Soud s bývalým arménským prezidentem obviněným z korupce. Zamíří i druhý prezident Arménie do vězení?

V arménském hlavním městě Jerevanu začalo dnes první jednání trestního řízení proti bývalému arménskému prezidentovi Seržovi Sarkisjanovi a dalším lidem.

Je obviněn z korupčního jednání širších rozměrů s politickými důsledky. Podle vyšetřovatelů Sarkisjan organizoval pomoci dalších tří úředníků zpronevěru v hodnotě 489 milionů dramů (více než 1 milion dolarů) ze státních fondů, které byly v roce 2013 přiděleny na dotovanou naftu pro zemědělce. Vyšetřovatelé tvrdí, že státní výběrové řízení bylo zmanipulované, aby zakázku na dodavatele paliva získal pro svoji firmu dlouholetý přítel prezidenta Barsegh Beglarjan.

Prezident a jeho společníci, bývalý ministr zemědělství Serž Karapetjan a jeho náměstek Samvel Galstjan, se hájí tím, že jejich stíhání je odvetou za veřejnou kritiku současného premiéra Nikola Pašinjana.

Serž Sarkisjan byl arménským prezidentem 10 let, dvě volební období (2008–2018) a chtěl vládnout dále. Proto Arménii přeměnil z prezidentské na parlamentní republiku a nechal se zvolit premiérem. Předsedou vlády byl pouhý týden a po velkých demonstracích, kdy se k demonstrantům přidala i armáda, musel odstoupit. Tehdy sebekriticky a veřejně uvedl: „Mluvím k vám naposledy. Zmýlil jsem se!“ Nyní Sarkisjan obvinil současnou vládu z ohrožení demokracie a potlačování její kritiky.

Parodií všeho je, že v Arménii byl loni veden soudní proces proti dalšímu bývalému prezidentovi Robertu Kočarjanovi (1998–2008), který chtěl pro změnu zbavit převratem moci svého nástupce, nyní stíhaného Serže Sakarsjana. Kočarjan se již nachází ve vězení, kam s největší pravděpodobností zamíří i další bývalý prezident Sakarsjan.

Níže fotografie z chvíle, kdy Serž Sarkisjan po jedenácti dnech ve funkci premiéra předává moc Nikolovi Pašinjanovi, který byl právě prouštěn z vězení.

Tagy: