Australští vědci vyvinuli neopren odolný proti žraločímu kousnutí. Surfaři už nemusí mít strach

Strach z kousnutí žralokem by mohl být minulostí. Vědci z Flinderské univerzity v Austrálii totiž vyvinuli speciální materiál, který by měl kombinovat neopren a vysoce odolná vlákna. Ty by měly být navíc ultra lehká a mohla by zamezit následnému krvácení. Tým vědců testoval nové materiály v laboratoři přímo s využitím bílých žraloků. Informoval o tom servel DailyMail.

Vědci testovali dva různé typy tkanin, které zkombinovali s velmi silným neoprenem. Testovací materiály pak schválně dávali do vody se žraloky a zkoušeli odolnost jejich protržení po prokousnutí žralokem. „Výsledky testování ukázaly, že speciální neopreny jsou proti smrtelnému kousnutí odolné,“ uvedl Charlie Huveneers, který výzkum vedl. Dodal, že k výrobě vlákna využili ultra lehké polyethylenové molekuly.

Útoky žraloků

Podle statistik mezinárodní organizace Shark Attack File došlo jen v roce 2018 ke 130 útokům žralokem. Z toho 66 jich bylo nevyprovokovaných a pět dopadlo smrtí. K roku 2019 zatím nejsou kompletní data, ale ví se, že se počet incidentů v letošním roce dvojnásobně zvýšil za posledních dvacet let.

Nejnovější statistiky říkají, že k nejčastějším útokům dochází v USA. V roce 2018 na americkém pobřeží došlo ke 32 incedentům, z něhož jeden skončil smrtí. V přechozím roce bylo napadení žraloky ještě o něco víc, a to přesně 53. Například v Austrálii bylo v roce 2018 útoků dvacet, z toho jeden dopadl fatálně.

Nejčastějším terčem útoku jsou právě surfaři. Až 53% obětí jsou právě závodníci na surfech. Z 30% pak plavci a na některých částech světa i potapěči.

Vědci z Flinderské univerzity tvrdí, že jsou nutné ještě další testy. „Ačkoli jsou nové materiály schopny snížit ztrátu krve, způsobenou kousnutím, je zapotřebí vymyslet další výzkum. Je to z toho důvodu, aby se zjistilo do jaké míry je možné měřit rozsah poškození lidského těla s novým neoprenem,“ uvedl výzkumník Dr. Huveneers.

Tagy: