ROZHOVOR: Agresivní řidič unikne trestu. Není prý prokazatelné, kdo řídil auto. Co o tom říká právník?

Agresivní řidič unikne trestu

Rozhovor s právníkem Robertem Cholenským

ROZHOVOR: Agresivní řidič unikne trestu. Není prý prokazatelné, kdo řídil auto. Co o tom říká právník?

Do slepé uličky se dostali policisté, kteří vyšetřují případ nepochopitelného manévru řidiče v Brně. Ten v centru města vjel do křižovatky, i když dávno svítila červená a málem srazil několik chodců. Vše natočila kamera jednoho z šoférů a videozáznamem, který u vás vzbudil obrovskou vlnu ohlasů a reakcí, se začali zabývat i policisté.

Jenže teď hlásí, že nikdo nejspíš potrestaný nebude. Policisté zjistili, že auto je firemní, a tak si pozvali majitele firmy k výslechu a zeptali se ho, kdo vůz řídil. Ten jim ale prý odvětil, že netuší. Buď tak skutečně neví a nebo, což je pravděpodobnější, řidiče a svého zaměstnance kryje.

Policisté tak teď v podstatě nemají v ruce žádný důkaz o tom, že vůz řídil konkrétní člověk. Žádná kamera totiž obličej řidiče nezaznamenala a nenašel se ani žádný svědek, který by ho usvědčil. Případ tak budou muset chtě nechtě odložit a je už téměř jisté, že agresivní řidič vyvázne z toho, co udělal, bez trestu.

Zákon v těchto případech bohužel mluví jasně. Pokud neexistuje prokazatelný důkaz o tom, kdo auto, se kterým byl spáchán přestupek, řídil, je pro policisty velice složité konkrétní osobě přestupek dokázat. Ostatně tento případ z Brna to jasně dokazuje. Podobných situací, ve kterých mají policisté svázané ruce, je u nás přitom stále více. Ostatně poslechněte si, jak vše hodnotí jeden z renomovaných právníků Robert Cholenský.

Tagy: