reklama

Zámečník vyděsil babičku, za nové kování dala trojnásobek ceny. ČOI je na něj krátká

Zneužívá strachu seniorů a nabízí montáž předražených zámků. Na zámečníka z Prahy si České obchodní inspekci (ČOI) stěžovaly už desítky lidí z celé republiky, kteří se snaží získat své peníze zpět. Reportér CNN Prima NEWS Libor Tampier vyzpovídal seniorkou z Jablonce nad Nisou.

reklama

Marcele Vršovské je 89 let. Zámečník, který zazvonil u jejích dveří, ji nejprve pořádně vystrašil. „Že byla už spousta krádeží, takže vyměňují, pokud to je možné, zámky. To je všecko. No to víte, že jsem se lekla,“ vysvětlila paní Vršovská.

Vystrašená seniorka s výměnou zámku souhlasila. Částka, o kterou si zámečník řekl, jí ale vyrazila dech. Jednalo se o 5 490 korun. Paní Vršovská doma tolik peněz neměla. „Já jsem pro ně musela na poštu. On na mě čekal venku před budovou, než jsem vyzvedla peníze,“ dodala seniorka.

Zaplatila trojnásobnou cenu

Zaplatila přitom trojnásobek toho, co by dala za zámek v kamenné prodejně. „To už je zlodějina. Je to předražené, stoprocentně. Tipuji to tak 12, 13 stovek, montáž by byla pět, šest stovek maximum,“ vysvětlil majitel zámečnictví Daniel Kovář.

Zámečníka, který vložku namontoval, redakce kontaktovala. Přemrštěnou cenu vysvětlit nechtěl. „Tady o tom se s vámi nebudu bavit. Na shledanou,“ řekl Ladislav Sitta.

„Jsem z toho opravdu zhnusená, protože mi to vzhledem k věku babičky přijde jako nemorální jednání,“ prohlásila vnučka seniorky Lenka Pechoutová. Příbuzní nechali zámek okamžitě vymontovat. „Nevěděli jsme, kolik klíčů kde putuje, kdo všechno má kopie a kdo by se k babičce mohl případně dostat,“ dodala.

Strážníci i Česká obchodní inspekce mají svázané ruce

Zámečník se zaměřuje především na panelové domy a chodí od dveří ke dveřím. Přitom v Jablonci nad Nisou, stejně jako v naprosté většině českých měst, je podomní prodej zakázaný.

Strážníci ale mají svázané ruce. Aby mohli případ řešit aspoň jako přestupek, museli by podezřelého muže při podomním prodeji přímo přistihnout. „Ideální je, aby člověk myslel na to, že pokud si neobjednal žádnou službu, tak aby žádnou nabídku čehokoliv nepřijímal,“ uvedla mluvčí městské policie Daniela Bušková.

Bezmocná je v tomto případě i Česká obchodní inspekce. Zákazníci totiž ve smlouvě stvrzují, že ji podepsali dobrovolně.

Tagy:
Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové
Počasí

Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové

Počasí v Česku bude dál proměnlivé a spíše chladnější. Během srpna se mají častěji střídat oblačné a slunečné dny, léto má být podle meteorologů typicky středoevropské. Zbytek letních prázdnin bude zřejmě teplotně průměrný až slabě podprůměrný. Vyplývá to z měsíční prognózy počasí, kterou v pondělí na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi
Sociální sítě

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi

Internet zaplavily vtipy na účet předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Ten totiž minulý týden v jednom ze svých videí řekl, že si pamatuje, jak se s judistou Lukášem Krpálkem pral v mladších žácích. Sám totiž tento sport do svých 18 let dělal. Jenže nic takového se stát nemohlo. Z Bartoše si udělal legraci i někdejší ministr financí a vášnivý tenista Miroslav Kalousek.

Tak končí případy sebevražd. Nahrávka zachytila vyhrožování běloruské běžkyni

Na YouTube se dostala zvuková nahrávka, která údajně zachycuje výměnu názorů mezi běloruskou běžkyní Kryscinou Cimanouskou a dvěma sportovními funkcionáři – šéftrenérem národního týmu Jurijem Mojsevičem a zástupcem ředitele Běloruského republikového tréninkového centra pro lehkou atletiku Arturem Šumakem. Nahrávka je zjevně součástí rozhovoru, v němž oba muži dohánějí sportovkyni k slzám a snaží se ji přesvědčit, aby se vzdala účasti na olympiádě a vrátila se domů.

Mutace delta v Česku dominuje. Může ji mít až 90 procent nakažených koronavirem

Podezření na variantu koronaviru delta má Státní zdravotní ústav (SZÚ) v Česku u 90 procent pozitivních vzorků. Ústav o tom v pondělí informoval v tiskové zprávě. Podezření se objeví už při vyšetření pacienta metodou PCR, s jistotou je varianta potvrzena až sekvenací DNA viru. Těchto podrobných vyšetření bylo v červenci 189, ve dvou vzorcích byla objevena varianta delta plus.

Čínské vakcíny? Radši zůstaneme v lockdownu, říkají Vietnamci. Za český dar děkují

Vietnam přešel do drsného lockdownu. Dosavadní koronavirový premiant se po roce zavřených hranic nevyhnul strmému nárůstu počtu nákaz, uzavřel proto i své hlavní metropole Hanoj a Ho Či Minovo Město. Třebaže v jihoasijské zemi panuje nouze o vakcíny, Vietnamci odmítají čínské preparáty. Raději přetrpí lockdown, než aby se jimi nechali očkovat, řekli lidé oslovení redakcí CNN Prima NEWS. Naopak jsou vděční za vakcíny, které poskytne mimo jiné i Česká republika.

reklama

Domácí zpravodajství

Počítače i obědy pro děti zdarma, méně memorování: Jak chtějí strany změnit školství

Zlepšíme školství. V předvolebních programech to slibují snad všechny strany (kromě ANO, Babišovo hnutí zatím program do sněmovních voleb nepředstavilo). Jak to chtějí partaje udělat? KSČM láká na obědy pro děti zdarma, ČSSD by bezplatně rozdávala počítače a tablety, koalice Spolu chce reformovat vzdělávací programy. Co dalšího by politici chtěli prosadit?

Ne všechny vyvěšení barevných vlajek potěšilo. Je to ponižující, říká k Prague Pride Wolf

Vyvěšením duhové vlajky na pražské Nové radnici vedení města a organizátoři akce zahájili festival Prague Pride. Ten má za cíl mimo jiné přiblížit život leseb, gayů, bisexuálů a translidí (LGBT+). Jedenáctý ročník přehlídky nabídne 135 kulturních, zábavních a vzdělávacích akcí se společným tématem coming out. Vůči konání festivalu se ve facebookovém příspěvku vymezil podnikatel, člen KDU-ČSL a od roku 2014 zastupitel hlavního města Prahy Jan Wolf.

reklama