Uběhlo pět let od tragédie v Uherském Brodě

Střelba v Brodě

Dnes si Uherský Brod připomíná pět let od tragické události, kdy psychicky narušený muž zastřelil v tamější restauraci Družba osm lidí a následně spáchal sebevraždu. Jde o nejtragičtější útok střelce v Česku.

Ve městě na pietním místě proběhne vzpomínková akce, kdy si občané vzpomenou na oběti a vše, co se tehdy odehrálo. Kolem poledne 24. února vešel třiašedesátiletý místní občan Zdeněk Kovář do místní restaurace Družba, vytáhl legálně držený revolver a začal do hostů střílet. Podle šetření muž až po činu, před svou sebevraždou, volal do TV Prima, aby upozornil na svůj čin. V rozhovoru s redaktorem zpravodajství si Zdeněk Kovář stěžoval, že mu řada lidí ubližuje, že je šikanován a úřady to neřeší. Z toho důvodu si prý vzal zbraň, má rukojmí a vyřídí si to po svém. Než reportér zjistil, kde má ke střelbě dojít, muž zavěsil.

Před osudným dnem místní mluvili o střelci jako o problematickém a duševně nestabilním jedinci. Dokonce se obraceli na policii, aby mu byl odebrán zbrojní průkaz. Tehdy jej policie vyzvala k absolvování mimořádné lékařské prohlídky, která by určila, zda je způsobilý k držení zbraně. Muž se tehdy na prohlídku nedostavil a místo toho spáchal uvedený čin.

Událost otevřela velkou diskuzi o vlastnictví zbraní a dnes má policie možnost předběžně odebrat zbraň člověku, který je „důvodně podezřelý“ z toho, že jeho zdravotní stav se natolik změnil, že se stal okolí i sobě nebezpečný. Navíc lékař, který má podezření na změnu psychiky pacienta, může zjišťovat prostřednictvím policie, zda je jeho pacient maitelem zbraně. Policie může podle zákona průběžně sledovat spolehlivost jednotlivých držitelů zbraní.

Tagy:
střelba tragedie