
Sebevražda matky oběti z fakulty? Psali o ní nesmysly, komise jí dala jen mlžení, tvrdí Šlachta
V nedělní Partii na CNN Prima NEWS došlo k bizarní debatě, během níž šéf SPD Tomio Okamura nechtěl říct, jak by hlasoval v referendu o vystoupení České republiky z NATO. Po opakovaném naléhání místopředsedy Sněmovny Jana Skopečka (ODS) zmínil, že by možná vůbec nehlasoval. „Vy byste vypsal referendum, ke kterému byste nešel?“ vysmál se mu Skopeček.
CNN Prima NEWS sledovala osudy Josefa Bialase (1927-2025) z Hlučína téměř pět let. S veteránem jsme se měli znovu potkat počátkem května, v té době už ale bude odpočívat na místním hřbitově. „Byl to poslední veterán wehrmachtu minimálně na Hlučínsku, což je specifický region, kde všichni muži v branném věku museli narukovat do německé armády. Po válce zde ale prakticky nedošlo k odsunu,“ vysvětluje historik Jiří Neminář. A zřejmě šlo i o posledního veterána německé armády s trvalým bydlištěm na území dnešního Česka. „Je mi líto, jak zemřel. Nedávno přišel o psa, a pak mu v noci shoří barák,“ přemítá historik.
Vývoj České republiky nepokračuje správným směrem. To si podle exkluzivního výzkumu STEM pro CNN Prima NEWS myslí nadpoloviční většina Čechů. Naopak o pozitivním a optimistickém vývoji je přesvědčen jen zlomek občanů. U Čechů převládá pocit, že země má to nejlepší už za sebou.
Přes 20 tisíc ročně na hlavu. Až o tolik by mohlo Česko přijít, pokud by Trump uvalil cla na Evropskou unii. Na nás by mohla dopadnout nejvíce – kvůli silnému navázání na okolní země. Průmysl se přitom sotva začal vzpamatovávat z energetické krize.
Už přes rok není prezidentem, přesto Miloš Zeman navazuje na svou tradici vánočních poselství. Důvodem je nespokojenost s prodlužujícím se zaostáváním Česka ve srovnání s vyspělými zeměmi. Bývalý prezident tak připomněl stejný problém, který zmiňoval ve svém posledním podobném vystoupení na počátku letošního roku. I nyní pokračoval v kritice vlády Petra Fialy, která je podle něj amatérská a neefektivní.
Praha se letos opět ponořila do kouzelné vánoční atmosféry. Od konce listopadu až do ledna láká obyvatele i turisty na své ikonické adventní trhy, slavnostní výzdobu a bohatý program, který oživí nejen historické centrum, ale i mnohé čtvrti. Vánoce v Praze jsou zážitkem, který propojuje tradici s moderními trendy.
Chcete nasát pravou vánoční atmosféru? Vydejte se na adventní trhy – letos se jich po České republice konají desítky. Sepsali jsme pro vás velký seznam vánočních trhů, které můžete navštívit. Podívejte se na jejich otevírací dobu i program. Pokud máte i vy tip na zajímavý adventní trh ve vašem regionu, pošlete nám ho na e-mailovou adresu zpravy@iprima.cz.
Ve společnosti nadále panuje „blbá nálada“. Polovina Čechů má z polistopadového vývoje v zemi nadále smíšené pocity. Třetina lidí pak přiznává silnou nespokojenost se životem v České republice, ukazuje exkluzivní průzkum agentury STEM pro redakci CNN Prima NEWS. Podle dlouhodobých trendů si více než polovina občanů myslí, že země nesměřuje správným směrem. Dojem, že je vše v pořádku, mají podle průzkumu jen voliči Pirátů či současné vládní čtyřkoalice.
Výraznou část české ekonomiky tvoří rodinné firmy, které jsou v našem hospodářství extrémně důležité. Rodinné podniky totiž přemýšlejí dlouhodobě - investují do rozvoje svých regionů a navíc jsou motivované k vytváření odkazu pro budoucí generace. Důležitá je ovšem i podpora od samotného kraje.
Papež Jan Pavel II., chartistka Anna Šabatová, herci Ivan Trojan a Ondřej Vetchý, zpěvačka Marie Rottrová, frontman kapely Olympic Petr Janda či hokejista Roman Červenka. Všem těmto osobnostem prezident Petr Pavel udělil státní vyznamenání, a to již tradičně u příležitosti oslav vzniku samostatného Československa. Hlava státu v roce 2024 propůjčila čtyřikrát Řád Bílého lva, což je nejvyšší státní vyznamenání. V letošním seznamu 56 vyznamenaných chybí třeba někdejší první dáma Dagmar Havlová Veškrnová, spisovatel Milan Kundera či podnikatel Jiří Brady – tedy jména, o nichž se v poslední době hojně spekulovalo.
Je to ten „nejčeštější“ Tchajwanec na celém světě, kterého můžete kdy potkat. Miluje guláš i svíčkovou, zná se s příbuznými Antonína Dvořáka a Alfonse Muchy. Perfektně se orientuje v naší kultuře a jeho knize dokonce napsal předmluvu první český prezident Václav Havel. Sommer Kao zkrátka zasvětil České republice značnou část svého života. Je to ostatně vidět i na interiéru jeho kavárny v Tchaj-čungu, kde se rozpovídal o vztazích se zemí v srdci Evropy. Rozhovor vznikl přímo na Tchaj-wanu pro časopis, který vyšel ke čtyřem letům fungování CNN Prima NEWS, redakce ho nyní zveřejňuje u příležitosti nedožitých 88. narozenin Václava Havla.
Český premiér Petr Fiala slaví šedesátiny. Vládní kolegové mu k jubileu s trochou nadsázky nadělili i dárek – návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 230 miliard korun. Ještě než Fiala stanul v čele ODS a stal se předsedou vlády, etabloval se v akademické sféře. Působil jako rektor Masarykovy univerzity a byl prvním profesorem politologie v Česku. Před deseti lety se stal šéfem ODS, ačkoli členem strany byl jen několik měsíců.