Neuvěřitelné barbarství: Těžaři v Amazonii se chlubili vraždou indiánů z civilizací nedotčeného kmene

Neuvěřitelné barbarství: Těžaři v Amazonii se chlubili vraždou indiánů z civilizací nedotčeného kmene

Sbírání vajec u řeky v amazonském pralese se stalo osudným deseti členům neznámého kmene domorodců. Narazili totiž na skupinku těžařů zlata, kteří je údajně nemilosrdně zavraždili. Se svým „triumfem“ se poté chlubili v místním baru.

Brazilská agentura Funai, která je zodpovědná za ochranu a monitoring kmenů v Amazonii, podala stížnost u zastupitelského úřadu ve státě Amazonas poté, co získala informace o údajné vraždě členů civilizací nedotčeného kmene. Vraždit měli těžaři zlata. Ti se masakrem podle místních chlubili v nedalekém baru.

K incidentu mělo dojít minulý měsíc v údolí Jarvai - druhé největší rezervaci v zemi, kde sídlí přibližně 20 ze 103 domorodých kmenů v Brazílii. Pracovníci agentury Funai se domnívají, že existují důkazy, které prokazují vinu horníků. Celé vyšetřování je ale teprve na začátku a bude trvat ještě dlouho, než se prokáže, zda masakr mají opravdu na svědomí těžaři zlata.

Není to přitom první podobný případ. Například v únoru úřady održely hlášení ohledně vražd indiánů ve stejné oblasti. Případ je stále otevřený.

Zásadní problém je podle agentury Funai v rozpočtu, který se oproti minulým rokům značně snížil. Zatímco v roce 2014 činil něco kolem 7.5 milionu dolarů (přibližně 163 milionů korun), dnes je to pouze 650 tisíc (14 milionů korun). S touto sumou agentura není schopná zajistit ochranu všem kmenům.

Domorodé kmeny, které se ještě nikdy nesetkaly s civilizací:

I když se to při dnešním osídlení světa jeví jako málo pravděpodobné, v oblasti Amazonie stále žije mnoho domorodých kmenů, které se ještě nikdy nesetkaly s civilizací. Zpravidla žijí izolovaně a z pralesa vůbec nevycházejí. Jejich přirozené prostředí ale narušují pašeráci drog a nelegální těžaři. Setkání s těmito skupinami má pro domorodce většinou fatální následky.

Například před třemi lety se u hranice Brazílie a Peru odehrál vzácný okamžik, kdy příslušníci tehdy naprosto neznámého izolovaného kmene navštívili jiný indiánský kmen, který se civilizace nestraní. Důvodem této neobvyklé výpravy byla právě žádost o pomoc v boji proti „neindiánům“, kteří napadli a zmasakrovali jejich vesnici.

Tagy: