Umělecký svět truchlí. Zemřel karikaturista Václav Johanus, vlastnil známou Galerii Hrozen

Ve věku 76 let zemřel v pátek ilustrátor a karikaturista Václav Johanus. V minulosti spolupracoval s časopisy jako Mladý svět nebo Dikobraz. Za téměř 50 let tvorby uspořádal stovku vlastních výstav. O Johanusově úmrtí informovala v tiskové zprávě Hana Bumbová z českobudějovické Galerie Hrozen, jejíž byl Johanus majitelem. Poslední rozloučení se bude konat v pondělí 4. března v Českých Budějovicích.

„Na českou výtvarnou scénu vstoupil razantně v oblasti kresleného humoru ve druhé polovině 60. let s originální přísně geometrickou černou kresbou, tvarem inspirovanou lidovým folklorem,“ uvedla Bumbová.

ČTĚTE TAKÉ: Zemřel legendární slovenský hudebník. Jozefa Barinu proslavil hit Hej, pán doktor!

Kreslený humor a novinová kresba byly podle Bumbové autorovou celoživotní „srdeční záležitostí“. Kromě Mladého světa a Dikobrazu spolupracoval například s tituly jako Telegraf, Reportér, Květy, Hospodářské noviny, Ekonom, Bankovnictví nebo Právní rádce. „Do světa paragrafů a čísel se snažím přinést trochu poezie a úsměv a odlehčit tak věcnosti tématu,“ uvedl kdysi Johanus.„Do světa paragrafů a čísel se snažím přinést trochu poezie a úsměv a odlehčit tak věcnosti tématu,“ uvedl kdysi Johanus.

„Do světa paragrafů a čísel se snažím přinést trochu poezie a úsměv a odlehčit tak věcnosti tématu,“ uvedl kdysi Johanus.

Od poloviny 70. let se věnoval grafice a rozměrnějším formátům tempery. V roce 2017 byl přizván k účasti na výstavě Grafické techniky ve stoleté historii Hollaru v Národním technickém muzeu v Praze. O rok později prezentoval typografickou tvorbu na výstavě plakátů v jihočínském Šen-Čenu, kterou připravilo Sdružení Bienále Brno k 100. výročí Československa.

Johanus se účastnil více než 220 společných výstav v Česku i v zahraničí. V roce 1998 založil v Českých Budějovicích Galerii Hrozen, která se zaměřovala na grafiku, typografii, ilustraci a kreslený humor.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zemřel herec Norbert Lichý. Kromě divadla zářil i v televizním seriálu Slunečná

Tagy: