Zemřela populární zpěvačka Astrud Gilbertová. Proslavila ji píseň Dívka z Ipanemy

Ve věku 83 let zemřela brazilská zpěvačka Astrud Gilbertová, která nazpívala zřejmě nejznámější verzi slavného hitu Dívka z Ipanemy. Informoval o tom list The Guardian s odkazem na na jejího spolupracovníka Paula Ricciho. Gilbertová hit jazzového stylu bossa nova nazpívala anglicky v roce 1963, kdy se do studia dostala náhodou v doprovodu manžela, kytaristy Joaoa Gilberta.

Píseň Dívka z Ipanemy měla premiéru v roce 1962, a to v původní portugalské verzi Garota de Ipanema autora Antonia Carlose Jobima a textaře Viníciuse de Moraese. Mnoho posluchačů ji ale objevilo až o dva roky později, kdy vyšlo album Getz/Gilberto. Na něm spojili síly kytarista Gilberto a americký jazzový saxofonista Stan Getz.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Poslední fotky Turnerové před smrtí. Rocková hvězda působila křehce, sama nemohla ani chodit

Producenti chtěli mít na desce píseň Dívka z Ipanemy s anglickým textem Normana Gimbela a Astrud Gilbertová, která neměla předchozí zkušenosti s profesionálním zpěvem, se během práce ve studiu nabídla, že ji zazpívá. Alba se poté na celém světě prodalo více než pět milionů kusů, Dívka z Ipanemy získala na cenách Grammy titul píseň roku a Gilbertová se díky ní vydala na dráhu zpěvačky. Během kariéry nahrála celkem 16 alb.

Tagy:
styl studium úmrtí The Guardian Grammy Award Stan Getz Astrud Gilberto Paul Ricci Antonio Carlos Jobim