
Alena Šeredová se chystá na svatbu s miliardářem. Jak proběhly zásnuby s dědicem Fiatu?
Jít na čtvrtou dávku očkování proti covidu teď, nebo až na podzim? A je lepší počkat na upravenou verzi vakcíny? Tyto otázky si v současné době pokládá mnoho Čechů. Přinášíme přehledné informace týkající se posilující dávky očkování proti koronaviru.
Počet potvrzených případů nemoci COVID-19 v Česku od začátku epidemie na jaře 2020 přesáhl po započtení výsledků testů za pondělí 8. srpna čtyři miliony. Za tu dobu zemřelo 40 587 lidí pozitivně testovaných na nový typ koronaviru. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví. Podle dříve zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) byl covid v loňském roce nejčastější příčinou úmrtí.
Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Novavax se zatím netěší velkému zájmu. A ve změně nijak nepomáhá doporučení Evropské lékové agentury (EMA), aby ochranná očkovací látka obsahovala varování před dvěma typy zánětů srdce coby vedlejšími účinky. Očkovací látka Nuvaxovid je od února dostupná i v Česku.
Koronavirová vlna v Česku pomalu dosahuje svého vrcholu. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic. Ten rovněž promluvil o novém typu vakcíny, která by měla mít silnější účinek na současné covidové subvarinaty. Teoreticky by do Česka mohla dorazit již v září. Rizikovým skupinám však Pavlovic doporučil, aby s posilující dávkou vakcíny příliš neotálely.
Existují nejméně tři odlišné typy dlouhého covidu. S takovým závěrem nyní přišli vědci z Británie. Jednotlivé varianty se dle nich liší nejen symptomy, ale také vlnami, ve kterých se lidé nakazili. Odborníci z londýnské King's College se v rámci příslušné studie zaměřili na pacienty, které trápily příznaky koronaviru déle než 12 týdnů.
Za posledních sedm dní přibylo v Česku 15 094 potvrzených případů koronaviru. O týden dříve jich bylo 16 910. Epidemie tak ve srovnání týdnů poprvé od začátku června zpomalila. Ubylo také hospitalizací a dál klesá takzvané incidenční číslo. Zároveň se ale snižuje zájem o testy a v mezitýdenním srovnání vzrostl počet lidí, kteří s covidem zemřeli. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
V úterý v Česku opět zpomalil nárůst počtu nově potvrzených případů nákaz koronavirem. Přibylo jich 3 079, tedy o desetinu méně než před týdnem. Stejnou měrou ale klesal i počet testů na koronavirus. Podíl pozitivně testovaných na počtech testů se tak oproti předchozímu úterku výrazně nezměnil. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Zhruba stejné jako před týdnem bylo k úterku i množství lidí hospitalizovaných s nemocí COVID-19, a to přes 1 200. V uplynulém týdnu stoupl naopak v mezitýdenním srovnání skoro o dvě pětiny počet úmrtí lidí s covidem. Za posledních sedm dní bylo zemřelých 85.
Rakouský europoslanec za vládní lidovce Lukas Mandl vyzval, aby byl zfilmován příběh doktorky Lisy-Marie Kellermayrové, která 29. července 2022 spáchala sebevraždu kvůli výhrůžkám smrtí od odpůrců očkovaní proti koronaviru.
V pondělí v Česku přibylo 3 441 potvrzených případů covidu, zhruba o 300 méně než před týdnem. Pátým dnem tak trvá mezitýdenní pokles. Od víkendu ale přibylo lidí, kteří jsou s nákazou hospitalizovaní, je jich 1 145. V těžkém stavu je 37 z nich. Na 100 tisíc obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 151 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Po více než dvou letech od rozšíření koronaviru do České republiky se stále nepodařilo epidemii zkrotit. Naopak, na některých místech opět začala platit povinnost nosit respirátor. Kde ochranu dýchacích cest potřebujete?
Rakouští politici vyjádřili šok nad sebevraždou lékařky, která uzavřela svou praxi, neboť si stěžovala, že jí odpůrci protikoronavirových opatření a vakcín proti covidu vyhrožovali smrtí. Podle rakouských médií bylo v pátek nalezeno tělo doktorky Lisy-Marie Kellermayrové v její ordinaci ve venkovské oblasti na severu Rakouska. Státní zastupitelství ve Welsu potvrdilo, že příčinou smrti byla sebevražda, a sdělilo, že na místě byly nalezeny poznámky. O jejich obsahu ale prokuratura nechtěla nic bližšího uvést.
Nechat se teď očkovat posilující dávkou proti covidu, nebo ne? U rizikových skupin mají epidemiologové a vakcinologové jasno. Jestli ale jít cestou maximální vakcinace, to už se neshodnou. Vliv na jejich postoj můžou mít i počty nově nakažených. Po postupném růstu pozitivně testovaných od začátku července ve čtvrtek a v pátek čísla klesla.