
Kardinál Duka prosil na mši Slováky za odpuštění. Češi je podle něj poučují o demokracii
Zatímco Evropu zmáhá vlna rekordních veder, jeden z projevů klimatické změny, Evropská komise představila cíl na snížení emisí pro rok 2040. Ten stanovila podle očekávání na výši 90 procent. Zatím jde jen o návrh, o který se teprve mezi státy svede boj v tvrdých vyjednáváních. Zmiňuje i důležitost vyhodnocení dopadu emisních povolenek. „Nesouhlasíme se stanovováním dalšího klimatického cíle,“ okomentoval pozici Česka premiér Petr Fiala.
Evropská unie je pod rostoucím tlakem nejméně 19 členských zemí, aby přijala opatření v souvislosti s izraelskou vojenskou ofenzivou. Redakce CNN Prima NEWS sleduje jednání na místě.
Stále více lidí mění své návyky při praní prádla a hledá efektivnější a ekonomičtější řešení. Tradičně se mělo za to, že účinné praní vyžaduje vysoké teploty, které však vedou k poškození tkanin a zvýšené spotřebě energie, a tím i k vyšším účtům za elektřinu.
Psa nebo kočku má téměř každý druhý Evropan. Jejich obliba stále stoupá a spolu s tím roste i nabídka zvířat přes internetová tržiště, kde je podle dat Evropské komise nakupuje asi 60 procent lidí napříč EU. Navzdory tomuto trendu ale dlouhodobě chybí jakákoliv kontrola zdraví nebo dobrých životních podmínek těchto zvířat. Jasná pravidla by měla přinést nová regulace, kterou ve čtvrtek schválil Evropský parlament. Zpravodajku jí dělala česká europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS). Pokud si dnes rodina koupí zvíře přes inzerát na internetu, neexistuje žádná kontrola toho, z jakých podmínek takový pes nebo kočka pochází, vysvětluje v rozhovoru expertka Nikol Lakomá z organizace Svoboda zvířat.
Co spojuje české ANO, slovenský SMER a maďarský Fidesz? Všechno jsou to populisté podle definice, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS analytik a politolog Jan Kovář z Ústavu mezinárodních vztahů. Ke klasickým rysům populistických stran – nejen ve střední a východní Evropě, ale i na Západě – patří silná kritika liberálního řádu, říká Kovář. „Podívejte se, co dělá PiS v Polsku, co říká Viktor Orbán nebo co dnes dělá Robert Fico – všichni ostře útočí právě na tento liberální řád, který je v našem regionu často ztotožňován s Evropskou unií.“ Proč, vysvětluje analytik v rozhovoru.
Bitcoinová kauza exministra Pavla Blažka (ODS) si prorazila cestu i do nejvlivnějších evropských médií. Jak se na kauzu dívají v Bruselu? Podle některých europoslanců vyvolává řadu otázek u zahraničních kolegů a špiní jméno celé země. „Nejen moji kolegové z Bruselu, ale i já upřímně a nevěřícně kroutím hlavou,“ reagovala na dotaz CNN Prima NEWS europoslankyně hnutí ANO Klára Dostálová. Potvrzuje to i analytik a bývalý novinář sledující evropskou politiku Viktor Daněk. „Na Česko teď míří zvýšená pozornost,“ popisuje.
Ministři obrany NATO ve čtvrtek schválili nové alianční závazky, kterými mají přispět k obraně aliance, oznámil generální tajemník NATO Mark Rutte. K dosažení těchto cílů bude podle něj potřeba více financí. Rutte v této souvislosti navrhuje zvýšit cíl výdajů na obranu na pět procent HDP: 3,5 procenta by mělo být určeno na armádu a 1,5 procenta na širší výdaje spojené s bezpečností, například na infrastrukturu, kyberbezpečnost či budování zdravotních zařízení. Pětiprocentní výdaje na obranu žádá i americký prezident Donald Trump, spojenci by měli dosáhnout shody na summitu v Haagu na konci června.
Jedna z otázek, které rezonovaly jarním začátkem volební kampaně v Česku, už má své řešení. Filip Turek bude na podzim kandidovat v parlamentních volbách za Motoristy a v případě úspěchu se tak vrátí z Evropského parlamentu do české Poslanecké sněmovny. Své rozhodnutí přijmout roli volebního lídra a jedničky ve Středočeském kraji oznámil v pátek na obědě s podporovateli.
Nevidím zas tak velký problém v tom, že porazíme hnutí ANO, řekl poměrně sebevědomě premiér Petr Fiala (ODS) v Liberci, kde ve středu pokračovala jeho předvolební roadshow po Česku s názvem: Teď jde o všechno. Přestože hnutí ANO má „brutální kampaň“, věří, že se koalici Spolu podaří zmobilizovat i své zklamané voliče.
Došlo k převratu na Majdanu, od počátku byla snaha vyprovokovat Rusko ke konfliktu. Těmito slovy okomentoval ruskou invazi na Ukrajinu Ivan David (SPD), a to v europoslaneckém speciálu CNN Prima NEWS v Bruselu. Jeho tvrzení s podivem poslouchali další europoslanci napříč politickým spektrem. „V logice pana Davida je i 17. listopad převratem. Tyto řeči ani nemá cenu poslouchat,“ řekl místopředseda ODS Alexandr Vondra.
Diskuse o ruské invazi na Ukrajinu vyvolala v europoslaneckém speciálu na CNN Prima NEWS v Bruselu spor mezi Markétou Gregorovou (Piráti) a Kateřinou Konečnou (KSČM). Ta během vysílání mimo jiné prohlásila, že konflikt na Ukrajině je proxy válkou Spojených států a Ruska. Gregorová se podivovala nad tím, že Konečná vychvalovala iniciativy amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová přislíbila, že situaci ohledně tendru na jaderné bloky v Dukovanech bude urychleně a transparentně řešit. Prezident Petr Pavel to řekl novinářům po úterním jednání se šéfy unijních institucí v Bruselu. Pronesl také, že zaznamenal velkou nervozitu ze strany Ruska v souvislosti s návrhy USA ohledně zavedení vysokých cel pro obchodní partnery Moskvy.