
Muž střílel v Brně z okna: Kulka vlétla sousedovi do bytu a zavrtala se do zdi, věc řeší policie
Energetická burza zpracovává několik varovných faktorů – například odklad cel ze Spojených států nebo údržbu jaderných elektráren ve Francii. Co dalšího může domácnostem zvýšit ceny za plyn či energie?
Benzin v Česku po třech týdnech zlevňování v uplynulém týdnu zdražil a cena nafty stagnovala. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stoupla v průměru o 13 haléřů na 34,23 koruny za litr. Nafta zůstala beze změny na ceně 33,35 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Navzdory nynějšímu mírnému zdražení je benzin stále o 4,14 koruny na litru levnější než ve stejnou dobu loni. Nafta je teď o 3,62 koruny levnější než loni. V příštím týdnu analytici očekávají stagnaci cen paliv.
Na Česko může v horizontu tří let dolehnout až osm nových daní, byť leckdy v „zakuklené podobě“. Tvrdí to hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Ekonom zmínil nejen diskutované emisní povolenky, ale také třeba uhlíkové clo navyšující cenu dovážených komodit ze zemí, které ke klimatickým regulacím přistupují laxněji. Ve hře jsou i „evropské“ daně na elektroodpad, tabákové výrobky nebo na firmy s velkým obratem.
Benzin v Česku od minulého týdne opět mírně zlevnil, nafta pokračovala ve zdražování. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 34,10 koruny. Před týdnem byl o 18 haléřů dražší. O 28 haléřů na litru zdražila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 33,35 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
Ceny některých základních potravin se stále drží vysoko a výrazně nezlevňují. Týká se to například másla nebo vepřového masa. Zdražení se projevuje jak meziročně, tak i meziměsíčně. Zemědělce také trápí špatná úroda, která může být letos podprůměrná. V celkových cenách by se ale nakonec mohla projevit jen mírně. Potraviny totiž zdražují další vlivy.
Strana Zelených v Berlíně požaduje zastropování ceny zmrzliny, aby si ji mohly dovolit i děti z chudších rodin. Cena zmrzliny prý v posledních letech neúměrně vzrostla. V německé metropoli stojí jeden kopeček zhruba 1,50 eura, tedy asi 37 korun. Zelení navrhují částku 50 centů, tedy 12 korun. Německá asociace hotelů a restaurací prý tento návrh vážně zvažuje.
Cena benzinu a nafty je v České republice jedna z nejnižších ve srovnání s ostatními evropskými státy. Výhodné jsou také v porovnání s našimi nejbližšími sousedy. Na Slovensku totiž prudce zdražil Natural 95 a připlatíte si tam i za naftu. Pro řidiče je nepříjemné cestování zejména v Německu, kde jsou ceny i o deset korun vyšší než na tuzemských čerpacích stanicích.
V Hongkongu, švýcarském Curychu nebo Singapuru se nacházejí nejdražší byty na světě. Nejvyšší nájmy lidé platí v americkém New Yorku. Vyplývá to z nové studie Deutsche Bank. Praha se mezi nejdražšími metropolemi pro život na první pohled nenachází. Když se ale porovnají platy v jednotlivých světových centrech, dostupnost bydlení v našem hlavním městě je najednou tristní i z globálního pohledu.
Po středečním návrhu Evropské komise, aby se do roku 2040 emise oxidu uhličitého snížily o 90 procent ve srovnání s rokem 1990, by mohly emisní povolenky zdražit ještě citelněji. Myslí si to ekonomové, podle kterých by bez dražších povolenek nemohly být splněny přísné podmínky. Cena emisní povolenky by se mohla vyšplhat až na 250 eur za tunu oxidu uhličitého, což by představovalo prudké zdražení pohonných hmot a energií pro vytápění.
Ceny energií jsou aktuálně nejnižší za poslední čtyři roky. Podle Martina Ždímala, generálního ředitele srovnávače Rixo, však nebude tato situace trvat věčně. V rozhovoru upozorňuje na rostoucí burzovní ceny, blížící se emisní povolenky a doporučuje spotřebitelům, aby výhodné nabídky využili co nejdříve – ideálně s pomocí profesionálních srovnávačů.
Slunce pálí a období prázdnin a dovolených začíná. V nejedné rodině se balí plavky, žabky a nafukovací rukávky. Řada lidí si i tuto sezónu zvolila jistotu all-in dovolené. Například v Egyptě nebo Turecku za toto pohodlí leckdy zaplatí méně než za obdobný pobyt u nás doma v kempech.
Írán se vzpamatovává z útoků izraelských raket a zásahů amerických bombardérů svých jaderných zařízení. Napětí na Blízkém východě, natož přímé útoky a blokády, vedou často ve světě k rapidnímu růstu cen ropy. Nyní se však nečekaně děje pravý opak.