Dárky pro Trumpa. Babišův dar – pistole

Během dnešní návštěvy v Bílém domě premiér Andrej Babiš daruje americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi pistoli CZ 75 Republika.

Jedná se o výrobek firmy Česká zbrojovka, která pistoli vyrobila u příležitosti stého výročí vzniku Československé republiky v limitované sérii sta kusů. Každý výrobek má výrobní číslo, označující rok v existenci republiky a Donald Trump dostane pistoli s číslem 1946, což je rok jeho narození. Pistole Republika má špičkové rukodělné zdobení s motivy československých státních symbolů a jejich autorem je rytec René Ondra. V popisu zbraně zbrojovka uvádí: „Základ edice CZ 75 Republika tvoří celoocelový SA/DA model CZ 75 B ráže 9 mm Luger, moderní pokračovatelka jedné z nejslavnějších československých zbraní všech dob. Povrchová úprava rámu a závěru je provedena černěním a leštěna na vysoký lesk. Na vysoký lesk je leštěna i hlaveň.“ Gravírování a určité plochy pistole jsou zdobeny 24karátovým zlatem. Na levé straně závěru je nápis „Pravda vítězí“.

Navíc pistole je uložená ve slavnostní kazetě vyrobené ze tří druhů dřeva a na vnitřní straně víka je portrét prvního československého prezidenta T. G. Masaryka doplněný velkým státním znakem republiky Československé na ručním papíře.

Dary státníků Donaldu Trumpovi

Tomu, že Donald Trump je v centru pozornosti světových státníků, se nikdo nediví a zejména v prvním roce jeho vládnutí byl doslova obsypáván všemožnými dary. Shodou okolností s Babišovou návštěvou zveřejnila dnes světová média zprávu agentury AP vyčíslující dary Trumpovi a jeho rodině. Píší, že celkově se dary pohybují v hodnotě více než 140 tisíc dolarů. Nejdražší dárek dostal v roce 2017 od čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v hodnotě 14 400 dolarů a jednalo se o ozdobnou kaligrafii s kazetou a navíc porcelánový servis s růžovým vyobrazením Trumpova letního sídla v Mar-a-Lago v hodnotě 16 250 dolarů. V agenturní zprávě se na předním místě uvádí Saúdská Arábie a země perského zálivu, které věnovaly Trumpovi a jeho rodině dary v hodnotě přinejmenším 24 120 dolarů. Mezi těmito darovanými předměty se nachází dar od saúdského krále Salmana – náhrdelník v hodnotě 6400 dolarů s rubínem a smaragdem. Z Bahrajnu dostal pozlacený model bojového letounu v hodnotě 4850 dolarů, korunní princ emirátu Abú Zabí daroval bronzovou sochu tří antilop v ceně 3700 dolarů, od kuvajtského emíra má Trump kuvajtskou ručně kovanou minci v hodnotě 1610 dolarů a vicepremiér Ománu věnoval manželce prezidenta Melánii Trumpové královský parfém v kožené kabelce za 1260 dolarů.

Podíváme-li se na méně hodnotné dary, tak v jejich výčtu najdeme dar polského prezidenta v hodnotě 850 dolarů představující fotoalbum nazvané Donald Trump v New Yorku s černobílými fotografiemi amerického prezidenta a barevné fotografie newyorského mrakodrapu Trump Tower. Pro změnu kanadský premiér Justin Trudeau věnoval Trumpovi bronzovou sochu lva v hodnotě 450 dolarů.

Zajímavá je poznámka autora agenturní zprávy: „Většina darů je vybíraná způsobem, aby zaujala ego amerického prezidenta.“ Doufejme, že se výběr premiérovi Andreji Babišovi podařil a že pistole Trumpovo ego zaujala. Mimochodem pistoli CZ 75 Republika můžete koupit za doporučenou maloobchodní cenu 199 900 Kč.

Mirko Radušević

Tagy: