reklama

Zámečník vyděsil babičku, za nové kování dala trojnásobek ceny. ČOI je na něj krátká

Zneužívá strachu seniorů a nabízí montáž předražených zámků. Na zámečníka z Prahy si České obchodní inspekci (ČOI) stěžovaly už desítky lidí z celé republiky, kteří se snaží získat své peníze zpět. Reportér CNN Prima NEWS Libor Tampier vyzpovídal seniorkou z Jablonce nad Nisou.

reklama

Marcele Vršovské je 89 let. Zámečník, který zazvonil u jejích dveří, ji nejprve pořádně vystrašil. „Že byla už spousta krádeží, takže vyměňují, pokud to je možné, zámky. To je všecko. No to víte, že jsem se lekla,“ vysvětlila paní Vršovská.

Vystrašená seniorka s výměnou zámku souhlasila. Částka, o kterou si zámečník řekl, jí ale vyrazila dech. Jednalo se o 5 490 korun. Paní Vršovská doma tolik peněz neměla. „Já jsem pro ně musela na poštu. On na mě čekal venku před budovou, než jsem vyzvedla peníze,“ dodala seniorka.

Zaplatila trojnásobnou cenu

Zaplatila přitom trojnásobek toho, co by dala za zámek v kamenné prodejně. „To už je zlodějina. Je to předražené, stoprocentně. Tipuji to tak 12, 13 stovek, montáž by byla pět, šest stovek maximum,“ vysvětlil majitel zámečnictví Daniel Kovář.

Zámečníka, který vložku namontoval, redakce kontaktovala. Přemrštěnou cenu vysvětlit nechtěl. „Tady o tom se s vámi nebudu bavit. Na shledanou,“ řekl Ladislav Sitta.

„Jsem z toho opravdu zhnusená, protože mi to vzhledem k věku babičky přijde jako nemorální jednání,“ prohlásila vnučka seniorky Lenka Pechoutová. Příbuzní nechali zámek okamžitě vymontovat. „Nevěděli jsme, kolik klíčů kde putuje, kdo všechno má kopie a kdo by se k babičce mohl případně dostat,“ dodala.

Strážníci i Česká obchodní inspekce mají svázané ruce

Zámečník se zaměřuje především na panelové domy a chodí od dveří ke dveřím. Přitom v Jablonci nad Nisou, stejně jako v naprosté většině českých měst, je podomní prodej zakázaný.

Strážníci ale mají svázané ruce. Aby mohli případ řešit aspoň jako přestupek, museli by podezřelého muže při podomním prodeji přímo přistihnout. „Ideální je, aby člověk myslel na to, že pokud si neobjednal žádnou službu, tak aby žádnou nabídku čehokoliv nepřijímal,“ uvedla mluvčí městské policie Daniela Bušková.

Bezmocná je v tomto případě i Česká obchodní inspekce. Zákazníci totiž ve smlouvě stvrzují, že ji podepsali dobrovolně.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat
Politika

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Hrozí nám britská cesta vývoje epidemie? Pro české zdravotnictví by byla zničující
Koronavirus

Hrozí nám britská cesta vývoje epidemie? Pro české zdravotnictví by byla zničující

Stále častěji zaznívají hlasy odborníků, že by se aktuální vlna epidemie mohla začít v nejbližší době lámat. Experti však zároveň varují, že to nemusí znamenat řešení problémů, které aktuálně padají především na bedra českých zdravotníků. Přestože by se vlna mohla přehoupnout přes svůj vrchol, může nás potkat období stagnace na vysokých číslech, jako lze pozorovat například ve Velké Británii. Znamenalo by to ale nesnesitelnou zátěž pro české zdravotnictví.

Třenice ve vládní koalici: Kuba by povinně očkoval lidi 60+, Válek s Chlíbkem jsou proti

K povinnému očkování lidí nad 60 let s největší pravděpodobností nedojde. Ačkoliv jej prosazuje končící premiér Andrej Babiš (ANO), budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) se staví proti. Opatření nepodporují ani odborníci spjatí s nastávajícím kabinetem pod vedením epidemiologa Romana Chlíbka. S jejich postojem však nesouhlasí jihočeský hejtman a šéf Asociace krajů Martin Kuba (ODS).

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Meghan nestoudně lže. Jako Clinton, který prý neměl sex s Lewinskou, zuří moderátor

Chvíle vítězství si Meghan Markleová dlouho neužila. Krátce poté, co se na sociálních sítích pochlubila svou výhrou u soudu nad bulvárním listem Mail on Sunday, se do ní opět pustil slavný moderátor Piers Morgan. Tentokrát věnoval vévodkyni celý text, který publikoval deník Daily Mail. „Odlož své škodolibé šampaňské, princezno Pinocchio. Soud veřejného mínění nyní ví, že jsi prolhaná manipulátorka,“ vzkázal jí Morgan.

Průšvihář z NHL Kane mířil na manželku zbraní. Podle hokejisty by se měla léčit

Momentálně se v NHL zřejmě nevyskytuje kontroverznější hráč. I když momentálně Evander Kane ani není plnohodnotným hokejistou, protože po trestu za zfalšování potvrzení o očkování byl organizací San Jose Sharks umístěn na seznam volných hráčů. Do toho teď přichází další problém od manželky, se kterou se rozvádí. Na sociálních sítích zveřejnila video, na němž na ní Kane míří údajně nabitou zbraní.

Vědci se neshodnou, co od mutace omikron čekat. Proč na výzkum potřebují týdny?

Vědci se po objevení varianty omikron, která nejspíše pochází z Jihoafrické republiky, okamžitě pustili do jejího zkoumání. Řeší se její nebezpečnost v porovnání s jinými variantami. Teoreticky by mohla být jakousi spásou, pokud by způsobovala mírnější průběh onemocnění COVID-19. To se ale dozvíme až za určitý čas. Experti ji napřed potřebují důkladně zmapovat a prozkoumat.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama