí týkat jen Židů

Izrael nemá od útoku Hamásu moc věrnějších spojenců, než je Česko. Ani vyloženě antisemitské projevy tu teď nejsou zdaleka tak časté jako v mnohých západních zemích. Vzhledem k tomu, jak jsme se právě my dříve dokázali chovat k Židům, je to vlastně docela překvapivé. Kde se to v nás bere? A kdy jsme v antisemitismu naopak hráli první ligu? Kdy s ním koketoval dokonce i TGM? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik Michal Frankl z Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR.

Mengele těsně unikl trestu. Odtajněné mise ukazují, proč nacistická zrůda zemřela na svobodě

Jeden z nejhorších nacistických zločinců, Josef Mengele, zemřel přesně před 45 lety. Autor hrozných lékařských experimentů, který v Osvětimi poslal zástupy lidí do plynové komory, nebyl nikdy za své zločiny potrestán. Izraelci ho však dlouho po válce málem dostali, a to nejméně dvakrát. Nedávno odtajněné příběhy jejich misí jsou jako nejnapínavější špionážní romány.

Unikla holokaustu, teď viní Izrael z utrpení v Gaze. Nepoučili jsme se, běduje „Wintonova dcera“

Lidstvo se po druhé světové válce nepoučilo, uvedla v rozhovoru pro stanici CNN Vera Schaufeldová. Třiadevadesátiletá Židovka je jedním z „Wintonových dětí“, z Protektorátu Čechy a Morava unikla před holokaustem jako mladá dívka do Velké Británie. Útok Hamásu na Izrael ze 7. října byl podle ní hrozný, reakce židovského státu je však podle ní příliš silná. Z utrpení v Gaze viní premiéra Benjamina Netanjahua a jeho vládu.

Kolik lidí se vejde do plynové komory a co je zabije. Úkol z fyziky pro žáky na Brněnsku šokoval

„Jakým plynem se plní komory v koncentračních táborech? Kolik lidí se do těchto komor vejde? Při jaké hodnotě elektrického napětí ochrneš a kdy umřeš?“ Tyto otázky nepocházejí z dokumentů o plánování genocidy. Jde o zadání projektu z fyziky pro žáky 9. třídy základní školy v Rosicích u Brna. Facebookový příspěvek pedagoga Roberta Čapka alias Líného učitele, který na poněkud netradiční postupy učitelů tamní školy upozornil, vyvolal na internetu bouřlivé diskuse.

Velvyslanec Izraele tepe OSN kvůli Hamásu. Se žlutou hvězdou to ale přehnal, zní z Jeruzaléma

Izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan si na pondělní jednání Spojených národů připnul na klopu žlutou hvězdu a řekl, že on a jeho spolupracovníci ji budou nosit tak dlouho, dokud Rada bezpečnosti OSN neodsoudí útok radikálního palestinského hnutí Hamás na jeho zemi. Jeho konání v úterý kritizoval ředitel jeruzalémského památníku obětem holokaustu Jad vašem Dani Dajan, který to označil za „neúctu k obětem holokaustu“.

Přeživší holokaustu: Lidé unesení Hamásem jsou v mnohem horší situaci, než jsem byl já

Bylo mu pouhých třináct let, když se ocitl v nacistickém pekle. 93letý Moše Kessler vděčí za přežití v koncentračním táboře muži z Třebíče. Nyní se vůbec poprvé setkal s neteří svého zachránce Antonína Kaliny, který za druhé světové války zachránil ještě dalších 900 dětí. Kessler v rozhovoru pro CNN Prima NEWS také srovnal své zkušenosti z holokaustu se současným řáděním teroristů z hnutí Hamás.

Antisemitismus nikdy nezmizel. „Od řeky k moři“ je jen jiné „Židi do plynu“, říká expert

Antisemitismus se nevrátil, nikdy nezmizel. Uvedl to bezpečnostní analytik Milan Mikulecký ve vysílání CNN Prima NEWS a popsal historickou proměnu antisemitismu od konce druhé světové války. Ta podle něj souvisí i s palestinskou migrací v minulém století. Slogan „Od řeky k moři (Palestina bude svobodná)“, je podle něj jen jinou formou hesla „Židé do plynu“. Hebraista Zbyněk Tarant upřesnil, že formy antisemitismu mají jinou podobu ve východní a západní Evropě. Proti nenávistným projevům se postavil i prezident Petr Pavel.

Karlštejn, Hluboká i Praha. Letecký simulátor od Microsoftu ukazuje krásy virtuálního Česka

Jedna z nejstarších videoherních sérií na světě se chlubí krásami České republiky. Letecká hra Microsoft Flight Simulator se totiž nedávno dočkala aktualizace, která do titulu přináší vylepšená česká města i významné památky. Hráči si tak mohou vychutnat hrad Karlštejn, zámek Hluboká nad Vltavou či celou Prahu z pohodlí virtuálního kokpitu. Nejen o tom bude řeč v nejnovější epizodě herně-technologického pořadu Enter, který můžete sledovat každou sobotu ve 22:40 či úterý ve 23:40 na CNN Prima NEWS či na webu CNNPrima.cz.

Děsivé svědectví ženy z izraelské márnice: Teroristé sťali těhotnou i její nenarozené dítě

Horší než zvěrstva nacistů, tvrdí o hrůzách páchaných na obětech Hamásu Shari, která pracuje jako dobrovolnice v márnici na jedné z izraelských vojenských základen. Její tým má během dvanáctihodinové směny za úkol vytahovat zohavená těla z pytlů, identifikovat je a následně připravit k aktu pohřbení. Dosud se podařilo identifikovat a zajistit okolo osmi stovek zabitých. Krutému řádění radikálů se nevyhnuly nejen děti, ale dokonce ani těhotné ženy. O svědectví statečné ženy informuje web DailyMail.

Paralela s holokaustem i Ukrajinou: Dukova slova o stejnopohlavních sňatcích budí vášně

Na kardinála Dominika Duku se snesla vlna kritiky kvůli vyjádření, ve kterém připodobnil „ohrožení“ dětí bez matky a otce k tomu, jemuž jsou vystaveni ukrajinští vojáci ve válce. Křesťané a židé jsou podle něj zároveň kvůli názorům na stejnopohlavní sňatky „opět jako za nacismu a komunismu pod tlakem“. Proti slovům bývalého pražského arcibiskupa se vymezila předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) či kandidátka do europarlamentu Danuše Nerudová. Ostrými slovy nešetřili ani představitelé židovské komunity.

Spravedliví mezi národy. Tři volyňské Čechy ocenili za záchranu židovské rodiny za války

Titul Spravedlivý mezi národy dostali ve středu v Praze in memoriam Bohuslav, Olga a Evženie Čepkovi, volyňští Češi, kteří ukrývali za druhé světové války židovskou rodinu. V rezidenci izraelské velvyslankyně Anny Azariové titul převzali potomci zachránců za účasti potomků zachráněných. Vnučky přímých aktérů dramatického příběhu završily představení příběhů svých rodin dojemným vzájemným objetím.