reklama

Vánoce u vašeho mazlíčka: Jak je přežít bez úhony

Stromky na náměstích už stojí, dárkové šílenství už také začíná a to znamená jedno –⁠ blíží se období Vánoc. Každý z nás už pomalu začíná shánět vánoční dekorace, stromeček, vyrábět věnce, zapalovat svíčky a podobně. Pokud obýváte svůj domov společně s domácím mazlíčkem, je potřeba mít se o těchto dnech více na pozoru. Máme pro vás proto pár tipů, jak předejít vánoční pohromě.

reklama

Blíží se období Vánoc a tak každý z nás už pomalu začíná shánět vánoční dekorace, stromeček, vyrábět věnce, zapalovat svíčky a podobně. Pokud obýváte svůj domov společně s domácím mazlíčkem, je potřeba mít se o těchto dnech více na pozoru. Máme pro vás proto pár tipů, jak předejít vánoční pohromě.

Dopřejte jim klid

Vánoční koledy, pohádky, plápolající svíčky, návštěvy přátel (pokud doba covidová poleví), to vše znamená stres pro vaši kočku. Nejlépe uděláte, pokud jí dopřejete úkryt někde v klidu, který vyhledá, pokud se bude cítit ohrožená. Kočky se obecně cítí bezpečně v domečku, který má pouze jeden vchod a dopřeje jim „krytá záda“, proto tak milují krabice. Nic tedy nezkazíte tím, když jí někam do rohu klidné místnosti dáte starou krabici. Ani psovi nemusí dělat dobře návštěvy, zvláště pokud k vám přijdou menší děti a chtějí pejska tahat a hladit. To může skončit nešťastně, psovi dojdou nervy a i ten nejmilejší mazlíček se může ohnat. Dopřejte mu tedy pelíšek někde v klidné místnosti, kam si odejde lehnout, pokud bude společensky unaven.

Svíčky a světýlka

Hořící svíčky nejen na adventních věncích jsou doslova magnetem pro kočky. Kočky rády honí plameny na svíčkách, a tak se klidně může stát, že na voňavou dekoraci doplatí popálenými tlapkami nebo ohořelými vousky či hořícím ocasem. Kočky jsou velmi ohebné a vyskočí prakticky kamkoliv, proto nikdy nenechávejte hořet svíčky bez dozoru. Vhodnou náhradou jsou led svíčky. K úrazu mohou mazlíčci přijít i během hry, kdy se třeba honí a ocasem zavadí o plamen.

Světelné řetězy na stromečku jsou pro čtyřnohé parťáky taktéž lákadlem. Budou si s nimi hrát tak dlouho, než na sebe stromeček převrátí. Kdekoliv v jejich dosahu jsou nebezpečné. Ať už tím, že se do nich kočka, pes, ale klidně i králík nebo činčila může zamotat anebo zakousnout a v případě těch zapojených do elektřiny to může skončit tragicky.

Stromeček

Stromeček kočkám evokuju škrabadlo a protože jsou dobří lezci, není pro ně problém vyšplhat až ke špičce. Problém však nastane, pokud se rozbije nějaká ozdoba, může zvířeti ošklivě  poranit nejen tlapky, ale klidně i tlamičku. Neméně nebezpečné jsou i vánoční třásně a stuhy na dárky, které při spolknutí uzavřou střevo a již nejednou to skončilo smrtí. Dalším zdrojem nebezpečí jsou i jehličky z jedle, které jsou pro kočku nestravitelné a v krizovém případě mohou vyvolat perforaci střeva, pití vody ze stromečku nebo olizování pryskyřice zase mohou vést k otravě.

Nejlépe stromeček připevněte ještě šňůrou, tak aby se nepřevrátil. Ozdoby používejte dřevěné, slaměné nebo z umělé hmoty tak, aby nedošlo k rozbití, pokud spadnou na zem. Vodu ve stojanu na stromeček zakryjte například kusem kartonu, aby se zvíře nemohlo napít. Spadlé jehličí odklízejte, aby kočka nemohla jehličku omylem spolknout.

Při balení i rozbalování dárků dávejte pozor na kousky balicího papíru, izolep a stuh. Kočky milují šustivé věci a opět může dojít k neštěstí. O to větší pozornost si zaslouží koťata a štěňata.

Pokud zvíře cokoliv z výše jmenovaného spolkne, okamžitě navštivte veterináře. V žádném případě se nepokoušejte stuhu vytáhnout svépomocí. I kdyby jim ještě kousek koukal z tlamičky, nikdy byste za ni neměli tahat, protože byste zvířeti mohli způsobit vážná vnitřní zranění.

Květiny

Vánoční hvězda, jmelí nebo čemeřice, pokud vaše zvíře patří k okusovačům všeho zeleného, tak je raději ani nekupujte. Mohou kočce i psovi přivodit silnou otravu, která může skončit až poškozením ledvin. To samé platí při olizování vonných olejů. Většina bytových i zahradních květin je obecně pro zvířata jedovatých, a proto před koupí pečlivě prostudujte, zda je pro vašeho mazlíčka nezávadná.

Čokoláda a cukroví

Jestli svému mazlíčkovi chce zpříjemnit svátky, kupte mu dobroty vyrobené pro ně. V dnešní moderní době se peče i speciální zvířecí cukroví, třeba z jater. Vyvarujte se čokoládě a dalším sladkostem. Obsažený teobromin právě v čokoládě je pro kočku i psa smrtelný.

Krmit bychom je ale neměli ani masem, které jsme si připravili pro naši konzumaci. Lidé holdují soli a koření a to opět pro zažívání koček ani psů není vhodné.

Pozor na kosti

Ani zbylé kosti by kočka ani pes neměli pozřít. Úzké kosti se snadno roztříští a mohou způsobit vážná vnitřní zranění.

Štěstí přeje připraveným. Najděte si a uložte telefonní číslo a adresu na veterinární kliniku, která bude mít otevřeno i v průběhu Vánoc.

Tagy:

Hlavní zprávy

První případ varianty omikron v Česku: Má jít o ženu, která letěla z Namibie přes JAR
Koronavirus

První případ varianty omikron v Česku: Má jít o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

 • Aktualizováno
 • České hygienické stanice odhalily první nákazu mutace koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. CNN Prima NEWS to potvrdil mluvčí rezortu zdravotnictví Daniel Köppl. Mělo by jít o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj, informoval na Twitteru premiér Andrej Babiš.

  Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn
  Rozhovor

  Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

  Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

  Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

  Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

  Válkovo kladivo na covid: Nařídit, poručit, pokutovat a cílená opatření místo plošných

  Dosavadní vláda bojovala s covidem prostřednictvím plošných opatření, jejichž dodržování ale nebyla dostatečně kontrolována. To se má s nástupem nového kabinetu změnit. „Cílená opatření jsou vždycky efektivnější než ta plošná,“ tvrdí designovaný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v rozhovoru pro portál iDnes.cz. Jak chce zlepšit práci hygieniků a proč chce obnovit uznávání PCR testů?

  Alfa, beta, omikron. Která varianta koronaviru je nejvražednější a kdo vybírá jejich názvy

  Delta je mrtvá, ať žije omikron. Tak by se dal zjednodušeně popsat šok, který svět zažil poté, co se objevila nová varianta koronaviru na jihu Afriky. Už druhá „verze“ viru SARS-CoV-2 pocházející z této části světa je mnohem infekčnější, může být smrtnější a možná dokáže efektivně prolomit imunitu získanou očkováním. Takové jsou první odhady odborníků nejen Světové zdravotnické organizace.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

  Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

  Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

  V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

  Šmarda: Fialova vláda má nevhodné kandidáty. Bartoš je promarněná příležitost

  V budoucí vládě Petra Fialy (ODS) jsou nevhodní nominanti. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Zhodnotil k tomu nominaci šéfa Pirátů Ivana Bartoše na post ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Podle Šmardy by bylo lepší, kdyby na tomto postu byl starosta a člověk se zkušeností z komunální politiky.

  Co je to za šaškárnu? Lidi rozčílilo, že Zeman nemusí být v izolaci a potká se s Fialou

  Co to je za šaškárnu, reagují lidé na situaci kolem prezidenta Miloše Zemana. Ten se nakazil koronavirem, ve čtvrtek byl kvůli podání monoklonálních látek hospitalizován a v sobotu bude opět propuštěn z nemocnice. V neděli má jmenovat Petra Fialu premiérem na zámku v Lánech. Některé diskutující na sociálních sítích situace rozčílila. Nechápou, proč prezident nemusí být v izolaci.

  reklama