CNN Prima News Západní břeh Jordánu

Západní břeh Jordánu

Výpis příspěvků ke štítku „Západní břeh Jordánu“

Výhrůžky rodině, pak útěk z domova. Filmaři z Izraele se vrátila kritika postoje k Palestině

Výhrůžkám smrti čelí izraelský novinář a filmař Yuval Abraham, který na berlínském filmovém festivalu Berlinale uvedl společně s palestinským režisérem Baselem Adraem dokument No Other Land, za nějž získala dvojice ocenění. Stejně jako ve snímku i ve své řeči kritizoval přístup izraelské strany k Palestincům na Západním břehu Jordánu a vyzval k příměří. Proti části projevu se ihned ohradili němečtí a izraelští představitelé, kteří muže obvinili z antisemitských postojů, a přidal se i primátor metropole Kai Wegner.

Násilí na Západním břehu Jordánu graduje. Útočník zabil dva Izraelce, odplata přišla okamžitě

Palestinský útočník na čerpací stanici na okupovaném Západním břehu Jordánu ve čtvrtek zastřelil dva Izraelce. Informovaly o tom tiskové agentury Reuters a AFP s odvoláním na záchrannou službu. Izraelská armáda uvedla, že střelec zahájil palbu poblíž osady Eli a bezpečnostní složky jej na místě zneškodnily. Web The Times of Israel (ToI) později upřesnil, že útočil člen policejního sboru palestinské samosprávy a zastřelil jej majitel přilehlé restaurace, který se vrátil z bojových operací v Pásmu Gazy.

Zásadní změna v palestinském vedení. Odstoupení premiéra by mohlo vést k reformě samosprávy

Palestinský premiér Muhammad Ištajja předsedovi palestinské samosprávy na okupovaném Západním břehu Jordánu Mahmúdu Abbásovi podal v pondělí demisi své vlády. Tamní předseda vlády to oznámil na tiskové konferenci. Podle agentury AP by krok mohl otevřít cestu k reformě palestinské samosprávy, kterou prosazují Spojené státy. Ištajja stál od svého jmenování v březnu 2019 v čele 18. vlády palestinské samosprávy.

Děsivý útok v Izraeli: Řidič auta najel do lidí, jedna žena zemřela, zraněných jsou desítky

Jedna žena zahynula a nejméně 18 dalších osob bylo zraněno při koordinovaném útoku dvěma automobily ve středoizraelském městě Raanana, kde útočníci najeli do lidí. Další osoby jeden z útočníků pobodal. Informovala o tom s odkazem na policii a zdravotníky izraelská média, podle nichž bezpečnostní složky zadržely v souvislosti s útokem dva muže z Hebronu na okupovaném Západním břehu Jordánu.

Zastavte zabíjení a mučení Palestinců na Západním břehu Jordánu, vyzývá OSN

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval Izrael, aby ukončil nezákonné zabíjení Palestinců na okupovaném Západním břehu Jordánu a násilí tamních osadníků vůči palestinskému obyvatelstvu. Ve zveřejněné zprávě OHCHR popsal rychlé zhoršování situace stran dodržování lidských práv na Západním břehu. Mluvčí izraelského premiéra podle agentury Reuters v reakci uvedla, že zpráva bagatelizuje bezpečnostní hrozby pro Izrael.

Gregorová: Hamás je třeba rozdrtit. Piráti pořád vnímají Palestince jako lidi, ne zvířata

Izrael má mít naši podporu jako spojenec v potlačování Hamásu, který je třeba rozdrtit. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekla europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Rovněž zdůraznila, že je nutné, aby se v Pásmu Gazy i na Západním břehu Jordánu uskutečnily svobodné volby hned, jakmile to bude možné. „Pořád vnímám Palestince jako lidi, kteří mají právo na mír a demokracii, což si některé strany v České republice nemyslí,“ dodala Gregorová.

Drtivý útok na základnu Hamásu. Zabili jsme 50 teroristů i s velitelem, hlásí Izrael

V Pásmu Gazy pokračují boje, Hamás tvrdí, že střílí na izraelské tanky. Izraelská armáda uvedla, že bombardovala pozice Hizballáhu v Libanonu a zdemolovala dům jednoho z lídrů Hamásu Saleha al-Aroura. Později během úterka Izraelci oznámili, že jejich armáda získala kontrolu nad základnou Hamásu v západní Džabáliji na severu Pásma Gazy a zabila 50 teroristů, včetně velitele. Izraelská armáda v pondělí informovala, že při noční pozemní operaci v Pásmu Gazy osvobodila vojačku, kterou 7. října uneslo palestinské islamistické hnutí Hamás.