Češi budou více umírat a méně se rodit. Úbytek obyvatel vykompenzují cizinci

V budoucnu bude v Česku běžná vyšší úmrtnost a nižší porodnost. Populace bude stárnout a počet seniorů se zvýší. K většímu úbytku obyvatel ale nejspíš nedojde, dorovnají ho totiž migrační přírůstky. Nejvíce obyvatel ztratí Morava a Ústecko.

České obyvatelstvo bude stárnout a umírat. Neodvratnou budoucnost, která se naplní v rámci následujících několika desítek let, zmapoval Český statistický úřad a vytvořil projekci do roku 2070.

Nejvíce přírůstků zažije Středočeský kraj a Praha. Právě hlavní město bude jediným regionem, kde bude počet osob přirozeně stoupat až do konce 50. let 21. století. Na opačném konci se ocitne Moravskoslezský a Ústecký kraj, kde ubyde až 290 tisíc a 180 tisíc obyvatel.

Až o 36 % více lidí přibyde ve Středočeském kraji, což je nejvíce ze všech českých regionů. Na rozdíl od Prahy, kde bude docházet především k přirozenému nárůstu, posílí střední Čechy hlavně vnitřní migrace - stěhování obyvatel uvnitř ČR.

Během několika dekád by se tak mohla přesunout značná část obyvatel do těchto dvou krajů. Z celkového počtu osob na území ČR by dohromady čítaly jednu třetinu všech obyvatel. V současné době je to jedna čtvrtina.

Nevyhneme se ani stárnutí populace. Aktuálně je v tuzemsku průměrný věk zhruba mezi 41 až 43 roky života, za padesát let se číslo zvýší o čtyři až šest let. Podle posledních čísel žije v ČR něco málo přes dva miliony seniorů, v roce 2070 se počet vyšplhá k bezmála 3 milionům.

Nejvíce důchodců by mělo být v budoucnu ve Zlínském, Moravskoslezském a Olomouckém kraji, nejmladší regiony budou Praha, Střední Čechy a Jihomoravský kraj. Obyvatelé v ČR stárnou už od 80. let 20. století.

Migrací proti vymírání

Zatímco loni se zvýšil počet obyvatel přirozeným přírůstkem pouze o tisíc obyvatel, stěhováním do ČR ze zahraničí to bylo bezmála 40 tisíc lidí. To je nejvíce od roku 2008. Historické maximum nastalo v roce 2007, kdy se do Česka přistěhovalo 83 tisíc osob.

Podle nejaktuálnějších čísel ČSÚ tvoří nejpočetnější národnostní menšiny u nás lidé z Ukrajiny, Slovenska, Ruska a Vietnamu. Dohromady čítá počet cizinců na území ČR přes půl milionu.

Právě přírůstky migrantů by mohly Českou republiku „uchránit“ od celkového vymírání. Počet obyvatel zahraničních států se na našem území každým rokem zvyšuje, v posledních letech až o desítky tisíc. Nadpoloviční většina z nich zde má trvalý pobyt.

Většinu „přírůstků“ do České populace dnes tvoří právě migranti. Už roky se v ČR pohybuje přirozený přírůstek - rozdíl mezi narozenými a zemřelými - v tisících. Loni navíc poprvé po čtyřech letech klesla porodnost.

V současné době má Česká republika 10,65 milionu obyvatel. Vzhledem k úbytku v některých regionech by měla mít v roce 2070 asi o 40 tisíc méně. Projekce ČSÚ počítá s tím, že migrace zabrání razantnějšímu ubývání obyvatel.

Štěpán Sochor

Tagy: