obraz

Výpis příspěvků ke štítku „obraz“

Umění, nebo život? Aktivistky na záběrech chrstly polévku na obraz Slunečnice od van Gogha

14. října 2022 15:26

Ekologické aktivistky z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu) v pátek v londýnské Národní galerii vychrstly rajčatovou polévku na obraz Slunečnice nizozemského malíře Vincenta van Gogha, informují britská média. Poté se ke zdi pod obrazem přilepily. Obě ženy následně zatkla policie. Podle posledních informací byl poškozen pouze rám obrazu, dílo samotné zůstalo v pořádku.

Zemřel autor nekonečného obrazu. Uznávanému českému malíři říkali tulák po Evropě

22. července 2022 11:38

V 70 letech zemřel český malíř Lubomír Pešek, zakladatel a předseda umělecké společnosti Orbis Pictus: Europa. Byl duchovním otcem tzv. nekonečného obrazu, s jehož pomocí se snažil zvýšit pocit evropské sounáležitosti. Pešek vystavoval v sedmnácti státech, zabýval se též restaurováním obrazů, nábytku a interiérů kaplí. Přátelé na něj vzpomínají jako na velkého bohéma.

Český aukční rekord padl. Kubištův obraz se prodal za 123 milionů

29. května 2022 15:54

Obraz jednoho ze zakladatelů české moderní malby Bohumila Kubišty Staropražský motiv z roku 1911 se na nedělní aukci v Praze prodal za 123,6 milionu korun včetně dvacetiprocentní aukční přirážky. Vytvořil tak nový tuzemský aukční rekord, který dosud držel obraz Divertimento II Františka Kupky, jenž se v roce 2020 prodal za 90,24 milionu.