Komunisté jsou proti nákupu amerických bojových vrtulníků pro českou armádu

Bojový vrtulník americké armády

Americký bojový vrtulník UH-1Y Venom se zúčastnil bojů v Íráku i Afghanistánu ZDROJ: BELL HELICOPTER

Šéf KSČM Vojtěch Filip pro naši online redakci TV Prima uvedl, že odmítá nákup vybavení od Spojených států. Stroje za 12,5 miliardy korun jsou podle něj předražené. Podle generála Jiřího Šedivého je ale cena včetně výcviku pilotů, náhradních dílů a dvouletého bezplatného servisu v provozu.

Víceúčelové dvoumotorové vrtulníky by měly sloužit k palebné podpoře pozemních sil, zásobování či přepravě raněných. Nahradit by měly současné bojové vrtulníky Mi-24. Součástí jejich výzbroje by měl být kanon, palubní kulomet i řízené a neřízené rakety. O pořízení nových vrtulníků se mluví již více než dva roky, americký Bell Helicopter a jeho modely splňují požadavky české armády.

Konzultant americkych zbrojních firem, bývalý náčelník Generálního štábu Jiří Šedivý, ale tvrdí, že jednání o cenách a kvalitě probíhají na úrovni vlád obou zemí. Česká vláda nemůže jednat přímo s konktrétními firmami. Tudíž je podle něj cena garantována vládou USA a podmínky jsou proto stejné jako pro americké vojenské síly. „Armáda potřebuje tento typ vrtulniků, jsou akceschopné s možností zásahů do hloubky území. Svým silným pancéřováním ochrání životy našich vojáků. Dnes jsou ve výzbroji těžké ruské vrtulníky Mi -24 z konce 60. let, se zastaralými techologiemi," potvrdil pro online web TV Prima bývalý náčelník Generálního štábu.

Vojtěch Filip,1. místopředseda PSP ČR a předseda ÚV KSČM, neodpověděl na naše otázky, ale včera v pozdních nočních hodinách vydal prohlášení, které naší redakci zaslal a ve kterém vysvětluje postoj strany. Podle včerejších ohlasů mohl svými ostrými vyjádřeními v médiích vyvolat domněnky o konci tiché podpory současné vádní koalice.

V prohlášení předsedy se mimo jiné píše, že „proč máme kupovat americké stroje, které navíc budou dodány bez řízené výzbroje, když to povede navíc ke ztrátě schopností AČR. Mi-24 totiž používá řízené střely. K tomu ještě jeden faul z americké strany. Pokud jsme donedávna dodávali pro USA kabiny vrtulníků, tak tato výroba je z Aero Vodochody vzata zpět do USA, tak proč bychom si měli od někoho, kdo nemá o spolupráci s námi zájem, něco kupovat?"

„Do této doby AČR používá transportní Mi-17/171. Část Mi-171Š byla v LOMu modernizována a slouží pro potřeby našich speciálních sil. Sloužit budou minimálně ještě 10 let. Jak Mi-171 tak i Mi-24/35, které máme, mohou sloužit dlouhá léta a není důvod utrácet za nové!!! Pokud chceme větší kompatibilitu s NATO, mohou naši vojáci dosáhnout zástavbou jiného zařízení, optiky a vysílaček. To nemusíme opravdu nakupovat nic jiného a ještě od nesolidního obchodního partnera. Největší hloupostí v argumentaci některých vládních a tzv. pravicových expertů je, že nákupem v USA se odpoutáme od Ruska. Pravda je taková, že motory TV-1-117 se vyrábějí na Ukrajině!

Centrum leteckého výcviku Pardubice do loňského roku používalo k výcviku stroje Mi-2. Výrobce je PZL Svidnik! Tedy lež proto, aby někdo mohl dohodnout nevýhodný obchod za peníze daňových poplatníků. Tak to tady funguje, ale dál by nemělo. Nápad na pořízení univerzálního vrtulníku pochází z neblaze proslulého elaborátu, který se jmenuje Bílá kniha obrany. Tato slátanina z roku 2011 ale není tím, čím se naše ozbrojené síly mají řídit, pokud mají být funkční. Program zavedení univerzálního vrtulníku, neboli LMH/MMH - Light/Medium Multi-purpose Helicopter vyjde daňové poplatníky na 12,5 miliardy korun. To vše v době, kdy schází zdravotnický personál v nemocnicích, schází policisté v ulicích a exekutorská mafie vymáhá dluhy na dětech! Velmi zjednodušeně řečeno, každý jeden nový vrtulník UH-1Y nás bude stát přes miliardu korun - byť v té sumě je přeškolení a řada jiných položek. Je to spíše cena za naši neschopnost si vybrat nestranně a nezávisle cestu, kterou chceme jít," uvedl v prohlášení šéf komunistů Filip.

Ministerstvo obrany ale s nákupem 12 strojů za cca 12,5 miliardy korun od Američanů počítá. Podle něj Česká republika zvažuje, zda z USA pořídí pouze víceúčelové stroje nebo je doplní také bojovými helikoptérami. Vybírat může z víceúčelových strojů UH-1 Venom a UH-60 Black Hawk a bojového AH-1 Viper. „Chceme kvalitní techniku pro naše vojáky. Ti potřebují osvědčený a vyzkoušený vojenský vrtulník, což říkají a do strategických dokumentů píší dlouhodobě. Takový vrtulník nám v tuto chvíli nabízejí pouze USA a navíc za stejných podmínek jako vlastní armádě. Konečná cena ještě není známá a může se lišit od max. částek schválených kongresem. V rámci průzkumu trhu čekáme na nabídku USA," odpověděl na náš písemný dotaz Jan Pejšek, ředitel odboru komunikace Ministerstva obrany ČR.

Finální nabídku mají Američané ministerstvu obrany poslat do konce června.

Romana Navarová

Tagy: