
RADAR: Bude horko jako v létě. O Velikonocích se spustí bouře, podívejte se, kde má pršet
Nedostatečné kapacity na středních školách vyhánějí mladé české premianty do zahraničí. Loňská vlna přijímacích zkoušek ukázala, že je někdy paradoxně jednodušší se dostat právě na prestižní lyceum ve Francii či Německu než na gymnázium v Praze. A to včetně získání studijního stipendia. „Což je absurdní. Děti pak nemají šanci se pořádně rozvinout,“ řekla redakci CNN Prima NEWS Markéta Valášková, matka jednoho z „neúspěšných talentů“, který nakonec spokojeně studuje v Mnichově. Co by doporučila všem rodičům? Nehroutit se z probíhajících přijímaček, maximálně podpořit svou ratolest a nebát se ji poslat za hranice, kde je o talentované děti vždy zájem.
V pátek odstartovala první kola přijímacích zkoušek na střední školy. V úvodní vlně se před záznamovými archy ocitli mladí uchazeči o čtyřleté studijní obory. S jakými zapeklitými úlohami se museli poprat v testech z matematiky a českého jazyka? Redakce CNN Prima NEWS vybrala několik příkladů z letošních zadání, ve kterých si můžete prověřit své vědomosti. Kompletní verze testů jsou k nahlédnutí na webu To dáš.cz.
Povinná školní docházka na osm let na základní škole, ovšem s navazujícími dvěma lety na střední? S návrhem velké reformy školství přišla poslankyně Renáta Zajíčková (ODS), která nyní k tomuto tématu iniciovala kulatý stůl se zřizovateli škol a odborníky na vzdělávání. Zákonodárkyně si od změny slibuje plynulejší přechod mezi vzdělávacími etapami. Kritici však namítají, že změny by byly implementovány ve špatné chvíli.
Vysoká škola logistiky je profesně orientovaná a jediná vysoká škola svého druhu v České republice, která se zaměřuje čistě na studium logistiky se studijními programy Logistika. Škola kombinuje technické a technologické disciplíny s manažerskými a ekonomickými předměty a poznatky z oblasti informatiky. Díky této unikátní kombinaci je o absolventy eminentní zájem a většina studentů se uplatní na trhu práce již v průběhu studia. Svoji působnost má v České republice i na Slovensku, konkrétně v Přerově, v Praze, a v Bratislavě.
Tři bývalí důstojníci StB jsou stíháni za to, že na přelomu 70. a 80. let minulého století zničili život studentovi. Nechali ho vyhodit z vysoké školy a internovat v psychiatrické léčebně. Mladý muž se nakonec po jejich zásahu živil jako noční hlídač. Informovala o tom vrchní komisařka Iveta Kořínková na webu policie.
Madlenka hraje o čas. Dvouleté holčičce zbývají pouhé čtyři týdny života, pokud se nenajde vhodný dárce krvetvorných buněk. Nikdo z rodiny ani ze současných registrovaných dárců totiž nemá shodné genetické znaky, upozorňují vývojáři ze studia Madfinger Games, kteří se rozhodli podpořit finančním darem neziskovou organizaci při hledání Madlenčina zachránce. „Každý krok znamená naději,“ uvedl pro redakci CNN Prima NEWS šéf studia Marek Rabas. Zájemci mohou přispět přímo Institutu klinické a experimentální medicíny prostřednictvím platformy Donio.cz.
Známý český rapper Dominik Vyšata, který vystupuje pod uměleckým jménem Vercetti, skončil ve slovenské vazbě. Do problémů se dostal poté, co v jeho bratislavském studiu zemřela mladá žena. Kriminálka u něj našla drogy. Hrozí mu až 15 let vězení.
Kam se děti hlásí nejčastěji, pokud ne na gymnázia a další maturitní obory? Největší nápor se čeká u automechaniků, špatně si nicméně nevedou ani učiliště zaměřená na služby v restauračním byznysu či kadeřnictví. Vyplývá to z dat, která zveřejnilo ministerstvo školství a Cermat na základě podaných přihlášek na střední školy. Ve srovnání s loňským rokem došlo k mírnému nárůstu zájmu o studium zakončené výučním listem. Podívejte se na přehledný pořadník, na které nematuritní obory se uchazeči hlásili nejčastěji a které profese u nich naopak propadly.
Jednoznačná dominance gymnázií, ale také zvýšený zájem o podnikání. Cermat s ministerstvem školství zveřejnil statistiky po uzavření přihlašování na střední školy. Z prezentovaných dat je zřejmé, že největší nápor ve čtyřletých maturitních oborech stále připadá na gymnázia. Přihlášky mířily ve velkém ovšem i na obchodní akademie či zdravotnické specializace. Podívejte se na přehled nejpopulárnějších oborů, kde panuje největší konkurence.
Konečně se někdo snaží o mírovou iniciativu na Ukrajině a my tam zase budeme posílat zbraně. Pro mě je to zcela nepochopitelné. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekla europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM). Podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) podpora Ruska ze strany komunistů nastoluje precedent, který ohrožuje bezpečnost České republiky. Europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) Konečné vyčetla, že podle ní dlouhodobě podkopává obranyschopnost státu.
Milion prodaných kopií za jediný den a chvalozpěvy v zahraničních recenzích. Česká hra Kingdom Come: Deliverance 2 (KCD 2) se stala celosvětovým fenoménem, na který reagovali také čeští politici. Pražskému studiu Warhorse například pogratulovali poslanci z hnutí STAN, předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) či senátor Zdeněk Hraba (za ODS). K obřímu úspěchu české hry se vyjádřil též pražský zastupitel Jiří Pospíšil, který sdílel svou „podobiznu“ v roli Jindřicha, hlavního hrdiny hry Kingdom Come. To ho dostalo až na profilovou fotku účtu Politický bizár na sociální síti X.
Co by měli dělat rodiče, pokud jejich dítě skončí v pořadníku „pod čarou“ a nedostane se na preferovanou střední školu? Dříve nejspíše sáhli po odvolání a doufali, že se uchazeč na vyšších příčkách ke studiu nepřihlásí – a mnohdy to i stačilo. S příchodem Digitálního přihlašovacího systému (DiPSy) je ale vše jinak. Na odvolání kvůli tomu, že se zájemce těsně nedostal na školu, už se totiž nebere ohled. „Všechna místa budou díky prioritizaci zaplněna systémem při rozřazování úspěšných uchazečů,“ uvádí se na webu Přihlášky na střední.