Zemřela legendární herečka, získala dva Oscary. Byla i poslankyní britského parlamentu

Slavná herečka, držitelka dvou Oscarů a bývalá členka britské dolní komory Glenda Jacksonová zemřela ve svém bytě v Londýně, bylo jí 87 let. O smutné události informoval její agent Lionel Larner, napsal britský web BBC. Někdejší členka Královské shakespearovské společnosti získala v roce 2020 také ocenění Britské akademie filmového a televizního umění (BAFTA) pro nejlepší herečku za film Hledá se Elizabeth. Mezi lety 1992 a 2015 byla poslankyní za labouristy.

Larner uvedl, že herečka zesnula klidně a v přítomnosti své rodiny. „Glenda Jacksonová, dvojnásobná vítězka Cen Akademie za nejlepší herečku a politička zemřela poklidně ve čtvrtek ráno ve svém domě v Blackheath v Londýně. Zemřela po krátké nemoci v přítomnosti své rodiny,“ sdělil. „Zrovna dokončila natáčení filmu The Great Escaper, kde si zahrála po boku Michaela Caina,“ dodal podle webu BBC.

ČTĚTE TAKÉ: Leoš Suchařípa žil na Sibiři a miloval vodku. Před smrtí ochrnul a musel se učit znovu mluvit

Celosvětově známou se Jacksonová stala v sedmdesátých letech po skvělých hereckých výkonech ve filmech Zamilované ženy a Na úrovni. Za tyto filmové snímky si odnesla i prestižní ceny Oscar za nejlepší ženský herecký výkon. V roce 1992 se však rozhodla hereckou kariéru přerušit a vstoupit do politiky.

V Dolní sněmovně britského parlamentu přes dvacet let, od roku 1992 až do roku 2015, reprezentovala Labouristickou stranu. „V parlamentu je řada dobrých ‚herců‘, ale jen ona má Oscary,“ říkalo se s nadsázkou o Jacksonové, která se v roce 2000 neúspěšně ucházela i o křeslo londýnské starostky.

Po odchodu z parlamentu se vrátila k herecké kariéře a účinkovala mimo jiné v kritikou velmi oceňovaném provedení Shakespearova dramatu Král Lear, kde ztvárnila hlavní postavu. V roce 2020 si zahrála v televizním filmu Hledá se Elizabeth. Za roli Maud následně dostala cenu Britské akademie filmového a televizního umění.

Tagy:
Londýn herec Glenda Jacksonová Michael Cain Blackheath