reklama

Vánoce u vašeho mazlíčka: Jak je přežít bez úhony

Kočka na Vánoce může přijít k úrazu víc než kdy jindy.

Stromky na náměstích už stojí, dárkové šílenství už také začíná a to znamená jedno –⁠ blíží se období Vánoc. Každý z nás už pomalu začíná shánět vánoční dekorace, stromeček, vyrábět věnce, zapalovat svíčky a podobně. Pokud obýváte svůj domov společně s domácím mazlíčkem, je potřeba mít se o těchto dnech více na pozoru. Máme pro vás proto pár tipů, jak předejít vánoční pohromě.

reklama

Blíží se období Vánoc a tak každý z nás už pomalu začíná shánět vánoční dekorace, stromeček, vyrábět věnce, zapalovat svíčky a podobně. Pokud obýváte svůj domov společně s domácím mazlíčkem, je potřeba mít se o těchto dnech více na pozoru. Máme pro vás proto pár tipů, jak předejít vánoční pohromě.

I tomu nejhodnějšímu psovi může o vánočních návštěvách dojít trpělivost a ožene se. Dopřejte mu klid.
I tomu nejhodnějšímu psovi může o vánočních návštěvách dojít trpělivost a ožene se. Dopřejte mu klid.

Dopřejte jim klid

Vánoční koledy, pohádky, plápolající svíčky, návštěvy přátel (pokud doba covidová poleví), to vše znamená stres pro vaši kočku. Nejlépe uděláte, pokud jí dopřejete úkryt někde v klidu, který vyhledá, pokud se bude cítit ohrožená. Kočky se obecně cítí bezpečně v domečku, který má pouze jeden vchod a dopřeje jim „krytá záda“, proto tak milují krabice. Nic tedy nezkazíte tím, když jí někam do rohu klidné místnosti dáte starou krabici. Ani psovi nemusí dělat dobře návštěvy, zvláště pokud k vám přijdou menší děti a chtějí pejska tahat a hladit. To může skončit nešťastně, psovi dojdou nervy a i ten nejmilejší mazlíček se může ohnat. Dopřejte mu tedy pelíšek někde v klidné místnosti, kam si odejde lehnout, pokud bude společensky unaven.

Svíčky a světýlka

Hořící svíčky nejen na adventních věncích jsou doslova magnetem pro kočky. Kočky rády honí plameny na svíčkách, a tak se klidně může stát, že na voňavou dekoraci doplatí popálenými tlapkami nebo ohořelými vousky či hořícím ocasem. Kočky jsou velmi ohebné a vyskočí prakticky kamkoliv, proto nikdy nenechávejte hořet svíčky bez dozoru. Vhodnou náhradou jsou led svíčky. K úrazu mohou mazlíčci přijít i během hry, kdy se třeba honí a ocasem zavadí o plamen.

Světelné řetězy na stromečku jsou pro čtyřnohé parťáky taktéž lákadlem. Budou si s nimi hrát tak dlouho, než na sebe stromeček převrátí. Kdekoliv v jejich dosahu jsou nebezpečné. Ať už tím, že se do nich kočka, pes, ale klidně i králík nebo činčila může zamotat anebo zakousnout a v případě těch zapojených do elektřiny to může skončit tragicky.

Stromeček

Stromeček kočkám evokuju škrabadlo a protože jsou dobří lezci, není pro ně problém vyšplhat až ke špičce. Problém však nastane, pokud se rozbije nějaká ozdoba, může zvířeti ošklivě  poranit nejen tlapky, ale klidně i tlamičku. Neméně nebezpečné jsou i vánoční třásně a stuhy na dárky, které při spolknutí uzavřou střevo a již nejednou to skončilo smrtí. Dalším zdrojem nebezpečí jsou i jehličky z jedle, které jsou pro kočku nestravitelné a v krizovém případě mohou vyvolat perforaci střeva, pití vody ze stromečku nebo olizování pryskyřice zase mohou vést k otravě.

Pro kočky je třpytivý stromeček jako magnet.
Pro kočky je třpytivý stromeček jako magnet.

Nejlépe stromeček připevněte ještě šňůrou, tak aby se nepřevrátil. Ozdoby používejte dřevěné, slaměné nebo z umělé hmoty tak, aby nedošlo k rozbití, pokud spadnou na zem. Vodu ve stojanu na stromeček zakryjte například kusem kartonu, aby se zvíře nemohlo napít. Spadlé jehličí odklízejte, aby kočka nemohla jehličku omylem spolknout.

Při balení i rozbalování dárků dávejte pozor na kousky balicího papíru, izolep a stuh. Kočky milují šustivé věci a opět může dojít k neštěstí. O to větší pozornost si zaslouží koťata a štěňata.

Pokud zvíře cokoliv z výše jmenovaného spolkne, okamžitě navštivte veterináře. V žádném případě se nepokoušejte stuhu vytáhnout svépomocí. I kdyby jim ještě kousek koukal z tlamičky, nikdy byste za ni neměli tahat, protože byste zvířeti mohli způsobit vážná vnitřní zranění.

Květiny

Vánoční hvězda, jmelí nebo čemeřice, pokud vaše zvíře patří k okusovačům všeho zeleného, tak je raději ani nekupujte. Mohou kočce i psovi přivodit silnou otravu, která může skončit až poškozením ledvin. To samé platí při olizování vonných olejů. Většina bytových i zahradních květin je obecně pro zvířata jedovatých, a proto před koupí pečlivě prostudujte, zda je pro vašeho mazlíčka nezávadná.

Pro kočku je jedovatých mnoho květin.
Pro kočku je jedovatých mnoho květin.

Čokoláda a cukroví

Jestli svému mazlíčkovi chce zpříjemnit svátky, kupte mu dobroty vyrobené pro ně. V dnešní moderní době se peče i speciální zvířecí cukroví, třeba z jater. Vyvarujte se čokoládě a dalším sladkostem. Obsažený teobromin právě v čokoládě je pro kočku i psa smrtelný.

Krmit bychom je ale neměli ani masem, které jsme si připravili pro naši konzumaci. Lidé holdují soli a koření a to opět pro zažívání koček ani psů není vhodné.

Pozor na kosti

Ani zbylé kosti by kočka ani pes neměli pozřít. Úzké kosti se snadno roztříští a mohou způsobit vážná vnitřní zranění.

Štěstí přeje připraveným. Najděte si a uložte telefonní číslo a adresu na veterinární kliniku, která bude mít otevřeno i v průběhu Vánoc.

K tématu

Tagy: vánoce kočka domácí mazlíček poradna
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Žádná shromáždění v den inaugurace Bidena. Facebook zablokuje akce u Bílého domu

Žádná shromáždění v den inaugurace Bidena. Facebook zablokuje akce u Bílého domu

Facebook zablokuje možnost svolávat na své síti akce v blízkosti důležitých vládních budov ve Washingtonu v den inaugurace nového prezidenta Joea Bidena. Provozovatel známé sociální sítě to uvedl v pátek ve zprávě na svém blogu. Dodal také, že bude všechny akce z 20. ledna související s uvedením prezidenta do úřadu kontrolovat a ty, které by porušily jeho pravidla, zruší.

Vláda

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému

Chyby v rezervačním systému pro očkování proti covidu jsme měli, přiznal v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS vládní zmocněnec pro digitalizaci a IT Vladimír Dzurilla. Podle něj se ale vše rychle opravilo a program nakonec fungoval bez problémů. Systém však během dopoledne dokázal prolomit čtyřiadvacetiletý student, problémy nastaly také při zasílání potvrzovacích PIN kódů.

Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Zdravotní sestra vyhrála přes dvacet milionů. Odměna za boj s covidem, říká
Naučili jsme se, že co stát spustí, nefunguje. Gazdík kritizuje očkovací registr
Student se pomocí triku proklikal registrem očkování. Nic těžkého, popisuje
reklama
reklama
Babiš opět otáčí: Očkování pro všechny od začátku února je zbytečné

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pandemie ustupuje. Mírnější opatření v příštím týdnu nečekejte, prozradil Blatný
Podezřelého, který zbil seniorku v metru, poslal soud do vazby. Hrozí mu 2 roky vězení
Kvůli machinacím s očkováním padají hlavy. Další případy hlásí Český Krumlov a Motol
Další články
reklama
reklama