reklama

Víte, jaké je nejšpinavější místo v domě? Poradíme, jak ho vyčistit

Víte, že počítače patří do TOP 9 těch nejšpinavějších míst v domácnosti? Jste si jisti, že se tento problém netýká také vašeho počítače? Jak často čistíte počítač vy? Čistíte ho správně? Poradíme vám, jak to změnit.

reklama

Koronavirus přinesl do centra pozornosti i počítače. Co si ale budeme povídat, na vrcholu těch nejvíce špinavých míst jsou počítače už dlouhá léta. Nicméně, potom, co lidé čištění počítačů léta zanedbávali, konečně se nyní začali aktivně snažit o jejich čištění. Jenže ne vždy se tomu tak dělo správně. Jak tedy čistit počítač tak, abyste mu neuškodili? Poradíme vám.

Co k tomu budete potřebovat:

K tématu

  • čistý hadřík z mikrovlákna, jednorázové rukavice
  • vhodný čisticí prostředek podle pokynů výrobce (isopropylalkohol, dezinfekční ubrousky a podobně)
  • sprej se stlačeným vzduchem
  • vysavač na počítače

Jak na to

Před čištěním vypněte a odpojte ze sítě svůj počítač, klávesnici i monitor. Víko očistěte dezinfekčním vlhčeným ubrouskem. Z toho nejhoršího vás dostane vysavač, nikoliv ale ne ten domácí. Dnes už existují i speciální vysavače určené k čištění počítačů, které jsou šetrné. S nimi pak můžete vysát klávesnici, systémovou jednotku i reproduktory. Když už takový vysavač nemáte, zkusit to můžete s pomocí běžného vysoušeče vlasů nastaveného na studený režim. Klávesnici můžete rovněž zkusit i opatrně vyklepat.

Pozor, nešťourejte se ve výstupech a konektorech, mohli byste je nenávratně poškodit. I na ně nejlépe funguje vysavač. Čisticí prostředek si nastříkejte na čistý hadřík, jímž pak jemně otřete povrch počítače. Pozor, k čištění obrazovky je vhodný pouze hadřík z mikrovlákna. Hadřík po celou dobu údržby nesmí být mokrý, ale pouze vlhký. K očištění laserové optické mechaniky si pořiďte speciální sadu, která obsahuje speciální roztok a čistící třásně.

Co rozhodně nedělejte

K čištění vaší obrazovky v žádném případě nepoužívejte Okenu, ani jiný čistič skla, vaše obrazovka není okno. Navíc, čisticí prostředky na sklo obvykle nezabíjí choroboplodné zárodky. K čištění vašeho počítače nepoužívejte žádné papírové ručníky, ani jiné drsné materiály, které by mohly počítač poškrábat. Nepoužívejte bělidlo, alkohol, čpavek ani aceton. Nestříkejte čisticí prostředek přímo na povrch počítače.

Jak často čistit počítač?

Počítač čistěte ideálně jednou za 6 měsíců. Vše se ale odvíjí od toho, v jakém prostředí počítač udržujete. Pokud máte počítač v prašném rohu místnosti, máte doma kočky nebo psy nebo jste kuřáci, počítač by pak měl být čištěn každé 3 měsíce.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch zaútočil na neočkované. Kdybyste šli na vakcínu, opatření už by nebyla
Koronavirus

Vojtěch zaútočil na neočkované. Kdybyste šli na vakcínu, opatření už by nebyla

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) je přesvědčen, že by žádných protiepidemických opatření nebylo potřeba, kdyby se proočkovanost v České republice blížila 90 procentům, jako je tomu v některých jiných evropských zemích. „Kdybychom zvýšili proočkovanost, mohli bychom zítra zrušit všechna protiepidemická opatření,“ řekl Vojtěch v úterý během tiskové konference. Vzhledem k tomu, že nakažených rychle přibývá, to naopak vypadá, že Česko čekají další proticovidové restrikce.

Hádka mezi koaličními partnery: Prosazuje podrazáctví, obvinil Pirát Peksa kolegu ze STAN
Vláda

Hádka mezi koaličními partnery: Prosazuje podrazáctví, obvinil Pirát Peksa kolegu ze STAN

Vládní vyjednávání mezi koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a uskupením Pirátů se Starosty pokračují. Stále není jisté, zda Piráti ve vládě chtějí být a kolik budou mít případně ministerstev. Podle senátora z hnutí STAN Zdeňka Hraby by vyjednavači měli reflektovat výsledky voleb bez ohledu na předem uzavřenou smlouvu. Ve vysílání CNN Prima NEWS se vůči jeho názoru ohradil Pirát Mikuláš Peksa.

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál

Podle experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála (Piráti) je pro nastavení opatření proti šíření koronaviru klíčové, zda neočkovaný člověk ohrožuje společnost více než očkovaný. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Reagoval tak na dotaz, zda není na čase uznávat hladinu protilátek. Zároveň podotkl, že nutit občany k dobrovolnému očkování je absurdní a opatření prý cílí na špatné skupiny obyvatel.

Kalousek: Piráti musí do vlády. Pokud chtějí být věčně protestní stranou, jsou zbyteční

Mají jít Piráti do vlády, nebo mají zůstat společně s ANO a SPD v opozici? Otázka, která se poslední dny řeší uvnitř Pirátské strany i mezi novináři. Podle expředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, který strávil v politice dlouhých třicet let, by se měla partaj Ivana Bartoše zachovat státotvorně, ukázat politickou dospělost a do vlády určitě jít. Pokud zůstanou věčně protestní stranou, jsou podle něj občanům České republiky k ničemu. Kalousek to řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Žádný „český Floyd“. Muž v Teplicích nezemřel kvůli policejnímu zákroku, vyplývá z pitvy

Mezi červnovým zákrokem policistů a úmrtím muže v Teplicích neexistuje žádná souvislost, vyplývá ze závěrečné pitevní zprávy, kterou dostalo ústecké krajské ředitelství policie. V úterý o tom informovala policejní mluvčí Šárka Poláčková. Muž zemřel krátce po zákroku policie. Následně se konalo několik demonstrací, vyšetření události žádala řada tuzemských i zahraničních organizací.

reklama

Domácí zpravodajství

KOMENTÁŘ: STAN přes palubu Piráty nehodí. Ti loví kádry na ministry mimo zvolené poslance

Pokud se Piráti sami nerozhodnou do vlády nejít, STAN je přes palubu nehodí. A to i přes to, že se Piráti zatím podle informací CNN Prima NEWS ve vyjednávání občas chovají jako nerozhodní nováčci, kteří často mění své požadavky. Důvody jsou hned dva. Zaprvé je to společná cesta deklarovaná už v koaliční smlouvě. Zadruhé vše stojí na osobě Víta Rakušana, který si za dlouhou dobu spolupráce s Ivanem Bartošem vypěstoval silné až přátelské pouto a je připraven sliby a plány dodržet a splnit.

Pobodal čtrnáctiletého chlapce a jeho matku v Dolních Chabrech. Policie případ odložila

Aktualizováno

Za dubnový pokus o vraždu v pražských Dolních Chabrech policie nikoho neobviní. Případ odložila, protože kvůli nízkému věku pachatele nebylo možné zahájit trestní stíhání. V úterý to sdělil mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. V souvislosti s útokem na matku a jejího syna pátrali policisté po čtrnáctiletém chlapci.

Rozhoupávám se k tomu stát se mluvčí špatných matek, říká herečka Doležalová

Herečka Marie Doležalová se proslavila nejen v kinematografii, ale i svým blogem Kafe a cigárko, které vydala dokonce knižně. Svým fanouškům prozradila, že by se ráda pustila i do dalšího projektu. V pořadu Interview přiblížila, o co by se jednalo. „Chci psát o mateřství a mám slinu přiznávat mateřské věci. Rozhoupávám se k tomu,“ prozradila s tím, že by se ráda stala mluvčí „špatných matek“.

reklama