ROZHOVOR s pražským primátorem Hřibem: Chráním svobodu vyjadřování nejen pro sebe

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti)

Rozhovor s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti)

Trojici pražských politiků byla přidělena policejní ochrana. Starostu Prahy 6, pražského primátora a starostu Řeporyjí má údajně ohrožovat Rus pravděpodobně kvůli jejich veřejným postojům z poslední doby. Týdeník Respekt uveřejnil článek, ve kterém jeho autor uvádí, že se jedná o agenta, jenž do Prahy přicestoval před třemi týdny a je vybaven jedem ricin. Policie tyto informace zatím nekomentovala.

V pondělí obdrželo ministerstvo zahraničí od ruského velvyslanectví nótu, prostřednictvím které uvedlo, že útoky na Rusko a jeho zastupitelský úřad v Praze považuje za nepřípustné. Článek v Respektu je podle něj nehoráznou a lživou pomluvou a je součástí diskreditační kampaně v českých médiích.

Pražský primátor Zdeněk Hřib v rozhovoru pro zpravodajství TV Prima potvrdil, že mu zhruba před dvěma týdny byla přidělena policejní ochrana. Do kdy bude tento stav trvat, prý zatím nedokáže říci. „Bohužel se nemůžu vyjadřovat k tomu, jakým způsobem je ta policejní ochrana prováděna nebo z jakého důvodu mi byla přidělena,“ uvedl primátor.

Za svým názorem na vzniklou situaci si Hřib podle svých slov stojí. „Jako demokraticky zvolený politik se jednoznačně cítím povinován k tomu, abych chránil svobodu vyjadřování nejen pro sebe samotného, ale také pro všechny ostatní občany,“ řekl pro CNN Prima News primátor.

Začátkem roku Praha přejmenovala místo, na kterém se nacházela oficiální adresa ruské ambasády na náměstí Borise Němcova. To se ambasádě nelíbilo, a tak se přestěhovala do ulice Korunovační. Podle svých slov Zdeněk Hřib chování ruského velvyslanectví příliš nerozumí.

„I ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že organizátoři podlé a cynické vraždy Borise Němcova musí být potrestáni. Takže vůbec nechápu, proč takovýmto způsobem utíkají z náměstí, které nyní nese jméno po jejich bývalém vicepremiérovi,“ tvrdí primátor.

V rozhovoru se ale i vyjádřil k tolik diskutovanému zrušení neplatnosti placených zón. Podle něj mají v Praze opět přejít v běžnou platnost 11. května v 8 hodin ráno.

Tagy: