OČIMA LOVCŮ BOUŘEK: Co všechno přinese bouře Sabine? Na horách vichr o rychlosti 140 km/h i ničivé derecho

Na Českou republiku se žene bouře Sabine. Podle členů Czech Thunderstorm Research Association se dá celá situace přirovnat k řádění orkánu Kyrill, který se přes naše území přehnal v roce 2007. V neděli by vítr mohl v maximech dosáhnout rychlosti 120 km/h. V pondělí dokonce 140 km/h.

K Evropě se přibližuje tlaková níže Sabine, která ovlivní v neděli a v pondělí počasí nejen v Česku, ale téměř v celé Evropě. „Její příchod bude mít za důsledek velmi silný vítr spojený především s tlakovými rozdíly mezi touto hlubokou tlakovou níží a tlakovou výší nad jihovýchodem Evropy a následným přechodem studené fronty,“ uvedli pro zpravodajství FTV Prima členové Czech Thunderstorm Research Association.

Od odpoledne by u nás tak měl zesilovat vítr a na horách by mohl dosáhnout v maximech rychlosti 120 km/h. „Vítr bude také postupně během odpoledne a večera zesilovat i v nížinách, kde může v noci dosáhnout v nárazech i 90 km/h,“ upřesnili lovci bouřek.

V pondělí ráno bude přes Česko poměrně rychle přecházet výrazná studená fronta. „Vzhledem k dobrým podmínkám dynamiky očekáváme přechod organizované squall line v rámci studené fronty. Při přechodu této squall line mohou nárazy větru v nížinách dosáhnout až 100 km/h a na horách i atakovat hranici 140 km/h,“ upřesnili.

Kolem sedmé až osmé by měla zasáhnout severní Čechy, kolem deváté Prahu a k poledni by měla přecházet přes Moravu a Slezsko. Vše budou doprovázet i bouřky. Navíc přechod fronty může doprovázet i ničivé derecho – dlouhotrvající bouřkový systém doprovázený vichřicí, který zasahuje území o délce stovek kilometrů.

„Situaci bychom připodobnili přechodu orkánu Kyrill v roce 2007, a to i z hlediska škod. Bouřky za frontou mohou být také organizované do menších squall lines a mohou v rámci nich dosáhnout nárazy větru i 80 až 100 km/h. Situace se postupně začne odpoledne a večer uklidňovat a vítr by měl postupně slábnout,“ upozornili.

Lidé tak musí počítat s problémy v dopravě a s přerušením dodávek elektrického proudu. „Důrazně nedoporučujeme volný pohyb, a to nejen na horách a v lesích, ale všeobecně. Na horách se pak nevydávat na túry a dbát pokynů Horské služby,“ uzavřeli.

Tagy: