CNN Prima News zámek

zámek

Výpis příspěvků ke štítku „zámek“

Hrad a zámek Horšovský Týn: Stále ukrývá brk, jímž byla ukončena 30letá válka

3. června 2023 23:36

O státním hradu a zámku v Horšovském Týnu se často mluví jako o malém Českém Krumlovu západu. Patří k nejvíce zpřístupněným objektům v tuzemsku. Jak už to u českých památek bývá, původně se jednalo o gotickou stavbu. Renesanční podobu získala až po vyhoření, kdy ji zrekonstruoval rod Lobkoviců. A dodnes nabízí pozoruhodnou podívanou.

Tvrz Tuchoraz skrývá tajnou chodbu na zámek v Kostelci. Zatím ji objevila jen husa

23. dubna 2023 20:03

Tuchorazská tvrz patří k nejkrásnějším z období pozdní gotiky u nás. Původně se jednalo o honosné hradní sídlo s palácem a střílnami, které nechal vybudovat Mikuláš z Landštejna. Dodnes se ale dochovala jen 23 metrů vysoká věž, která se majestátně vypíná mezi Kostelcem nad Černými lesy a Českým Brodem. Po řadu generací ovšem přetrvává pověst o tajné chodbě, která má vést až k černokosteleckému zámku. Zatím ji ale prý dokázala najít jen husa.

Zámek v Poběžovicích: Dávné sídlo hraběnky z Japonska i úkryt mumie chátral, nyní znovu ožívá

16. dubna 2023 00:10

Zámek v Poběžovicích na Domažlicku má za sebou velkolepou i tragickou historii. Zámku hrozila demolice, ale po dlouhých letech, kdy památka chátrala, ho nakonec stavbaři začali opravovat. Město aktuálně usiluje o prohlášení zámku národní kulturní památkou. V minulosti v něm například žila i jedna z prvních Japonek, které kdy přesídlily do Evropy.

Zámek Savoia u Prahy prošel originální dostavbou. Nejen do vinárny vedou jeho tajné chodby

9. dubna 2023 23:47

Patří k nejstarším šlechtickým sídlům u nás. A do roku 2007 byl na seznamu nejohroženějších památek a hrozila mu i demolice. Barokní zámek Savoia ve Škvorci nedaleko Prahy se ale nakonec dočkal záchrany. Pochlubit se může i kuriozitou. Je to jediný český zámek, který se podařilo nejen zrekonstruovat, ale i z části dostavět, získal za to ocenění od památkářů.

Pověst o grilování sv. Vavřince i medvědárium. Na Kladenském zámku se zabaví děti i dospělí

8. dubna 2023 12:12

Kladno má většina z nás spojené s těžbou uhlí. Nicméně i historie urozených rodů tu má své místo. Vzdělat se můžete na zdejším zámku, kde si mimo jiné připomenete sv. Vavřince, kterého císař Valerián nechal opékat na rožni. A dobrodružnější povahy jistě potěší, že tu při procházce lze potkat i medvědice.

Kde se může Pavel zabydlet? Vila po Zemanové vypadá „depresivně“, Pražský hrad je mimo hru

14. března 2023 18:05

Od čtvrtka má Česká republika nového prezidenta. Ani po inauguraci ale stále není jasné, kde se Petr Pavel se svou ženou Evou nakonec zabydlí. Na Pražském hradě setrvávat nechce, dům v Černoučku na Litoměřicku musí pro změnu oželet kvůli své vlastní bezpečnosti. Nejnadějněji vypadá Lumbeho vila, kde dříve bydlel tehdejší prezident Václav Klaus nebo Ivana Zemanová, po níž ale dům vypadá „depresivně“. Jaké další možnosti se Pavlovi nabízí?