CNN Prima News vaječníky

vaječníky

Výpis příspěvků ke štítku „vaječníky“

Mutace genů až 30krát zvyšuje riziko rakoviny vaječníků. Kdy se má žena nechat vyšetřit?

21. srpna 2022 20:01

Diagnózu rakovina vaječníků si v Česku každoročně vyslechne téměř tisíc žen. Jedná se o velmi zrádný typ karcinomu, který se dlouho neprojevuje. Jeho riziko až třicetkrát zvyšuje dědičná mutace genů BRCA 1 a BRCA2. Lékaři proto apelují na ženy, v jejichž rodině se opakovaně vyskytla rakovina, aby se poradily se svým lékařem o vhodnosti vyšetření na tento typ mutace. Pokud je totiž odhalena včas, je možné provést řadu preventivních kroků. CNN Prima NEWS se na podrobnosti zeptala profesora Davida Cibuly ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Máte rakovinu vaječníků ve 4. stadiu, zněla diagnóza lékařů. Ivana boj nevzdala

4. února 2022 19:41

Každoročně si 4. února si připomínáme Světový den boje proti rakovině. Tvrdou zkušenost s touto nemocí má Ivana Neuvirthová (60 let) z Kladna, které byla před třemi lety diagnostikovaná jedna z jejích nejzákeřnějších forem – rakovina vaječníků. Tento typ nádoru je velmi zrádný především proto, že se velmi špatně odhaluje. Nemocná se dlouho cítí dobře a jakmile se objeví první příznaky, bývá mnohdy už pozdě.

Říká se jí tichý zabiják. Rakovina vaječníků udeřila bez varování a otočila mi život, vypráví Eva

18. října 2020 08:02

Nádorem vaječníků onemocní ročně přibližně tisíc žen. Jde o velmi zákeřný typ rakoviny, který o sobě dlouho nedává vědět, a když začne, může být už pozdě. Pomoci může jedině pravidelná prevence. Přibližně u 70 procent žen se pak nádor po čase, i přes vyléčení, znovu vrátí. Karcinom ovaria zasáhl i Evu Skalickou a sama popisuje, že jí převrátil život vzhůru nohama. Jak zvládla nerovný boj a jak je na tom dnes?