CNN Prima News vyznamenání

vyznamenání

Výpis příspěvků ke štítku „vyznamenání“

Nohavica slaví sedmdesát: Napište, že zuby ještě mám a v hospodě si dávám utopence

Až se nám poslední zub vykotlá, / nebudem nadávat z beznaděje, zpíval Jaromír Nohavica v osmdesátých letech. „Písnička s názvem K našim sedmdesátinám vznikla v roce 1984,“ prozrazuje zpěvák pro CNN Prima NEWS. Tehdy mu bylo jednatřicet, 7. června 2023 se dožívá sedmdesátin. V textu z roku 1984 s humorem předpovídal, jak na tom s manželkou Martinou budou právě se sedmi křížky na hrbu. „Jó až nám poslední vlas vypadne / oba se změníme v čaroděje,“ prorokoval písničkář.

Další královský naschvál? William vyznamenal pobočníka, který se ostře postavil Meghan

Pomyslnou dýku do zad vrazil svému bratru Harrymu princ William, když během středečního slavnostního ceremoniálu ve Windsoru předal vyznamenání za služby královské rodině Jasonu Knaufovi. Někdejší královský pobočník, jenž dříve pracoval nejen pro Williama a Kate, ale také pro Harryho a Meghan, byl jmenován poručíkem Královského viktoriánského řádu. Pikantní na celé situaci je, že to byl právě Knauf, jenž dříve obvinil Meghan ze šikany. Vévodkyni ze Sussexu označil za tyranku.

Ať obnovu Ukrajiny zaplatí Rusko, shodly se státy v Praze. Chtějí vytvořit poválečný tribunál

Poválečná obnova Ukrajiny by měla být financovaná ze zmrazených ruských prostředků, prohlásil předseda Nejvyšší rady Ukrajiny Ruslan Stefančuk. Účastníci Konference předsedů parlamentů se v Praze mimo jiné shodli na podpoře rozšíření EU i vytvoření tribunálu, který by potrestal ruské válečné zločiny. Stefančuk také vyznamenal předsedy českého Parlamentu Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09) a Miloše Vystrčila (ODS).

Kyjev vyznamenal 21letého „Predátora“. Podívejte se na nejautentičtější záběry z války

Střídal jednu zbraň za druhou a s obrovským nasazením odrážel útoky ruských okupantů na východní frontě. Ukrajinský voják Ruslan Zubarev, který pořídil video ukazující autentické záběry z těch nejdrsnějších zákopových bojů, obdržel vyznamenání Zlatý kříž. List Ukrajinska pravda u příležitosti toho zveřejnil kompletní půlhodinové video ze zmíněného střetu.

Starostové cítí v Pavlovi příležitost. Chtějí vyznamenání pro Michalika či youtubera Kovyho

Během letošních oslav 28. října bude státní vyznamenání udělovat již nově zvolený prezident Petr Pavel, který v březnu na Hradě vystřídá Miloše Zemana. Někteří politici očekávají, že v případě státních vyznamenání se postoj i preference nové hlavy státu výrazně změní. Starostové již prostřednictvím poslankyně Barbory Urbanové navrhli několik konkrétních jmen. Nechybí mezi nimi Jiří Brady, Věslav Michalik či Karel Kovář (lépe známý jako Kovy).

Nerudová: Milosti bych udělovala jako Klaus. Vyznamenání bych dala Mašínům, Zemanovi ne

Už za necelý měsíc si Češi zvolí nového prezidenta. Jedním z hlavních favoritů je ekonomka Danuše Nerudová. Ta v pořadu 360° na CNN Prima NEWS mimo jiné řekla, že by jako prezidentka udělila státní vyznamenání skupině bratří Mašínů, naopak Miloši Zemanovi ne. K milostem by pak podle svých slov přistupovala podobným stylem jako exprezident Václav Klaus. Pro plošnou amnestii bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně v současné chvíli nevidí důvod.

Díky Zemanovi začali lidé číst Ústavu. Ale stejně bych ho nevyznamenal, říká Fischer

Už za pět týdnů si Češi zvolí nového prezidenta. Mezi devítkou kandidátů, kteří prošli sítem zákonných podmínek, je i senátor Pavel Fischer. Ten se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS mimo jiné rozpovídal o tom, zda by jako prezident udělil státní vyznamenání skupině bratří Mašínů či současné hlavě státu – Miloši Zemanovi. „Zasloužil se o to, aby si čeští občané začali pravidelně číst Ústavu,“ rýpl si Fischer do prezidenta.