
Tělo Kolouchové zůstane v horách, které milovala. Přáli bychom si totéž, tvrdí kolegové
V Hongkongu, švýcarském Curychu nebo Singapuru se nacházejí nejdražší byty na světě. Nejvyšší nájmy lidé platí v americkém New Yorku. Vyplývá to z nové studie Deutsche Bank. Praha se mezi nejdražšími metropolemi pro život na první pohled nenachází. Když se ale porovnají platy v jednotlivých světových centrech, dostupnost bydlení v našem hlavním městě je najednou tristní i z globálního pohledu.
Po středečním návrhu Evropské komise, aby se do roku 2040 emise oxidu uhličitého snížily o 90 procent ve srovnání s rokem 1990, by mohly emisní povolenky zdražit ještě citelněji. Myslí si to ekonomové, podle kterých by bez dražších povolenek nemohly být splněny přísné podmínky. Cena emisní povolenky by se mohla vyšplhat až na 250 eur za tunu oxidu uhličitého, což by představovalo prudké zdražení pohonných hmot a energií pro vytápění.
Ceny energií jsou aktuálně nejnižší za poslední čtyři roky. Podle Martina Ždímala, generálního ředitele srovnávače Rixo, však nebude tato situace trvat věčně. V rozhovoru upozorňuje na rostoucí burzovní ceny, blížící se emisní povolenky a doporučuje spotřebitelům, aby výhodné nabídky využili co nejdříve – ideálně s pomocí profesionálních srovnávačů.
Slunce pálí a období prázdnin a dovolených začíná. V nejedné rodině se balí plavky, žabky a nafukovací rukávky. Řada lidí si i tuto sezónu zvolila jistotu all-in dovolené. Například v Egyptě nebo Turecku za toto pohodlí leckdy zaplatí méně než za obdobný pobyt u nás doma v kempech.
Írán se vzpamatovává z útoků izraelských raket a zásahů amerických bombardérů svých jaderných zařízení. Napětí na Blízkém východě, natož přímé útoky a blokády, vedou často ve světě k rapidnímu růstu cen ropy. Nyní se však nečekaně děje pravý opak.
Zpráva, která zasáhne naše peněženky. Obědy v restauracích opět plošně zdražily. Od roku 2020 se ceny v některých regionech zvedly až o 50 procent. Důvodem jsou nejen dražší suroviny, ale také personál, který provozovatelé musí platit lépe než dřív. Nejhlouběji do kapsy sáhnete v Praze a v Brně, o něco méně zaplatíte ve Zlíně nebo třeba v Olomouci.
Itálie si podmanila srdce Čechů. O tom vypovídá mimo jiné fakt, že právě do této destinace má v létě v plánu vyrazit nejvíce z nich. Pokořila dokonce Chorvatsko. Dovolená v této zemi může být skvělým zážitkem, před vycestováním by se však každý měl obeznámit se základními místními pravidly, včetně možných poplatků a zákazů. Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila jejich přehled.
Italské pobřeží láká tisíce Čechů nejen na odpočinek u moře, ale i na tamní kuchyni. Jaké jsou letos ceny, kolik zaplatíte za osvěžující drink nebo za pronájem lehátka na pláži? Odpovědi na tyto otázky zjišťovala redakce CNN Prima NEWS.
Konflikt na Blízkém východě začal zdražovat pohonné hmoty. Ceny benzinu i nafty v Česku proti minulému týdnu vzrostly o desítky haléřů. Pokud by boje eskalovaly, podle ekonomů se cena paliv může dostat až k padesáti korunám za litr, podobně jako když začala válka na Ukrajině. Írán hrozí uzavřením Hormuzského průlivu. V případě, že by k tomuto kroku přistoupil, předpokládají ekonomové zvýšení inflace. Podle jiných odborníků by se tím ale Írán sám střelil do nohy.
Ceny potravin jsou poslední tři roky horkým tématem. Všímají si toho i politické strany, které před volbami nabízejí řešení, jak zdražování vyřešit. Zaměřit se chtějí třeba na snížení DPH nebo důslednou kontrolu dodržování zákonů.
Ceny potravin zůstávají tahounem české inflace a podle odborníků porostou i nadále. Hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček a místopředseda Sdružení drůbežářských podniků David Bednář se ve studiu CNN Prima NEWS shodli, že extrémní rozdíly mezi běžnými a akčními cenami potravin deformují trh a vytvářejí iluzi dostupnosti. Český zákazník je podle nich závislý na slevách, což obchodní řetězce zneužívají ke své marketingové výhodě.
Topná sezona skončila a lidé v současné době dostávají vyúčtování za minulý rok. Některé mohou překvapit i desetitisícové nedoplatky při stejné spotřebě jako v předchozích letech. Platby za teplo jsou specifické a neplatí pro ně pravidla jako v případě elektřiny nebo plynu. Co mohou spotřebitelé dělat a na koho se v případě pochybností obrátit?