vedro

Výpis příspěvků ke štítku „vedro“

První tropický den roku přišel historicky brzy. Nejtepleji bylo v Českých Budějovicích

Aktualizováno

Česko v neděli zažívá první tropický den letošního roku. Teploty totiž dosahují alespoň 30 stupňů Celsia. Na stanici Praha – Komořany zaznamenali meteorologové 30,6 stupně Celsia. Nejvyšší hodnoty ale zaznamenali na jihu Čech v Českých Budějovicích. Rtuť na teploměru vyšplhala na 30,9 °C. První tropický den letos přišel historicky brzy. Dosud byl v Česku zaznamenán nejdříve 17. dubna, a to v roce 1934. Loni nastal první tropický den 18. června.

Desítky kolabujících běžců a extrémní vedro. Na pražském půlmaratonu aktivovali traumaplán

Při sobotním pražském půlmaratonu mělo kvůli náročnosti závodu zdravotní obtíže včetně kolapsů větší množství běžců. Záchranná služba aktivovala na asi dvě hodiny traumatologický plán. Ošetřila 102 lidí, 36 jich převezla do nemocnic. Na síti X o tom informoval mluvčí záchranné služby Karel Kirs. Podle marketingového manažera pořádající organizace RunCzech Jiřího Nečáska zaskočilo některé běžce nezvykle teplé počasí. Sportovci si na vedro stěžovali.

MAPA: Pražskému žáru utečete jen na hřbitově. Podívejte se, kde pocítíte největší letní peklo

Nelítostná vedra jsou zpět a plnou silou udeřila na česká města. Tropické teploty pořádně potrápí i obyvatele Prahy. Jak je vidět z dostupných dat, obzvlášť drsné podmínky panují především v centru města a v částech, kde se nachází minimum zeleně a maximum betonu či asfaltu, před žárem mohou lidé utéct jen do parků či na hřbitov. Specialisté z Institutu pro plánování a rozvoj hl. m. Prahy dodávají, že s rostoucím počtem tzv. tepelných ostrovů se zvyšují také zdravotní rizika. Podívejte se, kde se obyvatelé metropole zapotí nejvíce.

Extrémní vedra v USA ničí i mimořádně odolné kaktusy. Doslova hnijí zevnitř, popisuje vědkyně

S rekordně vysokými teplotami bojují nejen lidé, ale i rostliny – a to i ty, které jsou na výhně zvyklé. V pouštní botanické zahradě v americkém Phoenixu experti zaznamenávají náhlý úhyn kaktusů. Podle vědecké ředitelky Kimberlie McCueové jsou kaktusy saguaro vystaveny vysokému stresu z horka. Navzdory tomu, že mohou vypadat zdravě, hroutí se a hnijí zevnitř.

Zkáza biblických rozměrů. Lidé z Rhodu jsou zoufalí, bojí se, jak vyžijí, popsal reportér

Cestovní ruch na Rhodu živí desetitisíce lidí, letošní sezona je ale kvůli požárům předčasně u konce. Místní se obávají, jak po zbytek roku vyžijí i zda se turisté v budoucnu vůbec vrátí. Je to pro ně katastrofa biblických rozměrů. Tak situaci na řeckém ostrově popsal redaktor CNN Prima NEWS Patrik Kaizr. Zásadní faktory, které komplikují snahu hasičů zkrotit plameny, okomentoval také člen Profesní komorní požární ochrany Radek Kislinger.