Velký den českého fotbalu. Sparta a Slavia v závěru zápasů rozhodly o postupu, slaví i Plzeň

Fotbalisté Sparty i Slavie slaví postup do skupinové fáze Evropské ligy, hráči Plzně si zajistili místenku ve stejné fázi Konferenční ligy. Sparta v odvetě 4. předkola doma přehrála Dinamo Záhřeb 4:1, což v součtu s porážkou 1:3 z prvního duelu stačilo. Raduje se taktéž Slavia, a to i přes prohru 1:2 v Polsku, kde se utkala s ukrajinským týmem Zorja. V Edenu totiž zvítězila 2:0. Plzeň porazila Tobol Kostanaj po suverénním výkonu 3:0 a navázala na úvodní vítězství 2:1 z Kazachstánu.

Hlavní fázi druhé nejprestižnější pohárové soutěže si sparťané zahrají potřetí za poslední čtyři sezony. Jména tří soupeřů jim určí páteční los. Chorvatský celek se po konci v kvalifikaci Ligy mistrů i Evropské ligy „propadl“ do hlavní fáze Konferenční ligy.

Domácí poslal na vyprodané Letné do vedení už po necelých dvou minutách Lukáš Haraslín. Ještě v prvním poločase zvýšil Asger Sörensen, na jehož trefu navázal po změně stran Filip Panák. Hosté krátce poté zásluhou Martina Baturiny snížili, ale v 87. minutě Victor Olatunji posunul úřadující české mistry do skupiny Evropské ligy.

Pražané si částečně spravili náladu po vyřazení ve 3. předkole Ligy mistrů s FC Kodaň. Postupem do hlavní fáze Evropské ligy, kterou si zahrají pojedenácté (dříve pod názvem Poháru UEFA), vydělali 3,63 milionu eur (téměř 87,5 milionu korun).

Odvetné utkání 4. předkola fotbalové Evropské ligy:

Sparta Praha –⁠ Dinamo Záhřeb 4:1 (2:0)

Branky: 2. Haraslín, 24. Sörensen, 67. Panák, 87. Olatunji –⁠ 71. Baturina. Rozhodčí: Stieler–⁠Gittelmann, Borsch–⁠Fritz (video, všichni Něm.). ŽK: Olatunji, Wiesner–⁠Moharramí. Diváci: 17 953 (vyprodáno). První zápas: 1:3, postoupila Sparta.

Sparta: Vindahl–⁠Sörensen, Panák, Krejčí–⁠Wiesner (84. Pešek), Kairinen, Laci (69. Sadílek), Ryneš (63. Zelený) –⁠ Kuchta (84. Karabec), Olantuji, Haraslín (63. Birmančevič). Trenér: Priske.

Dinamo: Nevistič–⁠Moharramí (46. Šutalo), Ristovski, Perič, Ljubičič–⁠Bulat (89. Drmič), Mišič–⁠Špikič (71. Emreli), Baturina, Marin (46. Mychajličenko) –⁠ Petkovič. Trenér: Jakirovič.

Radost Slavie i přes porážku

Slavia si zahraje skupinu Evropské ligy poprvé od sezony 2020/21. Pražané podruhé za sebou vyřadili ukrajinský celek, ve 3. předkole přešli přes Dnipro. Za účast ve skupině Evropské ligy si červenobílí připíší prémii 3,63 milionu eur (asi 87,5 milionu korun). V hlavní fázi pohárů se slávisté představí posedmé za sebou.

Fotbalisté pražské Slavie ve venkovní odvetě závěrečného 4. předkola Evropské ligy prohráli s Luhanskem 1:2, ale po domácím vítězství 2:0 prošli do skupiny. Zorja po první půli vedla 2:0 poté, co se prosadili Danyjil Alefirenko a Denys Anťuch, ale v 83. minutě odmítl prodloužení střídající Matěj Jurásek. Utkání se hrálo v polském Lublinu, kde má Luhansk domácí pohárový azyl kvůli ruskému vojenskému útoku na Ukrajinu.

Odvetné utkání 4. předkola fotbalové Evropské ligy (hráno v Lublinu):

Zorja Luhansk –⁠ Slavia Praha 2:1 (2:0)

Branky: 32. Alefirenko, 41. Anťuch –⁠ 83. Jurásek. Rozhodčí: Brisard–⁠Danos, Berthomieu–⁠Millot (video, všichni Fr.). ŽK: Snurnicyn (Luhansk). První zápas: 0:2, postoupila Slavia.

Luhansk: Turbajevskij–⁠Jordan, Batagov, Snurnicyn–⁠Kyrjuchancev, Jacyk (46. Dryšljuk), Myšňov (81. Čurko), Vantuch–⁠Alefirenko (67. Vološyn), Anťuch (81. Gorbač) –⁠ Guerrero. Trenér: Bartulovič.

Slavia: Kolář–⁠Masopust, Ogbu (46. Ševčík), Vlček, Provod (81. Tomič) –⁠ Holeš, Oscar–⁠Douděra (46. Jurásek), Zafeiris, Schranz (73. Tijani) –⁠ Van Buren (56. Jurečka). Trenér: Trpišovský.

Suverénní Plzeň

Fotbalisté Plzně postoupili do skupiny Evropské konferenční ligy. Skóre otevřel ve 32. minutě Tomáš Chorý, v 59. minutě přidal druhou branku Rafiu Durosinmi a ve třetí minutě nastavení stanovil konečný výsledek střídající Ibrahim Traoré. Svěřenci trenéra Miroslava Koubka zvítězili v osmém soutěžním utkání po sobě.

Západočeši si zahrají hlavní fázi třetí nejvyšší evropské soutěže poprvé, od UEFA dostanou bonus 2,94 milionu eur (asi 71 milionů korun). Jména soupeřů se dozví při pátečním losu.

Odvetné utkání 4. předkola fotbalové Evropské konferenční ligy:

Viktoria Plzeň –⁠ Tobol Kostanaj 3:0 (1:0)

Branky: 32. Chorý, 59. Durosinmi, 90.+3 Traoré. Rozhodčí: Jug–⁠Žunič, Vidali–⁠Obrenovič (video, všichni Slovin.). ŽK: Kliment–⁠Kairov, Galym, Ivanovič, Čurčič (trenér). Diváci: 11 069. První zápas: 2:1, postoupila Plzeň.

Plzeň: Staněk–⁠Hejda, Hranáč, Dweh–⁠Kopic, Bucha, Kalvach, Cadu –⁠ Šulc (53. Traoré) –⁠ Chorý (77. Kliment), Durosinmi (86. Vydra). Trenér: Koubek.

Tobol: Konovalov–⁠Kairov, Rogač, Mladovič, Gabarajev–⁠Šachov, Mužikov (68. Galym), Ilič (78. Zabelin) –⁠ Žarynbetov (61. Česnokov), Deblé (61. Mrkaič), Vukadinovič (61. Ivanovič). Trenér: Čurčič.