reklama

Za obraz malíře Botticelliho padla v aukci rekordní suma v řádu miliard korun

Vzácný obraz Sandra Botticelliho, jedno z posledních děl malíře v soukromém vlastnictví, se prodal v newyorské aukci za 92 milionů dolarů (v přepočtu necelé dvě miliardy korun). Jedná se o rekordní částku, za kterou bylo Botticelliho dílo v aukci vydraženo. Informoval o tom web CNN.

reklama

Portrét mladého muže držícího medailon pocházející z konce 15. století patří mezi zhruba desítku dochovaných děl slavného italského malíře Sandra Botticelliho. Podle aukční síně má jít o vůbec nejdražší dílo renesančního umělce, které se kdy v aukci objevilo, a nejcennější dílem starých mistrů, které kdy bylo prodáno v síni Sotheby's.

„Tento Botticelli je ve všech ohledech mnohem velkolepější, než jsme dosud na trhu viděli. Tak kvalitní obraz v natolik dobrém stavu, který symbolizuje renesanci, již známe z Florencie. Nic takového jsme za celý život neviděli,“ uvedl manažer aukční síně Sotheby's Christopher Apostle.

Před 40 lety byl obraz koupen za méně než 22 milionů

Botticelliho portrét byl majitelem koupen v roce 1982 za něco málo přes milion dolarů (21,6 milionu korun). Zajímavostí je, že neidentifikovaný mladík na Botticelliho obraze drží kulatý obraz (tzv. rondel), na kterém je náboženský výjev sienského malíře Bartolomeo Bulgariniho ze 14. století.

K tématu

Známějšími Botticelliho obrazy jsou pak Zrození Venuše nebo Jaro. Ačkoliv byl malíř za svého života oslavován, po jeho smrti v roce 1510 jeho odkaz relativně zmizel a zájem o umělcovo dílo znovu vzrostl až koncem 19. století.

Botticelli maloval portréty jen zřídka. Většinu své kariéry se soustředil na náboženské výjevy a obrazy klasické mytologie. Podle dostupných informací se jeho maleb dochovalo asi deset, přičemž téměř všechny jsou v muzejních sbírkách.

Jedná se o druhý obraz, který od doby, kdy kvůli pandemii začala Sotheby's živě streamovat aukce, překonal částku 80 milionů dolarů. Tím prvním byla Aischylova Oresteia od malíře Francise Bacona. Prodána byla v červnu minulého roku za 84,5 milionu dolarů (1,8 miliardy korun).

Další hlavní zprávy

Partie

Farský: Babiš využívá Česko, aby se za něj soudilo. Z Agrofertu vysílá Čau lidi

Farský: Babiš využívá Česko, aby se za něj soudilo. Z Agrofertu vysílá Čau lidi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se tváří, jako by s holdingem Agrofert neměl nic společného, ale následně tam natáčí svá videa „Čau lidi“ a zve si tam vládní zaměstnance. V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl poslanec a 1. místopředseda hnutí STAN Jan Farský. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) Babiše hájí a tvrdí, že z budov holdingu Babiš nevysílá.

Bulánci se vrací. Kultovní česká hra za den posbírala dva miliony korun na vývoj
Flegr zuří: Konec skupiny MeSES si odskáčeme, jako když Babiš v srpnu zrušil roušky
Benešová vypouští drby. Bojí se o křesílko, pustil se do ministryně Pirát Michálek
reklama
reklama
Zeman: Omlouvám se za bombardování Jugoslávie. Prosím Srby o odpuštění, řekl Vučičovi

Miloš Zeman

Domácí zpravodajství

Pokračujeme dál, jen ne pod ministerstvem, hlásí MeSES. Připraví plán pro boj s epidemií
Nové příznaky covidu: Nejen vředy v puse. Pacienti mají potíže podobné kocovině
Další články
reklama
reklama