FOTO: Od nového roku došlo na jihomoravských silnicích k četným nehodám!

Smrtelně nebezpečné jsou pro chodce v prvním měsíci nového roku jihomoravské silnice. Při srážkách s vozidly jich zemřelo již pět! Číslo je alarmující, loni za stejnou dobu totiž nezahynul žádný chodec a předloni jen jeden. Na vině je často jejich neopatrnost.

Třeba v polovině ledna v podvečer poblíž Hrušek na Břeclavsku přecházela žena rušnou silnici I/55 u vyústění polní cesty. Na sobě neměla žádný reflexní prvek, takže ji řidička projíždějící Škody Octavia neviděla včas. Následnou srážku chodkyně nepřežila.

„Podobné nehody se letos na jižní Moravě opakují velice často. Ne vždy se dá jednoznačně určit viník, většině nehod ale jde správným chováním předejít, nebo alespoň podstatně zmírnit jejich následky,“varují policisté.

Výčet tragických lednových nehod na jižní Moravě doplňují i dva nezvyklé případy. Řidiče náklaďáku přimáčkl ke zdi jeho vlastní vůz, se kterým nešikovně manipuloval. Pro ženu byl osudný střet s vysokozdvižným vozíkem v areálu spalovny v Jedovnické ulici.

Když se nedávno policisté po celém kraji zaměřli na bezpečnost chodců na silnicích, za pět dní odhalili téměř tři stovky jejich prohřešků. Ukázalo se, že se opakuje zejména přecházení vozovky na červenou nebo úplná absence reflexních prvků mimo obec.

Bez viny ovšem nejsou ani řidiči, kteří při zmíněné preventivní akci často překročili povolenou rychlost. Chybují jak řidiči vozidel, tak samotní chodci. Následky na zdraví si ale z pochopitelných důvodů odnáší především chodci. Policisté tak znovu nejen na řidiče, ale i chodce apelují, aby byli opatrní. Pět usmrcených chodců na jižní Moravě za necelý měsíc je totiž velmi znepkojivý počet.