Zemřela diskařská šampionka Olga Fikotová-Connollyová. Zářila i na palubovce

V pátek zemřela Olga Fikotová-Connollyová, olympijská vítězka v hodu diskem z Melbourne 1956. Bylo jí 91 let. S odkazem na informace francouzského kouče a insidera PJ Vazela, který se odvolává na rodinu, to uvedl server Sport.cz.

Rodačka z Libiše Fikotová-Connollyová začínala jako brankářka v národní házené, coby basketbalistka dokonce získala stříbro na mistrovství Evropy, ale nejvíce se proslavila jako diskařka.

ČTĚTE TAKÉ: Zemřel fotbalový brankář Anton Flešár. Na mistrovství světa v Mexiku kryl záda Ivo Viktorovi

Na hrách v Melbourne se navíc potkala s americkým kladivářem Haroldem Connollym, za něhož se o rok později provdala před zraky desetitisíců lidí na Staroměstské radnici v Praze. Za svědky jim šli přátelé Dana a Emil Zátopkovi.

Connollyovi se přestěhovali do Bostonu. Fikotová-Connollyová chtěla nadále reprezentovat Československo, ale to jí tehdejší komunistický režim neumožnil Na čtyřech dalších olympiádách proto startovala v barvách USA. V Mnichově 1972 byla dokonce vlajkonoškou americké výpravy.

Po skončení kariéry pracovala v sociální oblasti a ekologii. S Connollym měli čtyři děti, ale později se rozvedli. Fikotová-Connolyová se nakonec usadila v Kalifornii a i v pokročilém věku působila v Las Vegas jako osobní trenérka lidí po úrazech a seniorů.

Do Česka se na návštěvu poprvé po odstěhování do zámoří vrátila v roce 2006. O rok později obdržela hlavní cenu Českého klubu fair play.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Okouzlil svět na zahájení olympiády v Naganu. Zemřel legendární japonský zápasník sumó

Tagy: