Google přichází s výročním žebříčkem událostí a fenoménů, které hýbaly českou společností v roce 2019

Vyhledávání na Googlu ilustruje, co se v České republice odehrává. Podle tiskové mluvčí Googlu se jedná o „ducha doby“, který věrně mapuje současnou situaci, jak v politice, tak ve společnosti. Lidé v česku trhli ve vyhledávání rekord, a to dokonce ve světovém měřítku.

Jméno legendy českého popu Karla Gotta zadalo do vyhledávače Googlu tolik lidí, že se stal nejvyhledávanější osobností na světě. Podle výroční zprávy fenoménů se do žebříčku trendu promítla i druhá smutná událost, a to požár pařížské katedrály Notre-Dame. Z událostí pak lidé vyhledávali i demonstraci organizace Milion chvilek, Srí Lanku a stávku učitelů.

Google sestavil i žebříček smutných loučení. Po Karlu Gottovi se velmi vyhledávanou osobností Čechy stal po svém smrti i mladý herec ze seriálu pro děti Cameron Boyce. Českou republikou otřásla i smrt Karla Lagerfelda, který je v žebříčku na třetím místě.

Seriál Krejzovi a filmy

Náladu si lidé zvedli prostřednictvím seriálů a filmů. Vůbec nejvyhledávanějším seriálem byl MOST. Do první pětky se dostal i komediální seriál TV Prima Krejzovi. Seriál Černobyl nebo film Avengers Engame se také umístily.

Houbaření

To, že jsme národem houbařů, potvrdil i žebříček vyhledávání pokrmů. Smaženice a houbová omáčka se probojovaly v první šestce i s otázkou "jak zamrazit houby". Na úplně první příčku se dostalo vejce Benedikt, které je z USA a skládá se z opečeného pečiva, slaniny, ztraceného vejce, holandské omáčky a pepře. Na druhé místo se dostal bezový sirup. Další vyhledávané jídlo byla například čočka, foie gras nebo tvarohové knedlíky.

Osobnosti

V seznamu vyhledávání osobností vedle velkého Mistra Karla Gotta patří i jména jeho rodiny. Umístila se i herečka ze seriálu MOST Erika Stárková. Do desítky osobností ale patří například Jan Palach, Ewa Farna, Karlos Vémola a Honza Musil. Ze zahraničních pak sedmnáctiletá zpěvačka Billie Eilish, Ed Sheeran, Freddie Mercury a Greta Thunberg.

Tagy: