Vláda schválila „český Green Deal“. Zahrnuje konec uhlí, hlavní sporný bod z návrhu vypadl
Amazonie
Výpis příspěvků ke štítku „Amazonie“
Znepokojivé záběry odhalily „zombie houbu“ v akci. Ovládnutí velké tarantule byl jen začátek
Terénní výzkumník Chris Ketola byl v peruánské Amazonii svědkem znepokojivé události. Viděl, jak houba Cordyceps, která je známá především jako „zombie houba“, napadla tarantuli. Pavouka doslova sežrala zaživa. Video zveřejnil na sociální síti Instagram.
Vědci hlásí unikátní objev: Našli osmimetrového hada s hlavou velkou jako člověk
Vědci v jihoamerickém deštném pralese objevili dosud neznámý druh obří anakondy. Dorůstat má délky téměř osmi metrů a vážit asi 200 kilogramů, což z ní činí nejtěžšího dosud známého hada na světě. Podle neoficiálních zpráv, které cituje deník The Independent, může nabýt hmotnost až půl tuny. Objev je důležitý také proto, že vědci díky němu mohou lépe určit, v jakém stavu se amazonský ekosystém nachází.
CNN: Blíží se katastrofa v Amazonii. Plíce planety zkolabují už za 26 let, varují vědci
Studie brazilských vědců přišla s šokující předpovědí. Amazonský deštný prales dosáhne kritického bodu již v roce 2050, což bude mít zničující důsledky pro celý region i schopnost světa bojovat se změnou klimatu. Již nyní je Amazonie kvůli globálnímu oteplování sušší a teplejší, v důsledku lesních požárů a těžby dřeva produkuje více uhlíku, než pohlcuje.
Významný objev v Peru. Odhalili nový druh ještěra, jméno dostal po zpěvákovi Iron Maiden
Neznámý druh leguánovitého ještěra, nalezený v rezervaci v peruánské džungli, byl pojmenován na počest zpěváka britské heavymetalové skupiny Iron Maiden Bruce Dickinsona, uvedla agentura AFP s odvoláním na správu přírodních chráněných území Sernanp.
Hrůza v Brazílii: Zřícené letadlo vzplálo. Těla byla ohořelá a na kusy, líčí svědek
Dvanáct lidí na palubě malého letadla zahynulo v neděli ráno při havárii v brazilské Amazonii. Podle místního tisku bylo v letadle také dítě. K neštěstí došlo krátce po vzletu. Stroj měl explodovat po nárazu do stromů. Informovala o tom agentura AP.
Lodě na mělčině, toxické prostředí a mrtví říční delfíni. Přítok Amazonky je bez vody
Hladina řeky Río Negro v brazilské části Amazonie je kvůli suchu nejnižší za posledních 121 let. V jednom z přítoků Amazonky je tak málo vody, že lodě v přístavu Manaus zůstaly stát na mělčině. To narušilo lodní dopravu, na které jsou závislé statisíce místních obyvatel. Nedostatek vody ohrožuje také ekosystém pralesa, informovala agentura Reuters.
Vědci objevili vosu jako z hororu. Do své oběti naklade vajíčka, larvy ji sežerou zevnitř
Vědci objevili v peruánském pralese nový rod vosy, který do svých obětí naklade vajíčko. Larva, jež se z něj vylíhne, svého hostitele následně sežere zevnitř. V jeho mrtvém těle se poté zakuklí, než dosáhne dospělosti. Lidé však zřejmě mohou zůstat v klidu, hrůzný osud může v pralese potkat podle vědců zpravidla housenky, brouky či pavouky. Některé dospělé vosy ze své kořisti kromě kladení vajíček také vysávají hemolymfu, představující pro mnohé bezobratlé živočichy obdobu krve.
Cesta za rybolovem stála turisty život. Při zřícení letadla v Amazonii všichni zemřeli
V brazilské Amazonii se v sobotu zřítilo civilní letadlo s turisty, při nehodě zemřelo 12 cestujících a dva členové posádky, oznámily místní úřady. Neštěstí se stalo v provincii Barcelos asi 400 kilometrů severozápadně od města Manaus, metropole brazilského státu Amazonas. Podle svědků citovaných brazilskými médii nezvládl letoun ve špatném počasí při přistání dobrzdit.
Zvrat v kauze dětí, které přežily v džungli po pádu letadla. Policie zatkla jejich otce
Kolumbijské úřady oznámily, že zatkly otce dvou ze čtyř domorodých dětí, které přežily pád letadla. Po nehodě zahynula jejich matka a další dva dospělí. Děti strávily v amazonské džungli čtyřicet dní, než je našly záchranné týmy, informovala agentura AP.
Mořský život v ohrožení: Proti lovu kyanidem či dynamitem bojují i čeští ochranáři
Filipíny mají z hlediska biodiverzity klíčové postavení. Nacházejí se totiž v ekoregionu Korálový trojúhelník, který je také nazýván „mořská Amazonie“, a vyznačují se vysokou mírou endemismu (výskyt rostlin a živočichů pouze na určitém území). Kvůli klimatické změně, nárůstu populace a destruktivním rybolovným metodám je jejich biodiverzita v kritickém ohrožení. Vědci predikovali, že celosvětově může dojít k vyhubení volně žijících mořských živočichů v roce 2048, ale čeští ochranáři Příbrský a Ouhel s jejich týmy, kteří se problematice intenzivně věnují, upozorňují, že tato katastrofa může na Filipínách nastat mnohem dříve.
Nechávali za sebou cedule a čekali na zázrak. Hrdinka z džungle popsala cestu za záchranou
Malí hrdinové prvních několik dní čekali u vraku havarovaného letadla, následně se vydali do srdce amazonské džungle. Putování čtyř dětí, které jako jediné přežily pád stroje, přiblížil jejich dědeček Narciso Mucutuy. O čtyřiceti dnech strávených bez cizí pomoci s ním hovořila jeho nejstarší vnučka – třináctiletá Lesly.
Přežily děti v džungli po pádu letadla? Vojáci našli nové stopy, případ sleduje celý svět
Měsíc po letecké havárii v kolumbijské Amazonii opět ožila naděje na záchranu čtyř děti, které po nehodě zmizely. Předběžná zpráva Úřadu pro civilní letectví potvrdila, že se děti mohly zachránit, přestože všichni dospělí na palubě letadla zemřeli. Informuje o tom americká stanice CNN.