Konsolidační balíček tepou i ministerstva. Nespravedlivé, kritizují zvýšení rent exprezidentů

Připomínky ke konsolidačnímu balíčku

Ministerstvu vnitra a ministerstvu pro místní rozvoj se nelíbí, že vládní konsolidační balíček zvyšuje rentu bývalých prezidentů zhruba na dvojnásobek, tedy na úroveň platu poslanců. Ministerstvo pro místní rozvoj označuje navýšení za nespravedlivé a neodůvodnitelné. Vyšší náhrady pro bývalé prezidenty se nelíbí ani ministerstvu práce. Některé úřady upozorňují, že návrh zákona obsahuje změny, které nesouvisí s jeho účelem.

„Navrhujeme tuto úpravu provést mimo současný návrh konsolidačního balíčku, který se věnuje stabilizaci veřejných financí, a tedy tato úprava jde proti jeho cíli,“ míní vnitro. V podobném duchu se vyjadřuje i ministerstvo pro místní rozvoj.

ČTĚTE TAKÉ: Vláda předvádí chaos skoro jako Babiš. Je úspěch, že se nerozložila, hodnotí politolog

„V předloženém návrhu dochází ke změně výpočtu renty na dynamický způsob. Zvolený ukazatel však zároveň způsobuje více než dvojnásobnou valorizaci této renty. To v souvislosti s konsolidací veřejných financí a kroky, které představuje, například snižování objemu platů ve veřejné správě, kroků v rámci důchodové reformy, zvýšení nemocenského pojištění, považujeme za nespravedlivé a neodůvodnitelné,“ uvedl resort.

Výhrady ohledně nesouvisejících změn, které balíček obsahuje, má mimo jiné ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty). Jak uvádí ve svém stanovisku, některé navrhované úpravy nesměřují k deklarovanému cíli balíčku, tedy úsporám a konsolidaci veřejných rozpočtů. Některé úpravy jsou pak podle něj zcela nesouvisející. Jako jednu ze zásadních připomínek uvádí, že vláda chce ušetřit na podpoře obnovitelných zdrojů, ale nenavrhla přitom změnu příslušného zákona.

Nesouvisející změny zákonů

Také ministerstvo vnitra stejně jako Šalomounův úřad upozorňuje na nesouvisející změny zákonů. Jde například o změnu zákona o pozemních komunikacích, kde se upravují pravidla pro užívání komunikací nadměrnými vozidly. „Máme pochybnost, nakolik se jedná o materii, která má vliv na konsolidaci veřejných rozpočtů, neboť fakticky jde o stanovení procesních pravidel spojených s žádostí o užití komunikací nadměrným vozidlem,“ píše ministerstvo vnitra.

Vnitro má kromě jiného výhrady i k budoucímu nastavení daně z nemovitostí. Ministerstvo financí navrhlo, aby obce mohly nově stanovit koeficient u této daně ve výši 0,5 místo původně nejnižšího koeficientu 1,0. „Dle našeho názoru tato úprava jde proti dikci záměru zvýšit výnos z této daně a umožní tlak na jednotlivé představitele obcí a měst k negativní úpravě této daně dle původního záměru,“ uvedlo ministerstvo vnitra.

Tagy:
politika vláda Ministerstvo vnitra České republiky Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky renta konsolidační balíček