CNN Prima News varování

varování

Výpis příspěvků ke štítku „varování“

Česko čelí vlně nákazy černého kašle. Hygienici hlásí strmé nárůsty, ohrožena jsou miminka

Roky bez významnějšího nárůstu případů černého či dávivého kašle skončily. Hygienické stanice napříč republikou hlásí jeho záchyt po desítkách případů, nejvíce ve Středočeském a Jihočeském kraji, Praze či na Vysočině. Na pozoru by se měly mít zejména rodiny, které očekávají příchod miminka, právě pro ně je onemocnění velmi rizikové. Dospělí by se měli přeočkovat, imunita nabytá v dětství může být nedostatečná.

Nejezte smažená párátka, varují korejské úřady. Zemi zaplavil bizarní gastronomický trend

V Jižní Koreji se prostřednictvím sociálních sítí šíří bizarní gastrotrend, kdy jsou jako lahůdka konzumována smažená párátka, vyráběná ze škrobu. Kvůli těm, kdo sdílejí recepty s použitím hmoty, která připomíná zelené křupky, dokonce ministerstvo pro bezpečnost potravin a léků vydalo varování. Lidi v něm upozorňuje, že párátka se vyrábějí jako hygienický produkt a že nejsou určená k jídlu. Napsal o tom deník Independent.

Na jemenském ostrově zemřel Čech. Země je značně riziková, varovalo ministerstvo už dříve

Na jemenském ostrově Sokotra zemřel český občan. Sdělil to mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. S ohledem na rodinu nebude úřad poskytovat detaily. Místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež uvedl, že příčinou úmrtí českého občana nebyl válečný konflikt. Američané a Britové v uplynulých dnech zasahovali v Jemenu proti húsíjským rebelům, kteří od loňského podzimu útočí na mezinárodní kontejnerové lodě, Sokotra leží asi 350 kilometrů jižně od Arabského poloostrova.

Po silném zemětřesení hrozí v Japonsku tsunami. Evakuaci obyvatel zahájil i ruský Sachalin

Japonské úřady po zemětřesení o síle přibližně 7,6 stupně, jež v pondělí zasáhlo část země u Japonského moře, vydaly varování před tsunami pro tři prefektury. Japonský hydrometeorologický ústav uvedl, že až pětimetrová vlna může zasáhnout poloostrov Noto v prefektuře Išikawa. Tsunami hrozí i v některých částech ruského ostrova Sachalin, úřady proto zahájily evakuaci obyvatel.

Covid a chřipka PŘEHLEDNĚ: Jsme na prahu epidemie, tvrdí experti. Odpovídají na časté dotazy

Česko je na prahu epidemie respiračních nemocí, tvrdí tuzemští odborníci. Od listopadových 800 případů covidu denně se čísla skokově zvedla na 2 000 nemocných za den. Ačkoliv největší riziko dosud představuje koronavirus, lékaři zaznamenávají i nárůst počtu chřipek a dalších respiračních chorob. Jak od sebe jednotlivé nemoci rozeznat? Postačí lidem samoléčba a kdy je vhodné podstoupit očkování? Experti zodpověděli 22 nejčastějších dotazů.

VÝSTRAHA: Kolapsy v dopravě a úrazy po pádu. Kde v Česku hrozí nebezpečný jev?

Od sobotního podvečera by se lidé napříč Českou republikou měli mít na pozoru. Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vydali výstrahu před ledovkou. Na části území je v platnosti od 18. hodiny, v některých regionech pak až od 23. hodiny. Varování platí pro takřka všechny kraje. Sníh a mrznoucí srážky mohou mít za následek kolapsy v dopravě, hrozí i zranění po pádech na zmrzlých cestách.

Pozor na aplikaci z Číny, může sloužit k vydírání. V Česku má desetitisíce uživatelů

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním aplikace WeChat, za kterou stojí čínská firma. Aplikace podle NÚKIB sbírá značný objem dat, která by mohla sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků či k vydírání. Kybernetický úřad o tom ve čtvrtek informoval na svém webu. V ČR aplikaci podle úřadu používá asi 40 tisíc lidí, například diplomaté a obchodníci.

Riziku rakoviny šlo předejít očkováním, Tereza ho nevyužila. Po porodu ji zřejmě čeká operace

Poprvé vyšla 24leté Tereze z Prahy horší cytologie přibližně před pěti lety. Kvůli možnému rozvoji rakoviny děložního hrdla je proto pod pečlivým dohledem lékařů. Mezitím zvládla i přes komplikace v podobě preeklampsie porodit zdravého chlapce a znovu otěhotnět. V současné době čeká druhé dítě – výsledky poslední cytologie však naznačují, že riziko rozvoje rakoviny bohužel stále trvá. Po porodu ji proto velmi pravděpodobně čeká operace. Nádorovému onemocnění, kterému v Česku ročně podlehne zhruba 300 žen, přitom šlo předejít.