Mír v Afghánistánu na dohled? Tálibán oznámil, že podepíše mírovou dohodu s USA

Tálibán ohlásil mírovou dohodu s USA na 29. února

Afghánské radikální hnutí Talibán se dohodlo se Spojenými státu na podpisu mírové dohody. Dojde k němu na konci února v Kataru před mezinárodními pozorovateli. V Afghánistánu by měly následovat vnitrostátní rozhovory o trvalém klidu zbraní.

Tálibán podepíše 29. února před mezinárodními pozorovateli v katarské metropoli Dauhá mírovou dohodu se Spojenými státy. Oznámily to dnes tiskové agentury s odvoláním na mluvčího Tálibánu. Datum potvrdil i šéf americké diplomacie Mike Pompeo.

„Připravujeme se na to, že podpis se uskuteční 29. února,“ uvedl ministr zahraničí USA Mike Pompeo. „Obě strany nyní vytvoří vhodnou bezpečnostní situaci před podepsáním dohody,“ uvedl mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid. Od dnešní půlnoci by mělo začít období „sníženého násilí“.

Talibán je afghánské radikální hnutí. Spojené státy v roce 2001 v odvetě za teroristické útoky na New York a Washington svrhly jeho vládu nad Afghánistánem. Poté, co obě strany dohodu podepíšou, by měly v Afghánistánu následovat vnitrostátní diskuze o nastolení trvalého klidu zbraní.

Dosažení dohody by mohlo být prvním krokem ke stažení asi 13 000 amerických vojáků a tisíců příslušníků jednotek dalších zemí NATO. Koaliční vojska provedla do země invazi před 18 lety. Tu vyvolal teroristický útok na Světové obchodní centrum v New Yorku a Pentagon ve Washingtonu 11. září 2001.

ČTK

Tagy: