Zemřel František Filip, režisér Chalupářů nebo Cirkusu Humberto. Bylo mu 90 let

Ve věku 90 let zemřel režisér František Filip. Byl legendou české televizní tvorby. Natočil na 600 dramatických, hudebních a zábavních televizních pořadů, včetně divácky oblíbených seriálů jako Tři chlapi v chalupě, Sňatky z rozumu, F. L. Věk, Chalupáři či Cirkus Humberto.

Z filmů, které Filip natočil, patří k nejpopulárnějším Utrpení mladého Boháčka s Pavlem Landovským, Kočár nejsvětější svátosti s Janem Werichem a Jaroslavou Adamovou či Ikarův pád, v němž exceloval Vladimír Menšík, a navazující Tažní ptáci či Nezralé maliny. Kromě toho byl i autorem přepisů opery Prodaná nevěsta a operety Netopýr.

Své 90. narozeniny Filip oslavil loni 26. prosince. Narodil se v Písku. K filmu se dostal přes amatérské divadlo a studovat na FAMU začal až jako dvacetiletý v roce 1950. Jeho prvním ročníkovým snímkem byl dokument Ústřední loutkové divadlo. O 40 let později se na školu vrátil jako profesor a své zkušenosti předal mnoha studentům režie.

Za své dílo získal řadu cen, například v roce 1994 byl prvním, kdo byl uveden do Dvorany slávy tehdejší televizní ankety popularity Týtý. V roce 2017 mu byla udělena Cena Thálie za šíření divadelního umění v televizi. „Jsem tady omylem, jsou tady samí jevištní mistři a já nevím, co jsem, žertoval tehdy při převzetí ceny Filip. V roce 2011 převzal Cenu Vladislava Vančury za dlouholetou kultivaci televizní tvorby a podíl na její proměně v umělecké odvětví.

Zpráva zarmoutila řadu slavných osobností. Patří k nim i Josef Dvořák, který se s Františkem Filipem setkal například při natáčení Rozpaků kuchaře Svatopluka v květnu 1983, což pro něj bylo zásadní i z toho důvodu, že se tu seznámil se svou budoucí manželkou.

„Že pan režisér Filip zemřel, je hrozná zpráva. Měl jsem ho jako člověka nejbližšího. U nás na zahradě spadl přes cestu strom. Šel jsem se podívat, co se stalo. Když jsem se pak dozvěděl o jeho smrti, začaly se mi ty věci spojovat a vnímám to symbolicky. Něco, na co se člověk rád díval, stál v jeho stínu, se najednou z ničeho nic vyvrátí z kořenů a přestane existovat. A mně je tak děsivě smutno, protože František Filip byl pro všechny – pro mě, pro mou ženu, pro diváky, pro lidi, kteří s ním pracovali – někdo, na koho se nedá nikdy zapomenout,“ povzdechl si herec pro CNN Prima NEWS.

Tagy:
režisér kultura úmrtí zprávy Chalupáři televizní seriál František Filip česká kinematografie