Piloti všech typů letadel se mají před ptáky na pozoru. Kromě nepříjemné srážky totiž může dojít i k nasátí opeřenců do motoru. Důsledky pak mohou být katastrofální. Letiště po celém světě tak přijímají různá opatření, aby střetu letadel s ptáky zabránila. A výjimkou není ani to pražské.
Sokolníci cvičí dravce, kteří odhánějí ptactvo z letištních ploch. Ochrana před opeřenci ve vzdušném prostoru je ze zákona povinná na každém letišti. „Plašení zvěře pomocí dravých ptáků patří k tradičním a stále vysoce účinným metodám biologické ochrany letiště. Dravec je totiž pro ostatní ptáky přirozený nepřítel. Sokolník obvykle dravce vypustí do vzduchu, jestliže lovecký pes zaznamená potenciální kořist a upozorní na ni. Dravec následně zvíře odchytne nebo jej vyžene pryč,“ uvedl tiskový mluvčí Letiště Praha Roman Pacvoň.
Dravé zvíře ale nedokáže fungovat celý den, a tak se používají i jiné doplňkové metody. Využívají se například zvukové nahrávky, které jsou pro ptáky nepříjemné. Pokud je v okolí ranveje hejno špačků, zaměstnanci letiště pustí nahrávku špačka, který varuje před nebezpečím. Výjimečně se využívá i pyrotechnika či střelné zbraně.
„Sokolníci na Letišti Praha mají celkem šest loveckých psů a dvanáct dravých ptáků: patří k nim orli skalní, sokoli stěhovaví, jestřáb lesní, káně harrisovo, krahujec obecný a raroh velký. Je důležité mít různé druhy, jelikož každý dravec loví jinou kořist. Každý sokolník pak disponuje dvěma dravci a jedním loveckým psem, tato zvířata si sokolník sám cvičí,“ dodal Pacvoň.
Práce sokolníků nekončí ani po setmění. Ptáků už sice nelétá tolik jako přes den, to ale neznamená, že nemůže nastat problém. V noci jsou ranveje kontrolovány ostrahou letiště. Ta pak případně volá na pomoc ostatní složky, které si s ptactvem nebo jinou zvěří poradí.
Takhle se například chrání areál letiště v Mexico City:
Vedle ptáků se na letišti pohybují i zajíci. „Výjimečně se na letišti mohou objevit i prasata, srnky nebo lišky. U zajíců hrozí, že je letoun při startu nasaje do motoru, ostatní zvěř se pak může srazit s určitou částí letadla. Jestliže pak zraněné zvíře zůstane na dráze, opět hrozí, že ho další letadlo nasaje do motoru a letadlo tím poškodí,“ sdělil Pacvoň.
Opatrnost je rozhodně namístě. Jako příklad může posloužit incident z minulého týdne, kdy se Airbus A321 s 234 lidmi na palubě krátce po vzletu z moskevského letiště střetl s hejnem ptáků. Po srážce mu vypověděly službu oba motory a jen díky velkému umu pilotů, kteří dokázali bezpečně přistát v kukuřičném poli, se nikomu nic vážného nestalo.
Střety s ptáky na území České republiky
Český ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (UZPLN) obdržel za období od 27. dubna do 27. července 2019 celkem dvacet osm hlášení o střetu letadel s ptáky. Objevily se také případy, kdy letoun srazil zajíce nebo králíka.
Například na letišti Václava Havla v Praze došlo desetkrát ke střetu zahraničních letadel s ptáky. Letadlo Českých aerolinií se s opeřenci střetlo pouze jednou. Naopak na zahraničních letištích se česká letadla s ptáky střetla čtyřikrát. Ani v jednom z těchto případů nedošlo podle UZPLN k ohrožení cestujících.
Aneta Šimečková