CNN Prima News Česká republika

Česká republika

Výpis příspěvků ke štítku „Česká republika“

Počasí přeje klíšťatům. Experti radí, na jaké příznaky se po jejich kousnutí zaměřit

Klíšťová encefalitida a lymská borelióza: dvě nejčastější onemocnění, která přenášejí klíšťata. Aktivita těchto živočichů nabírá na síle, odhaluje to i mapa indexu aktivity klíšťat, kterou pravidelně vydává Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Z toho důvodu by si lidé měli všímat příznaků, které se po kousnutí mohou projevit. Jak se u jednotlivých nemocí liší? A jak klíště správně odstranit? To přibližují experti.

Česko si pohoršilo v žebříčku kriminality. Stále však patří k nejbezpečnějším zemím v Evropě

Podle nového indexu kriminality zveřejněného webem Numbeo je nejméně bezpečnou zemí Evropy Francie, v těsném závěsu za ní stojí Bělorusko a Belgie. Na opačné straně žebříčku figurují malé státy jako Andorra či Monako. A jak si vede Česko? Ze 43 hodnocených zemí se umístilo na 32. příčce – tedy mezi těmi bezpečnějšími. Oproti loňskému pořadí si však mírně pohoršilo.

Brambory za dvě koruny, jehněčí za lidovou cenu. Kde jsou tak levné Velikonoce?

Kde se daly a pořád ještě dají pořídit nejlevnější suroviny na slavnostní velikonoční menu? I když tuzemské obchodní řetězce před svátky pořádaly slevové závody, ve srovnání s některými evropskými zeměmi zažil český zákazník jen kosmetické snižování cen. V cizině jsou obchodníci většími grandy. Hlávka zelí za 4,50 Kč, delikatesní hovězí květová špička na steaky, rostbíf, pečeni nebo tatarák za 210 Kč za kilogram a kuřecí stehna za 67 Kč za kilogram, to jsou některé velikonoční ceny v zemi vzdálené od Prahy asi 1200 kilometrů. Polsko to tedy nemůže být.

Vláda rozšířila sankční seznam. Jedna z osob je úzce napojena na Putina, řekl Fiala

Vláda rozšířila český sankční seznam o dvě fyzické a jednu právnickou osobu. Jednou z osob je Viktor Volodymyrovyč Medvedčuk, který je osobně úzce napojen na Vladimira Putina. Po jednání vlády to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Sankce cílí na síť, která chtěla rozvíjet v České republice vlivovou operaci. Kabinet mimo jiné schválil další příspěvek do iniciativy na nákup munice na podporu Ukrajiny, sumu Fiala neuvedl. Zatím se podle něj zapojilo 20 zemí.

Během 24 hodin složili přes 600 tisíc dílků. Unikátní model hypersportu má českou stopu

Na závodních okruzích zvládne letět i třístovkou. Moderní hypersport Peugeot 9X8 Hybrid, který se účastní i slavného závodu Le Mans, má nyní svého bratříčka v Česku. Ten sice nedokáže jet šílenou rychlostí, zato je výjimečný tím, že je složen z 626 392 dílků stavebnice Lego. Unikátní model má výraznou českou stopu: navrhoval ho český designér Lubor Zelinka a kompletně vznikl v továrně Lego v Kladně.

Čeští Vietnamci vítají Nový rok zasvěcený Drakovi. V červených obálkách si darují peníze

Rok Draka začíná v pátek 9. února v 18 hodin večer, alespoň pro české Vietnamce. „V té době už je doma ve Vietnamu půlnoc,“ vysvětluje 33letý Hong Cuong Nguyen, provozovatel restaurace. V České republice žije sedm let, češtinu zvládá bravurně, za skutečný domov ovšem pořád považuje Vietnam. „Nový rok slavíme trochu méně než doma. Tam bychom na svátek uvařili deset jídel, tady jen pět,“ porovnává.

Místo olivového oleje prodávaly obchody odpad. Inspektoři popsali hrůzu na českých pultech

Špatná kvalita dvou třetin olivových olejů nebo neúplné údaje na etiketě. To je realita v českých obchodech, kterou odhalila Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Nejčastěji šlo o klamání zákazníků ohledně kvality, kterou výrobce uvedl na obalu. Inspekce dokonce odhalila dva oleje, které jsou svým složením určeny pro průmyslové využití, přesto se ale objevily na pultech.

Kde se v Česku žije nejlépe? Praha je až druhá. Podívejte se, které obce obsadily TOP 20

Ačkoliv se do Prahy každoročně stěhují tisíce lidí, nejlepší podmínky ke kvalitnímu životu nabízí jiné město. Ukázal to nový index sestavený projektem Obce v datech a společnosti Deloitte. Žebříčku pošesté v řadě kralovaly středočeské Říčany. Změna nastala na druhé straně u „nejhoršího“ města, kterým se stala Karviná. Závěry hodnocení zveřejnil web Aktuálně.cz. Podívejte se, kterých 20 obcí obsadilo vrchol žebříčku.