CNN Prima News studium

studium

Výpis příspěvků ke štítku „studium“

PŘEHLEDNĚ: Přihlašování na střední školy je uzavřeno. Které dny nesmí děti prošvihnout?

Přihlášky na střední školy jsou uzavřeny. Uchazeče a jejich rodiče nyní čeká období příprav, nervů a očekávání, zda se první kolo přijímacího řízení povede podle představ. Nový Digitální přihlašovací systém (DiPSy) má podle státu ulehčit rozřazování do škol, zájemci o studium by si ale měli dávat pozor na to, aby neprošvihli sérii klíčových termínů. Která data si zapsat do kalendáře, kdy dorazit na přijímací řízení a za jak dlouho by měly dorazit první výsledky? Podívejte se na náš přehled.

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, když dítě po přijímačkách skončí „pod čarou“. Na odvolání zapomeňte

Termín přihlašování na střední školy prostřednictvím nového elektronického systému vypršel. Nyní se bude čekat na první kola přijímaček a také výsledky, které rozhodnou o dalším postupu. Ten ale doznal několika zásadních změn, především v situaci, kdy dítě skončí takzvaně „pod čarou“. Rodiče mnohdy sáhli po odvolání a doufali, že jim jiný uchazeč nakonec uvolní místo. To už ale od letošního roku neplatí, o rozřazení rozhodne právě nový systém.

Škola děti na přijímačky nenaučí, říkají odborníci. Přípravky jsou milionový byznys

Byznys jménem přijímačky. Tak mluví o přípravě na střední školy odborníci z oblasti školství i někteří politici. Podle nich se už zájemci o studium nerozdělují na chytré a chytřejší, ale spíše na ty, kteří si mohou dovolit drahé doučování, a na ty, kteří nemohou. Přijímací zkoušky jsou totiž postaveny jiným způsobem, než na jaký jsou studenti ze škol zvyklí. Přípravné kurzy se přitom mnohdy pohybují v řádu vyšších tisíců.

Můžou nás povolat, ale studium v Česku si užíváme, říkají mladí ukrajinští piloti

Studium letectví v České republice aktuálně absolvují dvě desítky mladých Ukrajinců a Ukrajinek. Ti si podle svých slov pobyt v ČR užívají a jsou vděční za příležitost, kterou by vzhledem k válce ve své domovině nedostali. Zároveň je ale trápí myšlenky na rodnou zemi, která už téměř dva roky čelí ruské invazi. Teoreticky by se do obrany Ukrajiny tito mladí piloti mohli zapojit, pokud by jim přišel povolávací rozkaz k armádnímu letectvu. Dvojice mladých pilotů nyní promluvila pro CNN Prima NEWS.

Termín pro zaslání přihlášek na školy delší nebude. Ministerstvo upřednostnilo zájmy ředitelů

Termín pro podávání přihlášek na střední školy ministerstvo školství neprodlouží, zůstává do 20. února. Ministerstvo chce zachovat čas pro ředitele škol na kontrolu přihlášek. Prodloužení lhůty ministerstvo zvažovalo kvůli problémům v systému elektronických přihlášek, který se minulý týden namísto ve čtvrtek ráno otevřel zájemcům o studium a jejich rodičům až v pátek pozdě večer.

Návrat studentů na FF: Bojím se záchvatů úzkosti, líčí dívka. Další si chtějí zkoušky odbýt

Atestace a skládání státních závěrečných zkoušek budou pro studenty dobrovolné, rozhodlo v reakci na tragickou střelbu vedení Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (FF UK). Ve zkouškovém období, které započalo 15. ledna, proto někteří odkládají písemné testy i ústní zkoušky na později, a to zejména z psychických důvodů. Události z 21. prosince jimi natolik otřásly, že se po vstupu do budovy obávají i záchvatů úzkosti. Na druhé straně si jiní chtějí zkoušky odbýt co nejrychleji. I oni se však během přípravy potýkali s přívaly emocí.

U Bachmutu padl 22letý student Karel. Lidé Čecha oslavují jako hrdinu, znají už i jeho tvář

V boji u Bachmutu padl v březnu minulého roku dobrovolný voják z Česka. Dvaadvacetiletý Karel K. studoval na jedné z pražských vysokých škol, ale po napadení Ukrajiny ruskými invazními jednotkami se rozhodl narukovat. Smrt českého občana v boji oznámilo ministerstvo zahraničí již vloni, ale jeho jméno dosud zůstalo v anonymitě kvůli otřesené rodině. Se smutnou zprávou přišel web Blesk.cz.

Filozofická fakulta až do konce semestru ruší výuku. Zkoušky budou dobrovolné

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy (FF UK) zrušila výuku do konce zimního semestru. Zkouškové období se uskuteční podle harmonogramu akademického roku, atestace ale budou dobrovolné, stejně jako skládání státních závěrečných zkoušek. Vyplývá to z informací pro studenty fakulty. O detailech budou studenty vedoucí kateder informovat v příštím týdnu. Budova fakulty na náměstí Jana Palacha, v níž student školy minulý týden zastřelil 14 lidí, zůstane uzavřena minimálně do konce ledna.

Zbourat část „hlaváku“? Nová hala je kulturní památkou, ohradilo se ministerstvo

Nová odbavovací hala pražského hlavního nádraží, která by podle nově zveřejněného návrhu měla být částečně zbourána, je kulturní památkou. Zdůraznila to mluvčí ministerstva kultury Ivana Awwadová. Návrh, který uspěl v architektonické soutěži vypsané Správou železnic (SŽ), Prahou a pražským dopravním podnikem, počítá s tím, že přední část haly zmizí a místo ní vznikne prostranství zastřešené dřevěnou konstrukcí. Proti návrhu již vznikla on-line petice.