Zlatý glóbus za nejlepší film získala Síla psa. Český snímek Moje slunce Mad neuspěl

Zlatý glóbus 2019

Zlaté glóby se opět dostaly do podivného oparu

Letošní Zlatý glóbus za nejlepší filmové drama si odnesl western Síla psa režisérky Jane Campionové. Film Moje slunce Mad české režisérky Michaely Pavlátové neproměnil nominaci za nejlepší animovaný film. Ocenění se letos v Los Angeles udílela bez obvyklé pompy a hollywoodského pozlátka.

Běžně v televizi vysílaný ceremoniál se kvůli kontroverzím okolo Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA), která ocenění uděluje, proměnil v sérii příspěvků na sociálních sítích.

Počin režisérky Pavlátové vypráví příběh mladé Češky, která se vdá za svého milovaného spolužáka Nazira do exotického Kábulu. Film, který vznikl na motivy knihy Frišta novinářky a spisovatelky Petry Procházkové, se uchází i o nominaci na cenu Americké filmové akademie. O Zlatý glóbus soutěžil s pěticí filmů, mimo jiné s třemi snímky z dílny společnosti Disney, z nichž nakonec ocenění získal film Encanto o magické rodině žijící v kolumbijských horách.

Film Síla psa streamovací společnosti Netflix s Benedictem Cumberbatchem v hlavní roli si odnesl i cenu za nejlepší režii a nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli pro Kodiho Smita-McPheea.

Zlatý glóbus za nejlepší mužský výkon v dramatu získal Will Smith za životopisný snímek Král Richard: Zrození šampiónek, kde ztvárnil otce tenisových hvězd Sereny a Venus Williamsových. Stejnou cenu v kategorii žen dostala herečka Nicole Kidmanová za roli televizní legendy Lucille Ballové ve filmu Ricardovi. Ocenění za nejlepšího herce v komedii či muzikálu dostal Andrew Garfield za muzikál platformy Netflix Tick, tick... BOOM!

Udílení cen bez diváků i červeného koberce

Úspěchy v kategorii filmových komedií a muzikálů oslavil nový remake muzikálu West Side Story režiséra Stevena Spilberga, který získal Zlatý glóbus za nejlepší snímek v této kategorii i cenu pro nejlepší herečku v hlavní roli, kterou získala představitelka Marii Rachel Zeglerová.

Udílení filmových a televizních cen začalo dnes v losangeleském Beverly Hills nezvykle tiše v 18:00 místního času (3:00 SEČ). Letošní 79. ročník vyhlašování cen se odehrál v komorním prostředí téměř bez diváků nebo bez červeného koberce. Akce, která podle agentury AP běžně k televizním obrazovkám přilákala až 18 milionů diváků, je navíc soukromá, není přenášena on-line a neobjeví se ani jako obvykle ve vysílání televize NBC.

Bojkot hollywoodských hvězd i kritiku si vysloužila HFPA, která podle odpůrců ve svých řadách neměla dostatek zástupců etnických menšin. Asociace byla obviněna i z rasismu nebo korupce, napsala agentura AFP.

Tagy: