Mladá Saúdka se zabarikádovala v thajském hotelu a odmítá se vrátit domů. Bojí se vlastní rodiny

Osmnáctiletá Saúdka odmítá opustit pokoj jednoho thajského hotelu, aby se vyhnula deportaci do Kuvajtu. Nechce se totiž vrátit ke své rodině, kde jí údajně hrozí i smrt. Jejím cílem je získat azyl v evropské zemi, Austrálii nebo Americe. Pomoc hledá i na Twitteru, kde za krátkou dobu získala tisíce příznivců.

O příběh mladé ženy se zajímají nejen lidé na sociálních sítích, ale už i celosvětová média nebo vysoce postavený komisař na ochranu lidských práv z OSN. Osmnáctiletá Rahaf Mohammed Kunúnová se odmítá vrátit zpátky za rodinou do Kuvajtu, protože jí prý hrozí smrtelné nebezpečí.

Celé to začalo, když byla Kunúnová i s rodinou na výletě ve městě Kuvajt. Před dvěma dny nasedla na letadlo, aby před svými příbuznými utekla. Její cesta směřovala do Austrálie. Skončila ale prozatím v Bangkoku v Thajsku, kde jí Saúdská ambasáda v neděli vzala pas. Jako důvod uvedli, že neměla zpáteční letenku.

Poté co se dozvěděla, že ji chtějí v pondělním letu deportovat zpátky do Kuvajtu, kde je většina její rodiny, zabarikádovala se v pokoji v letištním hotelu pomocí stolu a matrace. Pro agenturu Reuters uvedla, že se nechce vrátit, protože to je otázka života a smrti. „Zabijí mě. Můj život je v ohrožení. Moje rodina mi vyhrožuje, že mi ublíží kvůli úplným maličkostem,“ uvedla Kunúnová pro Reuters.

Jako další důvody proč nechce za rodinou uvedla dlouhodobé psychické i fyzické týrání. „Moje rodina je velmi přísná a zamkla mě v pokoji na celých 6 měsíců jako trest za to, že jsem si ostříhala vlasy,“ vysvětlila Kunúnová agentuře AFP. Mladá Saúdka se zároveň bojí, že po návratu domů půjde do vězení, protože ženy v Saúdské Arábii nemohou bez souhlasu muže opustit zemi.

O Kunúnovou se zajímá Úřad OSN pro uprchlíky. Jeho ředitel pro Thajsko na Twitteru uvedl, že Kunúnová na let do Kuvajtu, kterým měla být deportována zpět, nenastoupila, což je pro ni velké vítězství. Zároveň napsal, že Úřad OSN pro uprchlíky se s ní chce setkat, ale Thajsko s tím zatím nesouhlasí.

Nejvíce Saúdská Arabka komunikuje s veřejností přes svůj účet na Twitteru. V jednom příspěvku napsala, že údaje k profilu svěřila několika svým přátelům, kteří teď její účet spravují a pravidelně informují o jejím stavu.

Tagy: