Zázrak v džungli: V Kolumbii se našly čtyři děti ztracené po pádu letadla, přežily 40 dní

Děti přežily v džungli 40 dní

Na jihu Kolumbie se po 40 dnech našly čtyři děti – sourozenci, kteří se po pádu malého letadla ztratili v amazonské džungli. Oznámil to kolumbijský prezident Gustavo Petro. Pohřešované ve věku jeden, čtyři, devět a 13 let zachránila armáda nedaleko místa nehody, napsala agentura Reuters. Čtveřice dorazila v sobotu do hlavního města Bogoty, kde se jí věnovali lékaři.

„Radost pro celou zemi! Čtyři děti, které se ztratily v kolumbijské džungli, byly nalezeny živé,“ napsal prezident na Twitteru. V letadle byli kromě dětí tři dospělí, a to včetně matky dětí a pilota. Letadlo Cessna 206 se zřítilo 1. května. Dospělí při havárii zemřeli a jejich těla byla nalezena v troskách.

Letectvo zveřejnilo záběry z transportu zachráněných dětí z džungle do nemocnice pomocí vrtulníku, kde jim byla věnována péče.

Sourozenci byli podle ozbrojených sil nalezeni v pátek v kolumbijském departementu Caquetá. Zpočátku je ošetřovali vojenští lékaři, kteří doprovázeli pátrací týmy. Na fotografiích, které sdílela kolumbijská armáda, vypadají děti pohuble.

ČTĚTE TAKÉ: Zázrak se odkládá. Po třech dětech a kojenci v kolumbijské džungli stále pátrají

Děti pocházely z domorodé komunity, což jim podle agentury DPA možná pomohlo přežít v džungli tak dlouhou dobu. Během pátrání byly nalezeny různé stopy, včetně provizorních přístřešků či zbytků snědeného ovoce. Vývoj mise nazvané operace Naděje s napětím sledovala kolumbijská veřejnost.

„Děti byly spolu. Jsou slabé, musí je prohlédnout lékaři,“ řekl Petro novinářům. „Našli je, mám z toho velkou radost,“ dodal. Prezident původně nalezení dětí ohlásil již 17. května. Následně však uvedl, že se tato informace nepotvrdila.

„Udělali jsme vše, co bylo nutné, abychom nemožné učinili možným. Nasadili jsme satelity, nasadili jsme letadla, která shazovala jídlo a letáky,“ řekl generál Pedro Sánchez, velitel společného vojenského velitelství pro speciální operace na letecké základně v Bogotě.

Po přistání letadla s dětmi v hlavním městě na ně čekaly čtyři sanitky, které je odvezly do vojenské nemocnice.

Tagy:
Kolumbie džungle Twitter Gustavo Petro Cessna Stationair