reklama

Z londýnského taxi se stal obytný vůz. Je to hybrid téměř za dva miliony

Britská společnost London Electric Vehicle Company, která vyrábí moderní provedení klasických taxíků pro Londýn, představila koncept obytného vozu pro rodinu s obdobným designem. Na palubě si veze elektrickou kuchyňku, manželskou postel i stan.

reklama

Obytné vozy a karavany jsou hitem koronavirové doby. A tak se do jejich výroby hrnou i značky, u kterých bychom to ještě před nedávnem nečekali. To je i případ společnosti London Electric Vehicle Company (LEVC), která patří pod křídla čínské automobilky Geely. Firma produkuje vozy taxislužby klasického střihu pro Londýn. Teď se rozhodla, že v podobném stylu bude vyrábět i obytný vůz.

Pro novinku nazvanou e-Camper posloužila jako základ městská dodávka VN5. Typicky dopředu protažená příď s vysokou čelní maskou a kulatými světlomety jsou stejné. Shodný design mají právě i londýnské taxíky. Obytný vůz ale dostal dozadu místo panelů okna.

Místo pro čtyři i kuchyňka

V kabině najdeme poměrně jednoduchý, ale funkční prostor. Malá kuchyňka je vybavena elektrickým vařičem. Sedačku pro dva lze rozložit na manželskou postel. Nechybí ani výsuvný stolek. Auto je vybaveno výklopným stanem, díky kterému je pak možné ve voze stát. Na spaní v něm lze rozložit další dvě místa. Do kempu tak může vyrazit čtyřčlenná rodina.

LEVC zatím nezveřejnil podrobnější parametry pohonu. Informoval jen o faktu, že půjde o hybrid schopný ujet 98 kilometrů čistě na elektřinu. Celkový dojezd je ale 500 kilometrů díky spalovacímu motoru, který se vloží do hry, když dojde energie v 31kWh baterii. Elektromotor by mě pohánět zadní kola, vpředu najdeme benzinovou jednotku s objemem 1,5 litru.

Zatím není jasné, kolik obytných hybridů ve stylu londýnských taxi firma vyrobí a zda budou k mání i mimo britský trh. Auto by se ale mělo veřejnosti představit v druhé polovině letošního roku. Cena bude 62 250 liber, v přepočtu 1 867 500 korun.

Tagy:

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

Kolonoskopie: Jsou na světě příjemnější věcí, ale může vám zachránit život, říká lékař

Nádor tlustého střeva, který stejnou měrou postihuje muže i ženy, patří mezi nejčastější typy rakoviny v Česku. Mnoho lidí prvotní příznaky banalizuje a zaměňuje jejich projevy s hemoroidy. Onkolog Jiří Tomášek upozorňuje, že objeví-li se krev ve stolici, je vhodné raději navštívit lékaře a vyloučit vážnější příčinu krvácení. Jaké jsou další příznaky karcinomu tlustého střeva a na jaká preventivní vyšetření mají lidé nárok?

Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video

Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.

reklama

Domácí zpravodajství

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

reklama