Zemřela ikona formule 1. Williams byl 50 let šéfem šampionů, v jeho voze se zabil Senna

Ve věku 79 let zemřel Frank Williams, zakladatel slavné britské stáje formule 1 a její dlouholetý šéf. Jeho jezdci vybojovali sedm titulů mistra světa, devětkrát opanovali prestižní Pohár konstruktérů.

Ve formuli 1 dosáhl Frank Williams téměř všeho. Pod jeho vedením se mistrem světa stali Keke Rosberg, Nelson Piquet, Nigel Mansell, Alain Prost, Damon Hill, Jacques Villeneuve. Šéfem své stáje byl 50 let, to je absolutní rekord.

Jen jednoho vždycky litoval – roky toužil po angažování legendárního brazilského pilota Ayrtona Senny. Když ho konečně zlákal, Senna se roku 1994 při závodě v Imole zabil. Ve čtvrtém závodě pod Williamsovou kuratelou.

„Ayrtona jsem chtěl získat strašně dlouho. A když se to konečně podařilo, dopadlo to takhle. Navždycky mě to bude trápit. Bylo to jako mít nejkrásnější diamant na světě, na který se těšíte celý život, a pak jej zahodit do kanálu,“ popisoval kdysi v rozhovoru.

Nyní tedy formule 1 přišla i o Williamse. Je téměř nemožné si ji představit bez charakteristického úsměvu rodáka ze South Shields. Patřil k nejvýraznějším postavám v její historii.

První stáj založil už v roce 1966, v závodech F1 se jeho vozy rozburácely o tři roky později. Do roku 1975 závodily pod hlavičkou Frank Williams Racing Cars, do konce sedmé dekády pak došlo k přejmenování na Wolf-Williams Racing, následně na Williams Grand Prix Engineering.

Zní to až neuvěřitelně –⁠ první vítězství Williamsovy stáje spadá do dávno zaprášeného roku 1979, kdy se na okruhu v Silverstone radoval švýcarský pilot Clay Regazzoni.

Podobných triumfů si pak Williamsovy vozy připsaly ještě 113. To je číslo, ze kterého se tají dech. I proto teď nesmutní pouze blízcí Franka Williamse, ale prakticky celý motoristický svět.

„Rodina formule 1 přišla o milovaného a respektovaného člena. Byl to skutečný velikán našeho sportu, který překonal nejtěžší životní výzvy a každý den bojoval o vítězství na trati i mimo ni,“ uvedl v prohlášení šéf formule 1 Stefano Domenicali.

Williams byl od automobilové nehody v roce 1986 upoután na invalidní vozík, v posledních letech ho sužovaly zdravotní problémy. Dvakrát byl také hospitalizován se zápalem plic, naposledy loni v prosinci. V lékařském prostředí prožil i svoje poslední dny.

„Poté co byl v pátek přijat, zemřel Sir Frank obklopen rodinou,“ uvedla stáj Williams Racing v prohlášení.

Tagy:
smrt auto Formule 1 motorismus Ayrton Senna Alain Prost Frank Williams Nelson Piquet Damon Hill Jacques Villeneuve konírna Nigel Mansell Keke Rosberg