reklama

Za obraz malíře Botticelliho padla v aukci rekordní suma v řádu miliard korun

Vzácný obraz Sandra Botticelliho, jedno z posledních děl malíře v soukromém vlastnictví, se prodal v newyorské aukci za 92 milionů dolarů (v přepočtu necelé dvě miliardy korun). Jedná se o rekordní částku, za kterou bylo Botticelliho dílo v aukci vydraženo. Informoval o tom web CNN.

reklama

Portrét mladého muže držícího medailon pocházející z konce 15. století patří mezi zhruba desítku dochovaných děl slavného italského malíře Sandra Botticelliho. Podle aukční síně má jít o vůbec nejdražší dílo renesančního umělce, které se kdy v aukci objevilo, a nejcennější dílem starých mistrů, které kdy bylo prodáno v síni Sotheby's.

„Tento Botticelli je ve všech ohledech mnohem velkolepější, než jsme dosud na trhu viděli. Tak kvalitní obraz v natolik dobrém stavu, který symbolizuje renesanci, již známe z Florencie. Nic takového jsme za celý život neviděli,“ uvedl manažer aukční síně Sotheby's Christopher Apostle.

Před 40 lety byl obraz koupen za méně než 22 milionů

Botticelliho portrét byl majitelem koupen v roce 1982 za něco málo přes milion dolarů (21,6 milionu korun). Zajímavostí je, že neidentifikovaný mladík na Botticelliho obraze drží kulatý obraz (tzv. rondel), na kterém je náboženský výjev sienského malíře Bartolomeo Bulgariniho ze 14. století.

K tématu

Známějšími Botticelliho obrazy jsou pak Zrození Venuše nebo Jaro. Ačkoliv byl malíř za svého života oslavován, po jeho smrti v roce 1510 jeho odkaz relativně zmizel a zájem o umělcovo dílo znovu vzrostl až koncem 19. století.

Botticelli maloval portréty jen zřídka. Většinu své kariéry se soustředil na náboženské výjevy a obrazy klasické mytologie. Podle dostupných informací se jeho maleb dochovalo asi deset, přičemž téměř všechny jsou v muzejních sbírkách.

Jedná se o druhý obraz, který od doby, kdy kvůli pandemii začala Sotheby's živě streamovat aukce, překonal částku 80 milionů dolarů. Tím prvním byla Aischylova Oresteia od malíře Francise Bacona. Prodána byla v červnu minulého roku za 84,5 milionu dolarů (1,8 miliardy korun).

Další hlavní zprávy

Vláda

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

  • Aktualizováno

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele. Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář. Nákupy budou možné jen v rámci okresu. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Od 1. března budou v ČR uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny s výjimkou těch při zdravotnických zařízeních.

Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Hilšer: Výměna ministra nikomu neprospěje. Celá vláda je na ručník, tvrdí Šimetka
Rebelie v ANO. Příspěvek pro lidi v karanténě neprošel i kvůli poslancům hnutí
Velká Babišova rošáda? Blatný a Petříček na cestě z vlády, zdravotnictví by měla ČSSD
reklama
reklama
První pokuty za nenošení respirátorů už padly. Strážníci objevili stovky hříšníků

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Česko podalo žalobu na Polsko. Požaduje zastavení těžby ve hnědouhelném dole Turów
Další články
reklama
reklama