reklama
CNN Prima News Zbyněk Stanjura

Zbyněk Stanjura

Výpis příspěvků ke štítku „Zbyněk Stanjura“

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme

21. ledna 2022 08:55

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) de facto odmítá výsledky studie think-tanku IDEA, která mu vymezuje jen velmi malý prostor k hledání úspor ve výdajích státu. Pokud tedy vláda nebude chtít omezit výdaje, jako jsou důchody, jiné sociální dávky nebo platy učitelů. „S růstem mandatorních výdajů v rozpočtu na rok 2022 nic nenaděláme. Důchody jsme připraveni ze zákona valorizovat mimořádně,“ uvedl Stanjura v reakci na otázky redakce CNN Prima NEWS, kde chce nalézt klíčové úspory. Rozpočet na letošní rok by mohl platit od 1. dubna, odhadl.

Inflace v Česku dál prudce poroste. Ministerstvo financí zvýšilo odhad na 8,5 procenta

20. ledna 2022 15:36

Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,1 procenta z listopadových 4,1 procenta. Zároveň úřad čeká proti odhadům z listopadu vyšší průměrnou inflaci za celý letošní rok, a to 8,5 procenta. V listopadu MF počítalo pro letošní rok s inflací 6,1 procenta. Prognózu ve čtvrtek ministerstvo zveřejnilo.

Stanjura v pasti. Výrazně ušetřit se dá jen na důchodcích či učitelích, ukazuje studie

20. ledna 2022 08:14

Úspory ve státním rozpočtu na rok 2022 se mají týkat zejména škrtání dotací firmám a nižších výdajů na provozu státu. Recept na konsolidaci veřejných financí, který opakovaně zazněl z vlády Petra Fialy (ODS), však nejspíše nestojí na reálných základech. Podle ekonomů z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR je možné desítky miliard korun ušetřit v položkách, do kterých ale stát za žádnou cenu sahat nechce.

Schillerová je nabízela jako vánoční dárek. Stanjura výhodné státní dluhopisy pozastavil

7. ledna 2022 07:40

Kdo si do 23. prosince neobjednal protiinflační Dluhopis Republiky, možná propásl svou poslední šanci na poměrně výhodné zhodnocení svých úspor. Právě rekordní poptávka po tomto cenném papíru vedla ministerstvo financí k dočasnému pozastavení vydávání dalších dluhopisů z této kategorie. Účelem prý nikdy nebylo maximalizovat jejich prodej. Protiinflační bondy jsou pro stát už zkrátka drahé, a tak hledá lacinější alternativy financování svého dluhu.

Schillerová: Místo aby ministr financí makal od rána do večera, asi si prodloužil Vánoce

3. ledna 2022 22:42

Šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová považuje za nestandardní, aby vláda premiéra Petra Fialy (ODS) s výsledky státního rozpočtu přišla až 6. ledna. „Nerozumím tomu, proč se to děje. Možná je pan ministr Stanjura v Opavě a prodloužil si Vánoce, to může být jedna z variant,“ řekla Schillerová v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Bývalá ministryně financí nový kabinet zkritizovala i za jeho sliby ohledně přepracování rozpočtu.

Politici si zmrazí platy až v červenci, tvrdí Schillerová. Nesmysl, kontruje Stanjura

31. prosince 2021 20:12

Vláda chce šetřit. Státní úředníci tak nejspíše budou v roce 2022 pobírat stejné platy jako v roce předchozím. Kabinet Petra Fialy (ODS) chce jít příkladem, a tak hned po Novém roce projedná rovněž zmrazení platů ústavních činitelů. Jenže vláda zapomněla, že jejich apanáž vzroste o šest procent. Podle bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) se platy vrcholných politiků zafixují možná až od července, ale již na zvýšené úrovni. Současný šéf státní kasy Zbyněk Stanjura (ODS) to ale považuje za nesmysl.

Platy ve veřejné sféře příští rok plošně nestoupnou, zmrazí se státním úředníkům

29. prosince 2021 13:16

Vláda schválila návrh ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) na zmrazení platů státních úředníků. Konkrétně se to má týkat například úředníků finanční správy nebo úřadu práce. Naopak dojde ke zvýšení platů například hasičů a vojáků, vyplývá to z informací ČTK. Vláda by měla změnu představit odpolední tiskové konferenci.

reklama