CNN Prima News Vítězslav Nezval

Vítězslav Nezval

Výpis příspěvků ke štítku „Vítězslav Nezval“

Sbohem a šáteček. Zeman se rozloučil textem básníka, kterého citoval už dříve. Slova změnil

26. prosince 2022 18:52

Sbohem a šáteček. Nejen těmito slovy zakončil prezident Miloš Zeman svůj desátý a poslední vánoční projev ve funkci hlavy státu. Citoval tak slavného českého básníka, spisovatele a překladatele Vítězslava Nezvala, a nikoliv poprvé. Konkrétní úryvek z básně Sbohem a šáteček ale v Zemanově pondělním televizním vystoupení nezazněl úplně přesně. Jaká slova prezident pozměnil?

Záhadná Toyen. Kdo byla autorka nejdražšího obrazu českých aukcí?

12. října 2020 10:03

Jako Marie Čermínová pracovala v továrně na mýdla, jako Toyen byla oceňovanou umělkyní české meziválečné avantgardy. Mluvila o sobě v mužském rodě a celý život si střežila své soukromí. Tvrdila, že netvoří pro peníze nebo aby se někomu zalíbila. V neděli se její obraz Piková dáma zařadil na přední příčku tuzemských aukčních rekordů. Prodal se za 78 milionů 650 tisíc korun včetně aukční přirážky. Vyvolávací cena přitom byla 29,9 milionu Kč.

Od hypnózy k levobočkovi. Jaký opravdu byl básník a milovník žen Vítězslav Nezval?

26. května 2020 09:02

Díky svému postavení mezi tehdejší uměleckou smetánkou, básnickému střevu a temperamentní povaze si Vítězslav Nezval pouhým zarecitováním jediného verše dokázal získat nespočet mladých dam. S jednou byl ženatý, těch vedlejších bylo ale daleko více. Jaký osobní život vedla vůdčí osobnost českého surrealismu, jež se narodila před 120 lety?