Dohoda o rozpočtu EU je podle lídrů nereálná. Babiš je z jednání rozladěn

ODPOLEDNÍ ZPRÁVY: Lídři EU jednají v Bruselu o podobě rozpočtu

Premiér Andrej Babiš je nepříjemně překvapen, že předseda Evropské rady Charles Michel nedomluvil dopředu shodu nad příjmy víceletého rozpočtu na období 2021–2027. Babiš to řekl při příjezdu na jednání lídrů zemí EU o rozpočtu, které dnes pokračuje v Bruselu druhým dnem. Především čtyři země, Nizozemsko, Švédsko, Dánsko a Rakousko, odmítají příjmy rozpočtu navržené Michelem ve výši 1,074 procenta hrubého národního důchodu a požadují maximálně jedno p

„Já jsem velice nepříjemně překvapen, že to není domluveno. Není možno, že pan předseda Michel navrhne odvody a ukáže se, že ty hlavní země jsou proti. A kdyby se mělo ještě snižovat, tak budeme velice křičet,“ uvedl Babiš. Zopakoval, že nechápe, o čem se bude na summitu diskutovat, když návrh rozpočtu obsahuje výdaje, ale nikoli příjmy.

Babiš dále uvedl, že pro ČR je důležitá pružnost v čerpání peněz z fondů EU pro kohezní politiku. Michelův návrh ale považuje za nedostatečný. Zatímco dosud mohly země mezi Evropským sociálním fondem a Evropským fondem pro regionální rozvoj přesunovat nejvýše pět procent prostředků, podle Michelova návrhu to má být až desetina. Česko patří k zemím, které dlouhodobě usilují o větší možnost přesunovat peníze ze sociálního fondu třeba na stavbu dálnic.

Dánská premiérka: Dohoda je nereálná

„Důležitá je pro nás flexibilita, chceme 25 procent. Pan předseda Michel se sice posunul z pěti na deset procent, ale stále je to nedostatečné. A pokud mají zemědělci 20 procent, tak nechápu, proč u koheze a investic nemůžeme mít 25 procent. Ale hlavní problém je, že (neznáme) příjmy rozpočtu,“ uvedl Babiš.

Dánská premiérka Mette Frederiksenová dnes novinářům řekla, že dohoda na dlouhodobém rozpočtu Evropské unie během stávajícího summitu v Bruselu je nereálná. „Myslím, že šetrná čtyřka jasně sdělila, jak vidí vyjednávání o rozpočtu, a to jsme řekli jak našim kolegům, tak Michelovi,“ prohlásila při příchodu na dnešní jednání Frederiksenová.

Použila přitom označení, které se vžilo pro zmíněnou čtveřici zemí v souvislosti s jejich základním požadavkem snížit rozpočet na jedno procento hrubého národního důchodu (HND) EU. Michelův návrh, který v tomto směru podporuje velká část ostatních zemí, počítá s výší 1,074 procenta, což je přibližně o 75 miliard eur více.

Podobně se ráno vyjádřilo několik dalších lídrů včetně rumunského prezidenta. „Většina z nás není velmi optimistická v očekávání výsledků. Je velmi pravděpodobné, že bude nový summit věnovaný rozpočtu,“ řekl novinářům Iohannis, podle něhož se zatím účastníci o svolání další schůzky nebavili.

Několik diplomatů ráno řeklo, že Michel zatím nepřichystal žádný upravený návrh, který by umožnil pokrok v jednáních. Od nejbližších hodin se proto neočekává zásadní průlom.

ČTK

Tagy: