reklama

Z londýnského taxi se stal obytný vůz. Je to hybrid téměř za dva miliony

Britská společnost London Electric Vehicle Company, která vyrábí moderní provedení klasických taxíků pro Londýn, představila koncept obytného vozu pro rodinu s obdobným designem. Na palubě si veze elektrickou kuchyňku, manželskou postel i stan.

reklama

Obytné vozy a karavany jsou hitem koronavirové doby. A tak se do jejich výroby hrnou i značky, u kterých bychom to ještě před nedávnem nečekali. To je i případ společnosti London Electric Vehicle Company (LEVC), která patří pod křídla čínské automobilky Geely. Firma produkuje vozy taxislužby klasického střihu pro Londýn. Teď se rozhodla, že v podobném stylu bude vyrábět i obytný vůz.

Pro novinku nazvanou e-Camper posloužila jako základ městská dodávka VN5. Typicky dopředu protažená příď s vysokou čelní maskou a kulatými světlomety jsou stejné. Shodný design mají právě i londýnské taxíky. Obytný vůz ale dostal dozadu místo panelů okna.

Místo pro čtyři i kuchyňka

V kabině najdeme poměrně jednoduchý, ale funkční prostor. Malá kuchyňka je vybavena elektrickým vařičem. Sedačku pro dva lze rozložit na manželskou postel. Nechybí ani výsuvný stolek. Auto je vybaveno výklopným stanem, díky kterému je pak možné ve voze stát. Na spaní v něm lze rozložit další dvě místa. Do kempu tak může vyrazit čtyřčlenná rodina.

LEVC zatím nezveřejnil podrobnější parametry pohonu. Informoval jen o faktu, že půjde o hybrid schopný ujet 98 kilometrů čistě na elektřinu. Celkový dojezd je ale 500 kilometrů díky spalovacímu motoru, který se vloží do hry, když dojde energie v 31kWh baterii. Elektromotor by mě pohánět zadní kola, vpředu najdeme benzinovou jednotku s objemem 1,5 litru.

Zatím není jasné, kolik obytných hybridů ve stylu londýnských taxi firma vyrobí a zda budou k mání i mimo britský trh. Auto by se ale mělo veřejnosti představit v druhé polovině letošního roku. Cena bude 62 250 liber, v přepočtu 1 867 500 korun.

Tagy:
Začala třetí vlna. Delta se šíří mezi neočkovanými, Slováci zveřejnili drsné statistiky
Koronavirus

Začala třetí vlna. Delta se šíří mezi neočkovanými, Slováci zveřejnili drsné statistiky

Ministerstvo zdravotnictví na Slovensku zveřejnilo alarmující statistiky. Uvádí, že z osob, které byly v posledních dvou týdnech pozitivní na COVID-19, jich 76 procent nebylo očkováno proti koronaviru. Podle uznávaného epidemiologa Martina Pavelky v zemi začala třetí vlna pandemie, která postihuje neočkované. Varianta delta je podle něj nakažlivější a nebezpečnější i pro mladší věkové kategorie.

Potvrzeno: Babiš povede kandidátku ANO v Ústeckém kraji, utká se s Bartošem
Andrej Babiš

Potvrzeno: Babiš povede kandidátku ANO v Ústeckém kraji, utká se s Bartošem

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš povede kandidátní listinu hnutí pro říjnové sněmovní volby v Ústeckém kraji, kde se utká s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem. Rozhodl o tom na středečním jednání republikový výbor ANO. Ve Středočeském kraji bude lídrem místo Babiše vicepremiér Karel Havlíček, kterého v čele jihočeské kandidátky nahradí ministr životního prostředí Richard Brabec.

První česká přírodní památka UNESCO. Na seznam se dostaly Jizerskohorské bučiny

Na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO patří nově Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách. O jejich zařazení ve středu rozhodl výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). O výsledku informoval ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc. Jde o první tuzemskou přírodní lokalitu na tomto seznamu.

Brankářská hvězda NHL se o vyhazovu dočetla z Twitteru. Za nový tým nechce hrát

Gólman Marc-André Fleury byl jedním ze základních prvků, díky kterým se Vegas Golden Knights hned po svém zrodu zařadil mezi neobávanější týmy NHL. Za minulou sezonu Fleury dokonce dostal Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře zámořské soutěže. Jenže teď ho bez varování hodil klub z města hříchů přes palubu. Podle zpráv z USA se o svém konci dočetl Fleury na sociálních sítích.

Hygiena provedla přes 30 tisíc kontrol. Přísná pravidla přitom návštěvníky odrazují

Pořadatelé kulturních i sportovních akcí upozorňují na stále častější kontroly dodržování covidových pravidel, podle ministerstva zdravotnictví jich bylo již více než 30 tisíc. Přísná pravidla pro vstup na jednotlivé akce, tedy takzvaný systém OTN (očkování, testování, prodělání nemoci), však řadu návštěvníků odrazuje a pořadatelé kvůli tomu tratí. Obávají se také toho, co s návštěvností udělá konec proplácení testů od prvního září.

reklama

Domácí zpravodajství

Na pražské nádraží Vyšehrad je uvalena exekuce, zřejmě půjde do dražby

Na dlouhodobě chátrající budovu nádraží Vyšehrad v Praze byla uvalena exekuce a zřejmě půjde do dražby. Vyplývá to z exekučního příkazu. Důvodem jsou nezaplacené pokuty, které v minulosti kvůli špatnému stavu památkově chráněné budovy uložili majitelům památkáři. Praha chtěla dříve budovu odkoupit, ale nedomluvila se s majiteli na ceně. Podle radního Jana Chabra (TOP 09) se město do případné dražby přihlásí.

reklama