Zemřel fotbalový rekordman Fontaine. Ani Pelému se nepovedlo, co zvládl slavný Francouz

Ve věku 89 let zemřel bývalý francouzský fotbalový reprezentant a trenér Just Fontaine, informovala o tom agentura AFP. Svět opustil autor rekordních 13 branek na MS v roce 1958. Legendární Brazilec Pelé potřeboval na celkových 12 gólů na největší akci čtyři šampionáty.

Fontaine se zapsal do historie díky šampionátu v roce 1958 ve Švédsku, kam se přitom dostal jen jako náhradník za zraněného Reného Bliarda. Na 13 zásahů mu stačilo šest utkání. Francouzské reprezentaci pomohl k bronzovým medailím, v souboji o třetí místo proti Západnímu Německu (6:3) nasázel čtyři branky. Země galského kohouta nestačila pouze v semifinále na vítěznou Brazílii, vedenou tehdy mladičkým Pelém.

Výkon z jediného turnaje řadí Fontaina na čtvrté místo historických tabulek MS po bok Argentince Lionela Messiho. Nejlepší střelec světových šampionátů Miroslav Klose z Německa má na kontě 16 branek.

Fontaine odehrál za národní tým mezi lety 1953–⁠1960 celkem 21 zápasů a dal 30 gólů. Další nepřidal i vinou zdravotních problémů, kvůli kterým musel ukončit kariéru už v 28 letech. Později trénoval národní týmy Francie, Maroka nebo v 70. letech nově založený Paris St. Germain.

Rodák z marockého Marrákeše slavil úspěchy i na klubové úrovni. Nejvyšší francouzskou soutěž ovládl čtyřikrát –⁠ jednou s Nice a třikrát s Remeší, kde strávil nejlepší roky kariéry. Ve 200 utkáních francouzské ligy nastřílel 165 gólů.

Tagy:
smrt fotbal sport Pelé rekord Just Fontaine mistrovství světa ve fotbale 1958