ROZHOVOR: Andrej Babiš odletěl do Bruselu. Evropská rada bude jednat o obsazení čtyř klíčových postů

Andrej Babiš

Andrej Babiš před odletem

Předseda vlády České republiky Andrej Babiš dnes odletěl do Bruselu. Na pracovní cestě se zúčastní zasedání Evropské rady, která bude jednat mimo jiné o obsazení čtyř klíčových postů - předsedů Evropské komise, Evropské rady, Evropské centrální banky a Evropského parlamentu. „Pro nás je důležité, aby předseda Evropské komise měl rád náš region a V4,“ uvedl na tiskovce Babiš.

Podle Babiše je pozice předsedy Evropské komise nesmírně důležitá vzhledem k tomu, že je to právě šéf Evropské komise, kdo může odmítnout našeho kandidáta. „Ten post je pro evropské struktury klíčový,“ uvedl Babiš.

Premiér ČR Andrej Babiš na tiskové konferenci před odletem do Bruselu dále uvedl, že kromě obsazení vrcholných pozic v institucích EU se zasedání zaměří také na vnější vztahy a postoj EU vůči současnému dění ve třetích zemích.

Důležitým tématem je podle Babiše také klima. „Probíhá obrovský tlak na zpřísnění těch limitů, já si nemyslím, že je potřeba ty klimatické cíle ještě zpřísnit, je potřeba skutečně mluvit o konkrétních číslech, o tom, že Evropa v roce 2018 snížila emise o 20 milionů tun. Celkové emise Evropy jsou devět procent. Na druhé straně zbytek světa navýšil emise o 1020 milionů tun, to znamená 51x. A představa, že v roce 2050 nebude v Evropě žádné auto na spalovací motor, že nebudeme svářet, že tady nebudou žít žádné krávy, tak mi to připadá celkem absurdní,“ prohlásil na tiskovce premiér.

O čem však Andrej Babiš diskutovat nehodlá, to jsou audity týkající se Babišova údajného střetu zájmů kvůli Agrofertu. I když dříve prohlásil, že si chce o tématu promluvit se šéfem Evropské komise Jeanem Claudem Junckerem, novinářům nyní řekl, že do záležitostí úředníků nechce zasahovat. „O auditech se bavit nebudu, to je záležitost úředníků. Jsou tam nějaká pravidla, já do toho nechci zasahovat,“ řekl Babiš.

Markéta Škorňová

Tagy: