CNN Prima News Západní břeh Jordánu

Západní břeh Jordánu

Výpis příspěvků ke štítku „Západní břeh Jordánu“

Izraelská policie vnikla do mešity Al-Aksá. Hamás vyzval Palestince k pochodu na Jeruzalém

5. dubna 2023 07:02
Aktualizováno

Izraelská policie v noci na dnešek pronikla do mešity Al-Aksá na Chrámové hoře v Jeruzalémě, kde se střetla s Palestinci. Podle informací agentury AP policisté následně pozatýkali asi 350 osob. Palestinský Červený půlměsíc uvedl, že při policejním zásahu bylo zraněno 50 lidí. Policisté použili omračovací granáty proti palestinským mladíkům, kteří na ně házeli kameny a petardy. Palestinští radikálové na policejní zásah v mešitě zareagovali odpálením několika raket z Pásma Gazy na Izrael, který odpověděl leteckou odvetou. Izraelská vláda se okamžitě stala terčem ostré kritiky arabských států.

Reakce na smrtící útoky: Izraelský premiér oznámil nová opatření vůči Palestincům

29. ledna 2023 06:15

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu oznámil sérii represivních kroků proti Palestincům, včetně plánů na posílení židovských osad na okupovaném Západním břehu Jordánu. Učinil to v reakci na dvojici střeleckých útoků, při nichž zahynulo sedm Izraelců a pět dalších bylo zraněno, uvedla agentura AP. Netanjahu plánuje mimo jiné zrušit sociální dávky pro rodiny útočníků, usnadnit Izraelcům získání zbrojních průkazů a zintenzivnit úsilí o sběr nelegálních zbraní.

Napětí v Pásmu Gazy roste: Palestinci vypálili rakety, Izrael odpověděl leteckým útokem

27. ledna 2023 06:05

Izraelská armáda krátce po půlnoci provedla letecké údery na podzemní výrobny raket v Pásmu Gazy. Radikální Palestinci odtud nedlouho předtím vyslali na Izrael pět střel, z nichž ani jedna nezasáhla cíl. Informovala o tom agentura AP. Napětí v regionu vzrostlo po čtvrteční izraelské razii na okupovaném Západním břehu Jordánu, která si vyžádala devět mrtvých.

Trump šokoval jordánského krále. Nemohl jsem dýchat a svíjel jsem se, přiznal monarcha

15. září 2022 11:21

Bývalý americký prezident Donald Trump kdysi nabídl jordánskému králi Abdalláhovi II. kontrolu nad palestinským Západním břehem Jordánu. Monarchu tento návrh natolik šokoval, že si připadal, jako kdyby právě prodělal infarkt. S odvoláním na úryvky z nové knihy o Trumpově působení v úřadu prezidenta, která vyjde příští týden, o tom napsal americký list The Washington Post (WP). Podle britského listu The Guardian se v knize také objevuje tvrzení, že se Trump obával atentátu ze strany Íránu.

V Jeruzalémě se střetla izraelská policie s Palestinci. Potyčky si vyžádaly na 100 zraněných

15. dubna 2022 08:10
Aktualizováno

U mešity Al-Aksá v Jeruzalémě vypukly v pátek ráno střety mezi izraelskou policií a Palestinci, informuje agentura AP. Podle zdravotníků je zraněna stovka Palestinců, izraelská policie má tři raněné. V oblasti se v posledních týdnech zvýšilo napětí a sílí izraelsko-palestinské srážky, ty páteční jsou největší od začátku muslimského postního měsíce ramadánu.

Střelba v izraelském Tel Avivu si vyžádala už třetí obět. Palestinci útočníka oslavují

7. dubna 2022 22:06
Aktualizováno

Počet smrtelných obětí čtvrteční střelby v Tel Avivu v pátek vystoupil na tři poté, co vážným zraněním podlehl 35letý muž, informoval zpravodajský web The Times of Israel. Izraelská kontrašpionážní služba Šin Bet před tím uvedla, že bezpečnostní složky atentátníka zastřelily. Pravděpodobný pachatel byl dopaden v pátek ráno po devítihodinové pátrací operaci, které se účastnily stovky příslušníků bezpečnostních sborů, uvedla agentura DPA.