reklama

Vánoce u vašeho mazlíčka: Jak je přežít bez úhony

Stromky na náměstích už stojí, dárkové šílenství už také začíná a to znamená jedno –⁠ blíží se období Vánoc. Každý z nás už pomalu začíná shánět vánoční dekorace, stromeček, vyrábět věnce, zapalovat svíčky a podobně. Pokud obýváte svůj domov společně s domácím mazlíčkem, je potřeba mít se o těchto dnech více na pozoru. Máme pro vás proto pár tipů, jak předejít vánoční pohromě.

reklama

Blíží se období Vánoc a tak každý z nás už pomalu začíná shánět vánoční dekorace, stromeček, vyrábět věnce, zapalovat svíčky a podobně. Pokud obýváte svůj domov společně s domácím mazlíčkem, je potřeba mít se o těchto dnech více na pozoru. Máme pro vás proto pár tipů, jak předejít vánoční pohromě.

Dopřejte jim klid

Vánoční koledy, pohádky, plápolající svíčky, návštěvy přátel (pokud doba covidová poleví), to vše znamená stres pro vaši kočku. Nejlépe uděláte, pokud jí dopřejete úkryt někde v klidu, který vyhledá, pokud se bude cítit ohrožená. Kočky se obecně cítí bezpečně v domečku, který má pouze jeden vchod a dopřeje jim „krytá záda“, proto tak milují krabice. Nic tedy nezkazíte tím, když jí někam do rohu klidné místnosti dáte starou krabici. Ani psovi nemusí dělat dobře návštěvy, zvláště pokud k vám přijdou menší děti a chtějí pejska tahat a hladit. To může skončit nešťastně, psovi dojdou nervy a i ten nejmilejší mazlíček se může ohnat. Dopřejte mu tedy pelíšek někde v klidné místnosti, kam si odejde lehnout, pokud bude společensky unaven.

Svíčky a světýlka

Hořící svíčky nejen na adventních věncích jsou doslova magnetem pro kočky. Kočky rády honí plameny na svíčkách, a tak se klidně může stát, že na voňavou dekoraci doplatí popálenými tlapkami nebo ohořelými vousky či hořícím ocasem. Kočky jsou velmi ohebné a vyskočí prakticky kamkoliv, proto nikdy nenechávejte hořet svíčky bez dozoru. Vhodnou náhradou jsou led svíčky. K úrazu mohou mazlíčci přijít i během hry, kdy se třeba honí a ocasem zavadí o plamen.

Světelné řetězy na stromečku jsou pro čtyřnohé parťáky taktéž lákadlem. Budou si s nimi hrát tak dlouho, než na sebe stromeček převrátí. Kdekoliv v jejich dosahu jsou nebezpečné. Ať už tím, že se do nich kočka, pes, ale klidně i králík nebo činčila může zamotat anebo zakousnout a v případě těch zapojených do elektřiny to může skončit tragicky.

Stromeček

Stromeček kočkám evokuju škrabadlo a protože jsou dobří lezci, není pro ně problém vyšplhat až ke špičce. Problém však nastane, pokud se rozbije nějaká ozdoba, může zvířeti ošklivě  poranit nejen tlapky, ale klidně i tlamičku. Neméně nebezpečné jsou i vánoční třásně a stuhy na dárky, které při spolknutí uzavřou střevo a již nejednou to skončilo smrtí. Dalším zdrojem nebezpečí jsou i jehličky z jedle, které jsou pro kočku nestravitelné a v krizovém případě mohou vyvolat perforaci střeva, pití vody ze stromečku nebo olizování pryskyřice zase mohou vést k otravě.

Nejlépe stromeček připevněte ještě šňůrou, tak aby se nepřevrátil. Ozdoby používejte dřevěné, slaměné nebo z umělé hmoty tak, aby nedošlo k rozbití, pokud spadnou na zem. Vodu ve stojanu na stromeček zakryjte například kusem kartonu, aby se zvíře nemohlo napít. Spadlé jehličí odklízejte, aby kočka nemohla jehličku omylem spolknout.

Při balení i rozbalování dárků dávejte pozor na kousky balicího papíru, izolep a stuh. Kočky milují šustivé věci a opět může dojít k neštěstí. O to větší pozornost si zaslouží koťata a štěňata.

Pokud zvíře cokoliv z výše jmenovaného spolkne, okamžitě navštivte veterináře. V žádném případě se nepokoušejte stuhu vytáhnout svépomocí. I kdyby jim ještě kousek koukal z tlamičky, nikdy byste za ni neměli tahat, protože byste zvířeti mohli způsobit vážná vnitřní zranění.

Květiny

Vánoční hvězda, jmelí nebo čemeřice, pokud vaše zvíře patří k okusovačům všeho zeleného, tak je raději ani nekupujte. Mohou kočce i psovi přivodit silnou otravu, která může skončit až poškozením ledvin. To samé platí při olizování vonných olejů. Většina bytových i zahradních květin je obecně pro zvířata jedovatých, a proto před koupí pečlivě prostudujte, zda je pro vašeho mazlíčka nezávadná.

Čokoláda a cukroví

Jestli svému mazlíčkovi chce zpříjemnit svátky, kupte mu dobroty vyrobené pro ně. V dnešní moderní době se peče i speciální zvířecí cukroví, třeba z jater. Vyvarujte se čokoládě a dalším sladkostem. Obsažený teobromin právě v čokoládě je pro kočku i psa smrtelný.

Krmit bychom je ale neměli ani masem, které jsme si připravili pro naši konzumaci. Lidé holdují soli a koření a to opět pro zažívání koček ani psů není vhodné.

Pozor na kosti

Ani zbylé kosti by kočka ani pes neměli pozřít. Úzké kosti se snadno roztříští a mohou způsobit vážná vnitřní zranění.

Štěstí přeje připraveným. Najděte si a uložte telefonní číslo a adresu na veterinární kliniku, která bude mít otevřeno i v průběhu Vánoc.

Tagy:
Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové
Počasí

Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové

Počasí v Česku bude dál proměnlivé a spíše chladnější. Během srpna se mají častěji střídat oblačné a slunečné dny, léto má být podle meteorologů typicky středoevropské. Zbytek letních prázdnin bude zřejmě teplotně průměrný až slabě podprůměrný. Vyplývá to z měsíční prognózy počasí, kterou v pondělí na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi
Sociální sítě

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi

Internet zaplavily vtipy na účet předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Ten totiž minulý týden v jednom ze svých videí řekl, že si pamatuje, jak se s judistou Lukášem Krpálkem pral v mladších žácích. Sám totiž tento sport do svých 18 let dělal. Jenže nic takového se stát nemohlo. Z Bartoše si udělal legraci i někdejší ministr financí a vášnivý tenista Miroslav Kalousek.

Tak končí případy sebevražd. Nahrávka zachytila vyhrožování běloruské běžkyni

Na YouTube se dostala zvuková nahrávka, která údajně zachycuje výměnu názorů mezi běloruskou běžkyní Kryscinou Cimanouskou a dvěma sportovními funkcionáři – šéftrenérem národního týmu Jurijem Mojsevičem a zástupcem ředitele Běloruského republikového tréninkového centra pro lehkou atletiku Arturem Šumakem. Nahrávka je zjevně součástí rozhovoru, v němž oba muži dohánějí sportovkyni k slzám a snaží se ji přesvědčit, aby se vzdala účasti na olympiádě a vrátila se domů.

Mutace delta v Česku dominuje. Může ji mít až 90 procent nakažených koronavirem

Podezření na variantu koronaviru delta má Státní zdravotní ústav (SZÚ) v Česku u 90 procent pozitivních vzorků. Ústav o tom v pondělí informoval v tiskové zprávě. Podezření se objeví už při vyšetření pacienta metodou PCR, s jistotou je varianta potvrzena až sekvenací DNA viru. Těchto podrobných vyšetření bylo v červenci 189, ve dvou vzorcích byla objevena varianta delta plus.

Čínské vakcíny? Radši zůstaneme v lockdownu, říkají Vietnamci. Za český dar děkují

Vietnam přešel do drsného lockdownu. Dosavadní koronavirový premiant se po roce zavřených hranic nevyhnul strmému nárůstu počtu nákaz, uzavřel proto i své hlavní metropole Hanoj a Ho Či Minovo Město. Třebaže v jihoasijské zemi panuje nouze o vakcíny, Vietnamci odmítají čínské preparáty. Raději přetrpí lockdown, než aby se jimi nechali očkovat, řekli lidé oslovení redakcí CNN Prima NEWS. Naopak jsou vděční za vakcíny, které poskytne mimo jiné i Česká republika.

reklama

Domácí zpravodajství

Počítače i obědy pro děti zdarma, méně memorování: Jak chtějí strany změnit školství

Zlepšíme školství. V předvolebních programech to slibují snad všechny strany (kromě ANO, Babišovo hnutí zatím program do sněmovních voleb nepředstavilo). Jak to chtějí partaje udělat? KSČM láká na obědy pro děti zdarma, ČSSD by bezplatně rozdávala počítače a tablety, koalice Spolu chce reformovat vzdělávací programy. Co dalšího by politici chtěli prosadit?

Ne všechny vyvěšení barevných vlajek potěšilo. Je to ponižující, říká k Prague Pride Wolf

Vyvěšením duhové vlajky na pražské Nové radnici vedení města a organizátoři akce zahájili festival Prague Pride. Ten má za cíl mimo jiné přiblížit život leseb, gayů, bisexuálů a translidí (LGBT+). Jedenáctý ročník přehlídky nabídne 135 kulturních, zábavních a vzdělávacích akcí se společným tématem coming out. Vůči konání festivalu se ve facebookovém příspěvku vymezil podnikatel, člen KDU-ČSL a od roku 2014 zastupitel hlavního města Prahy Jan Wolf.

reklama