Náhle zemřel lékař a senátor Roman Kraus. Významně se podílel na rozvoji nemocnic v Brně
koronavirus
Výpis příspěvků ke štítku „koronavirus“
Pozor na záměnu „nového“ covidu a chřipky: Lze je snadno rozlišit. Co sledovat?
Nastupující varianta covidu označovaná jako XEC vykazuje některé specifické příznaky, které ji odlišují od běžné sezónní chřipky, a jejich správné rozpoznání může být klíčové pro včasnou léčbu a prevenci šíření nemoci, upozornil britský deník The Mirror. Na co si dát pozor?
Očkování dětí i dospělých PŘEHLEDNĚ: Před jakými nemocemi a kdy se chránit?
S příchodem podzimu se značná část populace potýká s nemocemi, rýmou a dalšími zdravotními problémy. Na vzestupu je zejména podíl těch, kteří onemocní koronavirem. Už na začátku října byl covid prokázán u tisíců lidí, lékaři tak evidují nejvíce případů od začátku roku. S příchodem zimy se připojí také chřipka. Nejlepší prevencí je podle odborníků očkování. Některá jsou v Česku povinná, jiná doporučená a hrazená. Proti čemu a kdy je vhodné se nechat očkovat? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled.
PŘEHLEDNĚ: Českem se šíří nakažlivá varianta covidu XEC. Koho ohrožuje a jak poznat příznaky?
Českou republikou i dalšími kouty Evropy se šíří vysoce nakažlivá varianta koronaviru XEC. Každý den se v populaci odhalí přes tisíc lidí s potvrzeným covidem, celkový počet nemocných ale bude výrazně vyšší. Podle oficiálních statistik ministerstva zdravotnictví muselo být hospitalizováno v českých nemocnicích několik stovek lidí. S jakými příznaky přichází XEC a jak se vyhnout těžkému průběhu nemoci? Redakce CNN Prima NEWS přináší stručný přehled k nové covidové variantě.
Pandemická pohotovost v Hradci. Nemocnice se plní pacienty s covidem, vyčlenila nová lůžka
Fakultní nemocnice v Hradci Králové vyhlásila třetí stupeň pandemické pohotovosti. Výrazně tam totiž přibylo pacientů s covidem. Podle lékařů ale není důvod k panice, jde pouze o vyčlenění dalších lůžek pro infikované.
PŘEHLEDNĚ: Podzimní vlna covidu dorazila do Česka. Jaké jsou jeho hlavní příznaky?
Podzimní koronavirová vlna opět zasáhla Českou republiku. Podle ministerstva zdravotnictví se denně zvyšuje počet pozitivně testovaných osob, a to zejména mezi rizikovými skupinami. Covid-19, ačkoliv už není tak fatální jako na začátku pandemie, stále představuje riziko pro zdraví. Jaké jsou jeho hlavní příznaky a jak rozlišit covid od běžného nachlazení či chřipky?
Slováci řeší COVID-19: Fico zpochybňuje očkování a WHO, pandemii šetří konspirátor
Slovenský premiér Robert Fico podpořil svého zmocněnce pro šetření pandemie koronaviru, kterým je kontroverzní poslanec Peter Kotlár. Politik známý svými konspiračními teoriemi nejen o covidu-19 například tvrdí, že „na Slovensku žádná pandemie nebyla“ a „covid-19 vyvíjeli v laboratořích na Ukrajině“, stejně tak se staví proti očkování. Fico jej nyní v jeho slovech podpořil a opřel se do Světové zdravotnické organizace (WHO). Kotlár nyní navíc žádá bližší data o tom, jak COVID-19 pustošil Slovensko. Kauza nenechává klidným ani prezidenta Petra Pellegriniho, který se staví proti Kotlárovi a přirovnává ho k diktátorovi KLDR Kim Čong-unovi.
Covid na vzestupu: V září v Česku onemocněly desetitisíce lidí, přibývá i obětí. Jak se bránit?
V září se covidem v České republice prokazatelně nakazilo 22 tisíc lidí. Podobný počet přitom lékaři zaznamenali loni až koncem října. Zvedl se také počet úmrtí: loni v září v souvislosti s covidem zemřelo 28 lidí, letos jich bylo 57. Nejen z toho důvodu odborníci apelují na přeočkování proti nemoci. Důležitým tématem je také léčba antivirotiky, jejíž možnosti se stále rozšiřují. Praktičtí lékaři mohou zejména seniorům a rizikovým pacientům tuto léčbu nasadit. Klíčová jsou zejména včasná diagnóza a začátek léčby, proto je třeba s prvními projevy neváhat a navštívit praktického lékaře.
„Ficův konspirátor“ Kotlár: Covid tvořili i na Ukrajině, vakcíny jsou biologická zbraň
Slovenský poslanec za SNS a vládní zmocněnec pro vyšetřování pandemie koronaviru Peter Kotlár přišel se závěrem svého výzkumu týkajícího se covidu-19. Vystudovaný ortoped v něm tvrdí, že vakcíny mRNA jsou biologickou zbraní, například měnící DNA, a volá po jejich zákazu. Zároveň však uvedl, že pro svá tvrzení nemá data a vakcínu testoval prý jen na sobě. Kotlár už v minulosti proslul výrokem, že na Slovensku „žádná pandemie nebyla“. A šířil i další konspirační teorie.
Nová varianta koronaviru ve střední Evropě nabírá na síle. Podívejte se na její příznaky
Vědci zkoumají novou variantu koronaviru s názvem XEC, která se šíří v Evropě i ve Spojených státech. Podle některých expertů by mohla nabrat na síle a stát se dominantní. Podívejte se, jaké má příznaky.
Pandemie covidu na Slovensku nebyla, šokoval vládní poslanec. Ozvala se i šéfka zdravotnictví
Na Slovensku žádná pandemie covidu nebyla, uvedl ve středu na zasedání zdravotnického výboru při Národní radě vládní poslanec Peter Kotlár (SNS). Jeho slova vyvolala pobouření. Reagovala i slovenská ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková (Hlas-SD), podle níž je podobné zpochybňování neúctou vůči obětem nemoci. Politik byl jmenován zmocněncem, který má vyšetřit opatření přijatá při pandemii koronaviru. Píše o tom web rtvs.sk.
Ruská informační válka je záminkou k omezování svobody slova, myslí si téměř polovina Čechů
Informační válka vedená Ruskem po začátku invaze na Ukrajinu je pouze záminkou západních vlád, aby mohly omezovat svobodu slova a nepohodlná média v jednotlivých státech. Myslí si to téměř polovina Čechů oslovených při průzkumu Středoevropské observatoře digitálních médií (CEDMO). S tímto názorem souzní stejné množství Maďarů a o něco méně Slováků. CEDMO zároveň v zemích Visegrádské čtyřky (V4), kam náleží ještě Polsko, určilo hlavní dezinformační témata, která se objevují před blížícími se volbami do Evropského parlamentu.
Naděje dožití Čechů se zvyšuje. Mají žít dokonce déle než před pandemií koronaviru
Střední délka života neboli naděje dožití se v Česku oproti rokům před pandemií koronaviru zvýšila. Vyplývá to ze srovnání dat Eurostatu za roky 2023 a 2019. Délka dožití Čechů dnes činí rovných 80 let. Podle zmíněných dat se délka dožití zvýšila ve většině států Evropské unie. Některé země však naopak zaznamenaly snížení tohoto klíčového demografického údaje.