ROZHOVOR: Tomáš prodělal koronavirus. Jeho plazma pomůže dalším nakaženým

Tomáš Vacek v půlce března prodělal koronavirus

Tomáš prodělal koronavirus. Jeho plazma pomůže dalším nakaženým

Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze dnes začali odebírat krevní plazmu od dárců, kteří se vyléčili z nemoci COVID-19 a mají v těle protilátky. Upravenou plazmu pak lékaři budou dávat pacientům nakaženým koronavirem v těžkém stavu.

Osmatřicetiletý Tomáš Vacek prodělal koronavirus v půlce března. Virus mu způsobil těžký zápal plic, proto musel ležet na jednotce intenzivní péče. „Byl to šok, polil mě studeny pot. Nejhorší je ten stres, kdy člověk neví, jak se to zvrhne,“ uvedl pro zpravodajství TV Prima.

V úterý ráno přišel do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze darovat krevní plazmu. „Nechal jsem si udělat test na protilátky, ty jsem měl hodně vysoký, tak jsem chtěl někomu pomoct,“ upřesnil Tomáš.

Odběr trvá zhruba pětatřicet minut. Poté zamíří do Ústavu hematologie a krevní transfuze (UHKT) k takzvané IN-AKTIVACI. „Od dárců odebereme plazmu, k té přidáme látku a prosvítíme ultrafialovým zářením, pak ji přefiltrujeme. Takto ošetřena plazma neobsahuje žádné virove agens, prvoky,“ vysvětlila vedoucí Aferetického oddělení UHKT Zdenka Gašová.

Z plazmy vyrobí dávku s protilátkami pro dva pacienty

Standardně musí odebraná plazma do šestiměsíční karantény. V Ústavu ale mají speciální přístroj, který filtraci zvládne mnohem rychleji. Takhle upravenou plazmu pak převezou do Transfuzní stanice na Zbraslavi. „My plazmu přijmeme do procesu výroby a pak probíhá zamražení při -68 stupních, mrazení probíhá hodinu. Teplota plazmy musí být -30 stupňů,“ upřesnil vedoucí oddělení výroby transfuzní stanice Lukáš Darebníček.

Odběry a léčbu plazmou s protilátkami provádějí další nemocnice v Praze – Thomayerova a Ústřední vojenská, která plazmu poskytla Nemocnici Na Homolce, kde už ji podali dvěma pacientům. Podle vedoucího intenzivní péče ve Všeobecné fakultní nemocnici ale tato léčba nebude zdaleka pro všechny.

Ideálním dárcem je podle lékařů člověk, který koronavirus prodělal a po dvou až čtyřech týdnech přijde s negativním výsledkem testu do nemocnice a přihlásí se k darování krevní plazmy. Z jednoho odběru pak laboranti vyrobí dávku s protilátkami pro dva pacienty.

Simona Dočkalová

Tagy: